film

Gorbačov. Raj

Deväťdesiatročný Michail Gorbačov žije v skromnom dome na okraji Moskvy, kde čaká na prijatie do panteonu najvýznamnejších osobností 20. storočia. Aspoň v Rusku, je stále vnímaný ako kontroverzná postava. Súd nad Gorbačovom vynesú dejiny, vo filme však starý muž predkladá svoju vlastnú konečnú výpoveď, v ktorej s melanchóliou i humorom bilancuje svoj život a kariéru.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
04.11.2021, Št

Film Vitalija Manského je aktuálnym a intímnym portrétom muža, ktorý svojimi rozhodnutiami zmenil svet. Počas krátkeho obdobia, keď bol Michail Gorbačov pri moci (1985-1991), nastal rozpad veľkej sovietskej ríše. Gorbačov bol architektom „Glasnosti“ a „Perestrojky“ – politických krokov, ktoré dali obyvateľom zeme, prezívanej americkým prezidentom Reganom „Ríša zla“, šancu žiť slobodne.

Michail Gorbačov zrútil Berlínsky múr. Za Gorbačovovej vlády ale tiež vybuchol reaktor v jadrovej elektrárni v Černobyle. Počas jeho vlády zomrelo veľa občanov pobaltských republík usilujúcich o nezávislosť, sovietska armáda potlačila nespokojnosť v Tbilisi aj pokojné demonštrácie v Baku.

Rozpad Sovietskeho zväz mu neodpustilo mnoho jeho krajanov. S týmto bremenom minulosti dožíva osamelý muž (nar. 1931) svoje posledné roky v dome na moskovskom predmestí, kam ako jedného z mála hostí vpustil režiséra Vitalija Manského. 

Gorbačov. Raj,  Lotyšsko / Česká republika, 2020, 100 min.
Réžia:
 Vitalij Manskij
Obsadenie:  Michail Sergejevič Gorbačov

12+

Film na csfd.sk

Vitalij Manskij (1963, Lvov, Ukrajina) vyštudoval (VGIK), je autorom viac než tridsiatich filmov. Filmy Vitalija Manského boli uvedené na viac než päť sto medzinárodných filmových festivaloch, napr. v Cannes, Locarne, San Sebastiane, Rotterdame, Karlových Varoch, Berlíne, Amsterodame, Moskve, Oberhausene, San Franciscu, Nyone, Mníchove, Toronte, Montreale, Turíne, Krakove, Rio de Janeiru, Lisabone a na mnohých ďalších.

Obdržal viac než 100 ocenení na festivaloch vrátane dvoch cien za najlepší dokumentárny film na MFF v Karlových Varoch, Striebornú holubicu z DOK Leipzig, ceny za najlepšiu réžiu a zvláštnu cenu poroty na MFF  v Tallinne a Grand Prix na festivaloch vo Varšave,  Jihlave,  Štokholme, Trieste, Budapešti a ďalších.

Jeho film Svedkovia Putinovi (2018) bol nominovaný na cenu Európskej filmovej akadémie v kategórii najlepší dokumentárny film. Filmy Vitalija Manského uviedli popredné televízne stanice takmer všetkých európskych krajín a vysielané boli aj v Japonsku, Austrálii, Číne, Kanade a ďalších.

Vitalij Manskij je členom americkej Akadémie filmového umenia a vied (Oscar), ruskej filmovej akadémie „NIKA“, Ukrajinskej filmovej akadémie a ruskej televíznej akadémie „TEFI“. Je zakladateľom a prezidentom festivalu autorského dokumentárneho filmu Artdokfest, ktorý sa koná v lotyšskej Rige a tiež v Moskve.  

Od r. 2014 žije Vitalij Manskij v Lotyšsku. Mnohé ocenenia získali filmy, na ktorých sa podieľal ako producent -  Zvláštnu cenu poroty na festivale IDFA v r. 2006, Grand Prix na Cinéma du Réel, Striebornú holubicu na DOK Leipzig, a ďalšie.

Od r. 1996 sa venuje projektu, ktorého cieľom je vytvoriť obsiahly archív súkromných amatérskych filmov nakrútených v bývalom Sovietskom zväze od tridsiatych až po deväťdesiate roky. Tento, v Rusku unikátny archív amatérskych filmov vydáva jedinečné svedectvo o súkromnom živote sovietskej spoločnosti.

 

 

Odporúčame

divadlo

Takmer pyšná princezná

Takmer pyšná princezná je pôvodný slovenský rodinný muzikál Michala Babiaka a Milana Malinovského. Voľne vychádza z českej...Viac
14.9.2024 - 14.9.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!
výstava

Rudolf Fila - Načo je nám umenie

Keď niekto povie „Rudolf Fila“, nabehnú nám jeho dekonštrukcie – diela, v ktorých pracoval s fenoménom sily a sebavedomým,...Viac
15.5.2024 - 11.7.2024 / TOTO! je galéria
odporúčame!
divadlo

Averze&Innenhof&Pakt: Katalyzátor stability

Ut 18.6.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!
vážna hudba

Play piano 4 piano: A. Dvořák a B. Smetana v komornej tvorbe pre klavír

Jedinečný koncert z komorných diel velikánov českej hudby, spojené s účinkovaním špičkového klavírneho dua Ida Černecká –...Viac
Št 20.6.2024 / Moyzesova sieň
odporúčame!