Táto akcia sa konala v minulosti

Revolúcia na Majdane, anexia Krymu, občianska vojna: „veľké dejiny“ sa k nám po čase relatívneho pokoja opäť priblížili, odohrávajú sa v tesnom susedstve, kúsok za našimi hranicami. A viacerí slovenskí reportéri o nich podávajú cenné svedectvo.

Dokumentárna road-movie z východu Ukrajiny, ktorú nakrútil mladý fotograf a kameraman Juraj Mravec, je dôležitou správou o krajine, ktorá sa premenila na bojovú zónu.

Filmové rozprávanie prekladané pôsobivými čiernobielymi fotografiami a sprevádzané subjektivizujúcim denníkovým komentárom sa sústreďuje predovšetkým na následky vojny.

Z letmých portrétov ľudí z Donbasu skladá obraz zmaru a strachu, ale aj ľudskej vitality, schopnosti prežiť a tešiť sa zo všedných vecí, ktoré im vojna zatiaľ nestihla vziať – rovnako ako im nevzala vieru v lepšiu budúcnosť.

Mir Vam (Peace to you All) / Slovensko / 2016 / 60 min. / ukrajinsky / slovenské titulky
Réžia: Juraj Mravec

Festivaly: Jeden svet 2016

 

Odporúčame

divadlo

Bolo nás jedenásť (My sme tu doma!)

Dejiny Slovenska v dvoch polčasoch. Pavol Weiss v hre pretvára dejiny Slovenska na pútavý dramatický príbeh. Podáva ságy rodín...Viac
4.6.2026 - 19.6.2026 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
festival

DAAD: Dni architektúry a dizajnu 2026

26.5.2026 - 31.5.2026 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!
koncert

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble (NL)

The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble po rokoch mlčania ožijú v historických Klariskách v rámci koncertnej série Nu Sound Of...Viac
So 4.7.2026 / Koncertná sieň Klarisky
odporúčame!
divadlo

Jedným dychom: Kultúra konca

DK Zrkadlový háj / DPOH
odporúčame!