film

Koza

Cesta bývalého olympijského boxera za jeho poslednou prehrou. Tak znie podtitul snímky Koza, ktorý sa ako jediný slovenský film dostal do programu prestížneho festivalu Berlinale a na konte už má desiatku medzinárodných ocenení.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
10.09.2015, Št

Pred dvadsiatimi rokmi reprezentoval Slovensko na olympiáde v Atlante. Dnes žije Peter Baláž, prezývaný Koza, so svojou ženou Mišou a dieťaťom na hranici chudoby. Miša nečakane otehotnie a chce si nechať dieťa zobrať. Koza ju od toho odhovára.  

A tak sa po rokoch bez tréningov rozhodne starnúci olympijský boxer na invalidnom dôchodku za vidinou zárobku vyraziť na cestu za svojou poslednou prehrou. So svojim manažérom Zvonkom sa vydávajú na “turné” naprieč Európou, v ktorom nejde o víťazstvá, ale o to, koľko úderov dokáže Koza zvládnuť. V úlohe Kozovho trénera sa predstaví bronzový medailista z olympijských hier v Moskve Ján Franek.

Koza otvorí najväčšiu putovnú prehliadku filmov na Slovensku Projekt 100, ktorú prináša Asociácia slovenských filmových klubov.

Film sa ako jediný slovenský dlhometrážny film dostal do oficiálneho výberu 65. ročníka jedného z najprestížnejších filmových festivalov sveta – Berlinale 2015 a ako jediný slovenský film vôbec získal od riaditeľa Berlinale nomináciu na prestížne ocenenie - Cenu pre najlepší hraný debut na jednom z troch najslávnejších festivalov sveta.

Prečítajte si viac o filme Koza v našom blogu

Koza, Slovensko / Česká republika, 2015, 75 min.
Réžia: Ivan Ostrochovský
Hrajú: Peter Baláž, Zvonko Lakčević Ján Franek a ďalší

Film na csfd.cz

Ocenenia (Výber) – 2015: 21. MFF Vilnius „Kino Pavasaris“ – Cena za najlepší film v súťaži Nová Európa – nové mená a Cena Medzinárodnej konfederácie artových kín C. I. C. A. E.; goEast Film Festival Wiesbaden – Cena za najlepšiu réžiu a Cena FIPRESCI; 12. Neisse Filmfestival – Cena za najlepší film; 4. Olhar de Cinema – Cena Olhar pre najlepší film, Cena kritikov Abraccine

Pozrite si kompletný program Medzinárodného filmového festivalu klubov Febiofest (17.3.-23.3.2016)

Odporúčame

koncert

Meowlau + Adam the World + Mishino

Trojkoncert na palube. Meowlau s čerstvo pokrsteným albumom "Kvety". Adam the World s novým albumom Nostalgia ma raz zabije. A...Viac
Pi 29.5.2026 / Pink Whale
odporúčame!
vážna hudba

Viva Musica! Louise Acabo: Baroque Stories

St 22.7.2026 / Zrkadlová sieň Primaciálneho paláca
odporúčame!
festival

Bratislavské Jazzové Dni 2026

51. ročník festivalu, opäť v Inchebe. Zatiaľ sú ohlásené tieto hviezdy jazzu: z Paríža kultová electroswingová kapela Caravan...Viac
23.10.2026 - 25.10.2026 / INCHEBA - Expoaréna
odporúčame!
film

V Lurdoch

Kino Lúky / Kino Kultúrka Stupava / Edison Filmhub / Kino Film Europe / Kino Mladosť / Kino Lumière
odporúčame!