film

Hranica

V noci 30. augusta 1946 bola dedina Slemence na východnej hranici Európy rozdelená Červenou armádou na dve časti... Dokumentárny film Jara Vojteka.

08.08.2019, Št

Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky, cintorín a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film režiséra Jara Vojteka zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

Téma filmu sa dá charakterizovať 4 paradoxami: Ostro strážená hranica nebola hranicou medzi znepriatelenými štátmi, ale medzi štátmi, ktoré patrili do „spriateleného“ socialistického tábora.

V roku 2008, v čase spájania európskych krajín, sa hranica stane ešte viac stráženou, pretože sa stane hranicou schengenskou.

Aj keby sa hranica hneď otvorila, rodinné vzťahy sa už nenapravia, lebo sú nadobro rozdelené.

Hranica cez dedinu je porovnateľná s berlínskym múrom s tým rozdielom, že berlínsky múr nakoniec padol, ale hranica medzi Slemencami stále existuje.

Hranica (Hranica), Slovenská republika, 2009, 72 min.
Réžia: Jaroslav Vojtek

Film na csfd.cz

Odporúčame

film

Brankár

Dramatický životný príbeh legendárneho brankára Manchester City Berta Trautmanna, ktorý sa v povojnovom Anglicku presadil napriek...Viac
Kino Film Europe / Kino Lumière / Kino Mladosť
odporúčame!
divadlo

Red Cat Romantique

Ľúbostná poetika, elegantná erotika, burlesque, praktické rady kombinované s názornou a dôslednou výukou Kámasútry, hudobné i...Viac
22.8.2019 - 14.9.2019 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
10.9.2019 - 29.9.2019 / Štúdio L+S
odporúčame!
film

Na konci sveta

Život chovateľa oviec obráti naruby príchod rumunského migranta.Viac
20.7.2019 - 30.7.2019 / Kino Lumière
odporúčame!