film

Pred očami všetkých

Vo filme Unter aller Augen (Pred očami všetkých) spracováva nemecká umelkyňa Claudia Schmid tému, ktorá sa týka každého a každej jednej z nás – je ňou násilie páchané na ženách. Je všadeprítomné a Claudia ho sníma svojou sugestívnou kamerou na rôznych miestach planéty – v Benine, Bangladéši, Kongu aj v Nemecku.

Táto akcia sa konala v minulosti

Ženy podávajú režisérke bezprostredné svedectvá o brutálnom násilí, čo sa deje každodenne s nemým súhlasom nás všetkých. A muži? Autorka sa pýta aj ich: mnohí opisujú násilie na ženách ako normálnu súčasť každodenného života. Sebaurčená, emancipovaná žena budí stále strach.

Film na pozadí rôznych kultúr, spôsobov života a spoločenských systémov odhaľuje, ako fungujú mechanizmy a štruktúry násilia v jeho univerzálnej paralelnosti. Neodbytnosť tohto posolstva je stvárnená silou protagonistiek – sú to Minara, Nakatya, Vumilia, Maya a všetky ostatné, ktoré si veľmi ťažko dokázali nanovo vybudovať sebavedomie a meniť tak svet po malých kúskoch.

Pred očami všetkých (Unter allen Augen), Nemecko, 2017, 90 min.
Réžia:
Claudia Schmid

Po premietaní filmu bude nasledovať diskusia s Claudiou Schmid.
Moderátor: Robo Švarc

Claudia Schmid je nemecká filmová režisérka a výtvarná umelkyňa (* 1956 v Kolíne nad Rýnom). Študovala hudbu na Vysokej škole múzických umení vo Viedni (flauta a klavír), o 3 roky neskôr prešla na výtvarné umenie a do roku 1986 študovala sochárstvo a maľbu na umeleckých akadémiách vo Viedni a Düsseldorfe. Do roku 1991 pôsobila ako nezávislá umelkyňa v Taliansku a Nemecku, kde vystavovala a získala niekoľko ocenení a grantov. V roku 1991 sa  Claudia Schmid  začala venovať filmu a dodnes pracuje ako nezávislá filmová režisérka. Nakrútila 15 dokumentov pre verejnoprávnu televíziu, od roku 2009 sa sústredí na výtvarné dokumenty a portréty umelcov. V posledných rokoch sa intenzívne venuje aj problematike násilia páchaného na ženách. Svoje dokumentárne filmy: „Voices of Violence“  a „Unter aller Augen“ uvedie aj v Bratislave.
Prístup Claudie Schmidovej k filmovej tvorbe je po obsahovej aj dramaturgickej stránke formovaný jej skúsenosťami sochárky, maliarky a hudobníčky. Filmy Claudie Schmidovej boli úspešne uvádzané na rôznych medzinárodných filmových festivaloch, v mnohých kinách, ako aj v renomovaných galériách a múzeách.

Odporúčame

koncert

Fink (UK)

Anglický hudobník Fink príde na budúci rok (2022) do Bratislavy predstaviť pripravovanú kolekciu IIUII (It Isn’t Until It Is)...Viac
Št 12.5.2022 / Majestic music club
odporúčame!
výstava

7x7: Sedem slobodných úvah o umení

6.5.2021 - 31.12.2021 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

Iva Bittová & Dunaj

St 8.12.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!
festival

Konvergencie 2021 - medzinárodný festival komornej hudby

V roku 2021 si hudobný svet pripomína 100 rokov od narodenia génia argentínskeho tanga, hráča na bandoneóne a skladateľa Astora...Viac
26.5.2021 - 12.6.2021 / Bratislava
odporúčame!