film

Prekliata láska

Odvážna vizuálna štúdia k portrétu slávneho kontroverzného expresionistického maliara Francisa Bacona (1909 – 1992) s podmaňujúcim nekonvenčným manierizmom vo vizuálnej koncepcii prispôsobenej Baconovej technike zachytáva z jeho života obdobie ôsmich rokov deštruktívneho vzťahu s jeho modelom a milencom Georgeom Dyerom.

Táto akcia sa konala v minulosti

V r. 1971 sa v Paríži koná vernisáž retrospektívnej výstavy Baconových diel. Definitívne zlomený George počas oslavy v hotelovej izbe požije veľké množstvo alkoholu a liekov a upadajúc do bezvedomia si spomína na deň ich prvého stretnutia pri jeho pokuse o vlámanie sa do maliarovho ateliéru. Anglický avantgardný filmový režisér John Maybury, debutujúci v dlhometrážnej hranej tvorbe, odhaľuje vo fragmentárnom deji Baconove rituálne prežívanie každodennosti (v ktorej ohnisku sú fascinácia mužským telom a odkrývaná telesnosť homosexuálneho vzťahu), maliarov skepticizmus a zničujúcu vnútornú samotu. Bacon nekompromisne uplatňuje svoju spoločenskú aj intelektuálnu prevahu voči milencovi z nižšej sociálnej vrstvy a prehlbuje v ňom depresívne nálady. V kolážovitej štruktúre filmu nie je použitý ani jeden Baconov obraz, kompozície scén však priamo vychádzajú z konkrétnych exaltovaných diel a akýkoľvek dej vo filme sa podriaďuje práve tejto obrazovej kompozícii. Tvorcovia v obraze špeciálnymi filtrami a šošovkami deformujú tváre, manipulujú priestor pomocou zrkadiel, obraz zdvojnásobujú a strojnásobujú, čo priamo korešponduje s Baconovým umeleckým výrazom.

Prekliata láska (Love is the Devil), USA / Francúzsko / Japonsko / Anglicko, 1998, 91 min.
Réžia
: John Maybury
Obsadenie: Derek Jacobi, Daniel Craig, Tilda Swinton, Karl Johnson, Anita Pallenberg

15+

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

výstava

Poklady Židovského múzea v Prešove III

2.7.2021 - 10.10.2021 / Židovské komunitné múzeum
odporúčame!
film

Florencia a Galéria Uffizi

Film od tvorcov Vatikánskych múzeí vás vezme na fascinujúcu cestu do mesta, ktoré bolo kolískou talianskej renesancie...Viac
Pi 20.8.2021 / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Juraj Gavula: Vitálne formy

30.6.2021 - 24.10.2021 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Samotári

Pi 27.8.2021 / Letné kino v Líščom údolí
odporúčame!