film

Noc na Zemi

Film Noc na zemi pozostáva z piatich komediálnych príbehov, ktoré sa odohrávajú paralelne na rôznych kontinentoch a v rôznych časových zónach i jazykoch.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Film sa odohráva počas jednej noci v piatich rôznych mestách na zemeguli (Los Angeles, New York, Paríž, Rím, Helsinki). Každý príbeh je nakrútený iným štýlom snažiaci sa priblížiť k naturelu súvisiacich národných kinematografii. Tematickým prepojením sa tu stávajú postavy taxikárov a ich zážitky z nočnej služby. Jednou z najvydarenejších je epizóda z Ríma, kde v roli taxikára exceluje nezabudnuteľným spôsobom Roberto Benigni.

Noc na Zemi (Night on Earth), Francúzsko / VB / Nemecko / USA / Japonsko, 1991, 123 min
Réžia:
Jim Jarmusch
Hrajú: Gena Rowlands, Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl, Isaach De Bankolé, Roberto Benigni, Matti Pellonpää

Film je vhodný pre osoby staršie ako 15 rokov.

Film na imdb.com

---------

Jim Jarmusch (1953)

Je americký režisér, scenárista, producent, ale aj herec a hudobný skladateľ. Jeho celovečerným filmovým debutom bol film Trvalá dovolenka (1980), preslávil ho však až film Podivnejší ako raj (1984). Svoju pozíciu následne potvrdil filmami Mimo zákona (1986), Záhadný vlak (1988) a samozrejme Noc na zemi (1991). Jedným z jeho najúspešnejších filmom bol Mŕtvy muž (1995) v hlavnej úlohe s Johnny Deppom. Poviedkový film z roku 2003 Káva a cigarety mu poslednou poviedkou tohto filmu vyniesol Zlatú palmu za krátky film v Cannes. Hlavnú cenu poroty si zasa z Cannes odniesol v roku 2005 vďaka filmu Zlomené kvety. Na Slovensku rezonoval naposledy filmom Prežijú len milenci  v hlavných úlohách s Tildou Swinton a Tomom Hiddlestonom. Jeho zatiaľ posledný film Paterson bol uvedený v hlavnej súťaži v Cannes, kde sa stretol s vlnou pozitívnych reakcií ako od verejnosti tak od filmových kritikov.

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Unavená žiadosť

Št 14.3.2024 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

bazén (bez vody)

Čierna komédia svetoznámeho britského autora Marka Ravenhilla. bazén (bez vody) je šokujúca hra o spôsoboch, akými sa naše túžby...Viac
V-klub (Véčko) / Divadlo bez masky
od vás odporúčame!
koncert

The Dead South (CAN)

Kanadská kapela The Dead South, ktorá je fenoménom naprieč generáciami i žánrami, sa po úspešnom koncerte v roku 2022 vracia do...Viac
St 5.6.2024 / STARS auditorium
odporúčame!
výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 30.11.2024 / Michalská veža
odporúčame!