film

Modrý kaftan

Mina a jej manžel Halim majú v Maroku obchod s kaftanmi. Aby stihli vybavovať objednávky, prijmú talentovaného mladého učňa. Postupom času si Mina začína uvedomovať, ako veľmi jeho prítomnosť pôsobí na jej manžela.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Krajčír Halim ctí poctivú ručnú prácu a jeho žena Mina na pokladni vybavuje stále naliehavejšie požiadavky zákazníkov. Keď príjmu mladého pohľadného učňa Youssefa, tajomstvo Halimovej sexuálnej orientácie a stabilita manželského vzťahu sa ocitajú v ohrození. 

Režisérka po svojom kritikou ospevovanom debute Adam prichádza s rovnako oceňovanou novinkou Modrý kaftan. Vo svojej druhej snímke opäť otvára v Maroku doposiaľ tabuizovanú tému homosexuality.

„Naozaj dúfam, že film prispeje k skutočnej diskusii o LGBTQ komunite a o zmene zákonov v Maroku. Ak máte zákony, ktoré trestajú, obviňujú lásku medzi dvoma ľuďmi rovnakého pohlavia, ako potom môžete očakávať, že sa zmení ľudská mentalita? Tieto veci musia ísť ruka v ruke, takže tiež dúfam, že film vytvorí potrebnú debatu. Je to nevyhnutné. Veľmi ma bolí, keď vidím, že ľudia nedokážu byť tým, kým sú, že sa musia skrývať, aby sa mohli milovať. Ako môže byť láska kriminalizovaná?“ povedala Maryam Touzani  v jednom z rozhovorov. 

Film mal premiéru na filmovom festivale v Cannes, kde získal cenu filmových novinárov FIPRESCI.

Le Bleu du caftan / réžia: Maryam Touzani / 2022 / FR, MA, BE, DK / 117 min, 15+

Film na ČSFD

Odporúčame

literárna akcia

Robert Roth číta Ivana Štrpku

Slávnostné uvedenie románu Ivana Štrpku – Rukojemník (Putovanie s Dežom). Číta Robert Roth, hrá Kubo Ursiny.Viac
Ut 12.12.2023 / Rómerov dom
odporúčame!
koncert

SĽUK: Pastorále

Ne 17.12.2023 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
výstava

Michalská veža: po rekonštrukcii

27.9.2023 - 31.12.2023 / Michalská veža
odporúčame!
výstava

Výstava Malý princ

Česká umelkyňa Eliška Podzimková pripravila interaktívnu výstavu, v ktorej sa originálne stvárnenie myšlienok spisovateľa Antoina...Viac
10.10.2023 - 20.12.2023 / Staromestské centrum KaV - Pistoriho palác
odporúčame!