film
prednáška / diskusia

Jeden svet pod Palmou

Jeden svet bude pod Palmou v priestoroch Novej Cvernovky od 1. do 4. júna. Premietania budú prebiehať vonku, každý večer na vás čaká jeden dokument, ktorý bude spojený s diskusiou so zaujímavými hosťami.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Utorok:

19:00 – Diskusia s režisérkou filmu "Stolen fish" (Keď sa minú ryby) o tom, ako veľmi je dnešný svet prepojený a ako môžu naše spotrebiteľské rozhodnutia ovplyvňovať ľudí v iných častiach planéty – napríklad k tomu, aby sa rozhodli opustiť svoju krajinu, sa budeme rozprávať s režisérkou Gosiou Juszczak a novinárom Petrom Ivaničom. Diskusia prebehne v angličtine.

20:00 – Komentovaná prehliadka výstavy „Voľba 2050.world“
Sprevádzať výstavou budú Lukáš Osvald (odborný garant, Človek v ohrození) a Oto Hudec (kurátor a umelec).

21:00 – Premietanie filmu "Stolen fish" (Keď sa minú ryby)

Film odhaľuje ničivé dôsledky nadmerného rybolovu v Gambii. V najmenšej pevninskej africkej krajine čínske korporácie lovia ryby a vyrábajú z nich múčku na kŕmenie hospodárskych zvierat vo veľkochovoch v Európe a Číne. Strhujúcim dokumentom nás sprevádzajú traja obyvatelia Gambie. Každý z nich vyrozpráva príbeh každodenného boja o prežitie a frustrácie z rapídneho úbytku rýb, ktoré pre nich predstavujú hlavný zdroj obživy.

---

Streda:

19:00 – Michal Hvorecký a Richard Stanke čítajú "Druhý Dunaj", poviedku z knihy Čierny lev Michala Hvoreckého, v ktorej 199-ročná vyza čelí klimatickej katastrofe.

20:00 – Komentovaná prehliadka výstavy „Voľba 2050.world“
Sprevádzať výstavou budú Lukáš Osvald (odborný garant, Človek v ohrození) a Oto Hudec (kurátor a umelec).

21:00 – Premietanie filmu More tieňov

Film sleduje tím odhodlaných vedcov, špičkových ochranárov, investigatívnych novinárov a odvážnych tajných agentov, a mexické námorníctvo, ktorí nasadzujú svoje životy v snahe zachrániť posledné jedince sviňúch a postaviť krutú medzinárodnú zločineckú organizáciu pred súd. Klik pre info a trailer.

---

Štvrtok:

19:00 – Sex na ulici (diskusia)

Aký je život sexuálnych pracovníčok, keď sa stratia z dohľadu? S riaditeľkou OZ Odyseus Dominikou Jašekovou bude umelecká riaditeľka festivalu Jeden svet Diana Fabiánová diskutovať o nebezpečenstvách, ktorým čelia ženy živiace sa vlastným telom.

Kto sú a čo alebo kto obmedzuje ich právo na dôstojný život? A ako ich legislatíva ľudské predsudky uzamykajú v bezvýchodiskovej situácii?

20:00 – Komentovaná prehliadka výstavy „Voľba 2050.world“

Sprevádzať výstavou budú Lukáš Osvald (odborný garant, Človek v ohrození) a Oto Hudec (kurátor a umelec).

21:00 – Premietanie filmu Karavan lásky

Film opisuje našu spoločnosť na samom konci globalizovaného kapitalizmu. Klik pre info a trailer.

---

Piatok:

19:00 – Klimatické ženy (diskusia s Nestrácajme čas )

Klimatická kríza nie je rodovo neutrálna. Extrémne horúčavy, zvyšovanie hladiny morí, oceánov a výkyvy počasia nepomerne viac zasahujú ženy než mužov. Dáta OSN ukazujú, že celosvetovo viac ako 80 percent ľudí vysídlených pre klimatické problémy tvoria ženy.

Následkom extrémnych javov počasia tiež častejšie trpia psychickými ťažkosťami a sú aj vo zvýšenej miere obeťami násilia. Naopak, v štátoch, v ktorých majú ženy výraznejšie zastúpenie v parlamente, je vyššia šanca, že ratifikujú medzinárodné zmluvy a dohody o ochrane životného prostredia. Ženy sú výraznou hybnou silou klimatického aktivizmu po celom svete. Aj o tom bude diskusia o klimatických ženách.

20:00 – Komentovaná prehliadka výstavy „Voľba 2050.world“
Sprevádzať výstavou budú Lukáš Osvald (odborný garant, Človek v ohrození) a Oto Hudec (kurátor a umelec).

21:00 – Premietanie filmu Hodinová manželka

Vtipný pohľad do sveta inštalatérky a jej kolegýň, ktoré sa snažia obstáť vo svete vyzbrojené kliešťami a skrutkovačmi. Sú to vôbec prvé inštalatérky v Jordánsku. Klik pre info a trailer.

---

Vstup je voľný, z pandemických dôvodov je nutná registrácia na goout.net. Počet vstupeniek je limitovany.

Keďže kultúrny COVID automat od nás vyžaduje mať dokonalý prehľad o návštevníkoch, potrebná je bezplatná registrácia. Kapacita je limitovaná na 50 miest na jeden večer.

(Zdroj titulnej fotografie: bratislavskenoviny.sk)---

Filmový výber, ktorý má čo ponúknuť

Jeden svet pod Palmou divákov v čase neistých letných dovoleniek presunie k vode aspoň mysľou. Dokument Keď sa minú ryby im v slovenskej premiére ukáže, ako spotrebiteľské rozhodnutia Európanov ovplyvňujú životy ľudí v Gambii. Film je dôkazom toho, že naše životy sú v skutočnosti prepojenejšie, ako by sa nám mohlo na prvý pohľad zdať. Príde ho predstaviť režisérka Gosia Juszczak osobne.

Pri morskom svete zostane aj film z produkcie Leonarda DiCapria a víťaz Medzinárodného filmového festivalu Sundance - More tieňov. Ten ukazuje odhodlaný boj za záchranu ohrozeného morského druhu - sviňuchy kalifornskej. Dokážeme ako ľudstvo zabrániť úplnému vyhynutiu ďalšieho živočíšneho druhu?  

Okrem vody a morí Jeden svet do Novej Cvernovky prinesie dokumenty o postavení žien v spoločnosti. Karavan lásky priblíži život sexuálnych pracovníčok, ktoré do Nemecka odišli za vidinou lepšieho života. Pri ženách zostane aj dokument Hodinová manželka, ktorý humorným spôsobom zobrazuje život prvých moslimských inštalatérok v Jordánsku. 

Diskusia o sexe na ulici, aj živá hudba

Ku každému filmu je naplánovaná diskusia so slovenskými aj zahraničnými hosťami. O tom, aký je život sexuálnych pracovníčok, keď sa stratia z dohľadu, bude diskutovať riaditeľka OZ Odyseus Dominika Jašeková. Prezradí viac aj o nebezpečenstvách, ktorým čelia ženy živiace sa vlastným telom. 

Diskusia s poľskou režisérkou filmu Keď sa minú ryby - Gosiou Juszczak divákom priblíži, ako veľmi sú naše životy prepojené s ľuďmi na druhej strane sveta. 

Diskusia v spolupráci s iniciatívou Nestrácajme čas priblíži klimatickú krízu z pohľadu žien, ktoré sú ňou zasiahnuté nepomerne viac ako muži.

Okrem filmov a diskusií je pre divákov v záhrade Novej Cvernovky prichystaný aj pestrý sprievodný program. Od živej hudby, ktorú Jeden svet prinesie v partnerstve s hudobným festivalom Konvergencie, cez čítanie z novej poviedkovej knihy Michala Hvoreckého, až po každodenné komentované prehliadky výstavou Voľba 2050.world.

Odporúčame

festival

Konvergencie - post scriptum - Brahms VII

Festival Konvergencie vás pozýva na koncert holandskej huslistky Frederieke Saeijs, violončelistu Jozefa Luptáka a holandskej...Viac
Št 26.5.2022 / Moyzesova sieň
odporúčame!
koncert

Trammed

30.5.2022 - 5.11.2022 / T3 - kultúrny prostriedok
odporúčame!
festival

Fest Fiesta 2022

4.6.2022 - 4.6.2022 / Areál Spoločenského domu Kunov, Senica
od vás odporúčame!
výstava

Talianske ikony vo fotoportrétoch Marie Mulas

Maria Mulas je veľkou dámou portrétnej fotografie 20. storočia. V Slovenskom národnom múzeu v Bratislave si budeme môcť pozrieť...Viac
1.6.2022 - 28.9.2022 / Prírodovedné múzeum SNM
odporúčame!