film

Hranica

V noci 30. augusta 1946 bola dedina Slemence na východnej hranici Európy rozdelená Červenou armádou na dve časti... Dokumentárny film Jara Vojteka.

Táto akcia sa konala v minulosti

Nezmyselne vytýčená hranica, podobná povestnému berlínskemu múru, rozdeľuje majetky, cintorín a najbližšie rodiny aj v súčasnosti. Dokumentárny film režiséra Jara Vojteka zobrazuje trpkú skúsenosť obyvateľov Slemeniec, ktorí na najstráženejšej hranici Európskej únie snívajú svoj sen o jej otvorení.

Téma filmu sa dá charakterizovať 4 paradoxami: Ostro strážená hranica nebola hranicou medzi znepriatelenými štátmi, ale medzi štátmi, ktoré patrili do „spriateleného“ socialistického tábora.

V roku 2008, v čase spájania európskych krajín, sa hranica stane ešte viac stráženou, pretože sa stane hranicou schengenskou.

Aj keby sa hranica hneď otvorila, rodinné vzťahy sa už nenapravia, lebo sú nadobro rozdelené.

Hranica cez dedinu je porovnateľná s berlínskym múrom s tým rozdielom, že berlínsky múr nakoniec padol, ale hranica medzi Slemencami stále existuje.

Hranica (Hranica), Slovenská republika, 2009, 72 min.
Réžia: Jaroslav Vojtek

Film na csfd.cz

Odporúčame

koncert

De Staat

Holanďania De Staat na čele s charizmatickým frontmaton Torre Florianom sa vracajú na Slovensko v rámci turné k novému albumu...Viac
St 23.10.2019 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Ostrým nožom

Ľudovítovi zavraždili neonacisti jediného syna. Kvôli nefunkčnému súdnemu systému sú však tí istí páchatelia prepustení na...Viac
Ne 17.11.2019 / Kino Lamač
odporúčame!
výstava

Do divočiny

Výstava v Schaubmarovom mlyne chce predstaviť rôzne spôsoby, akými ľudia, špecificky umelkyne a umelci, uvažujú o prírode. Budú...Viac
13.5.2019 - 30.4.2020 / Schaubmarov mlyn v Pezinku
odporúčame!
party

Drum'n'Brainz / Insomniax (UK)

Pi 25.10.2019 / WAX
odporúčame!