film

Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti

Strhujúci a dojemný dokument o sile lásky, skromnosti, ľudskej odvahy a jednom z najhumánnejších činov v histórii ľudstva.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

V roku 1939 Nicholas Winton z vlastnej iniciatívy zachránil 669 prevažne židovských detí počas nacistickej okupácie Československa pred istou smrťou a cez hranice hitlerovského Nemecka sa mu podarilo prepraviť ich do Veľkej Británie. Svedectvá a príbehy, ktoré rozprávajú zachránené deti, sa prelínajú so spomienkami Nicholasa Wintona i dokumentárnymi dobovými a archívnymi zábermi.

O svojom veľkom čine Winton mlčal neuveriteľných 50 rokov dokonca aj pred vlastnou manželkou, ktorá len náhodou našla na povale knihu výstrižkov zachytávajúcich osudy zachránených detí a "Wintonove deti" sa konečne mohli dozvedieť, komu vďačia za svoj život. Nezištný záchranca si vyslúžil označenie „britský Schindler.“ Nicolas Winton však označenie „hrdina“ neustále odmietal a trval na tom, že na rozdiel od Oskara Schindlera jeho život nebol nikdy ohrozený.

Dokumentom divákov sprevádza jedno z "Wintonových detí" reportér kanadskej televízie CBC Joe Schlesinger. Film Mateja Mináča získal v roku 2002 cenu International Emmy Award za najlepší dokumentárny film a mnohé ďalšie prestížne ocenenia na celom svete.

Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti, Česko / Slovensko, 2002, 64 min, dabing, 12+
Réžia:
Matej Mináč
Hrajú: Nicholas Winton, Karel Reisz, Václav Havel, Simon Wiesenthal, Adolf Hitler (a.z.), Ladislav Dostál

Film na ČSFD

Odporúčame

divadlo

Yotam Peled & Free Radicals: Where the Boys Are

Festival Bratislava v pohybe ponúkne predstavenie pre teenagerov. Prepojí súčasný tanec s bojovými technikami.Viac
Ut 25.6.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!
výstava

Salón výtvarníkov 2024

21.6.2024 - 15.9.2024 / Zoya Museum
od vás odporúčame!
film

Aalto: architektúra emócií

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Podmanivá filmová výprava preniká do...Viac
So 29.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
letný festival

Colours of Ostrava 2024

17.7.2024 - 20.7.2024 / Dolní Vítkovice, Ostrava
odporúčame!