divadlo

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa spoľahnúť sami na seba. Dvaja priatelia, Imi Lichtenfeld a David Unreich, úspešní športovci a obdivovaní zápasníci, sa pokúsia o nemožné – brániť mierumilovnú a pasívnu menšinu proti presile fašistickej lúzy.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
25.03.2023, So

Divadelná hra zo života Imricha Lichtenfelda, legendárneho zakladateľa obranného systému Krav Maga, o jeho milovanom Prešporku a časoch, keď sa život zmenil na boj o prežitie a ulice na krvavý ring.

Réžia: Gejza Dezorz
Napísal: Agda B. Pain

Účinkujú: Richard Autner, Miroslav Noga, Annamária Janeková, Ladislav Bédi, Peter Kadlečík, Milan Chalmovský, Kamil Mikulčík, Juraj Hrčka, Adam Jančina, Tomáš Magát, Dušan Ambróš, Alexander Vais, Filip Koiš, Tadeáš Bolo, Artur Viliam Šuchta, Arthur Haverda

Dľžka predstavenia 120 minút bez prestávky

Vstupné od 22€

24. apríla 1936 sa v známych bratislavských kinách Metropol a Tatra koná premiéra francúzskej romantickej drámy Golem. Režisér Julien Duvivier legendu o Golemovi, umelom človeku, ktorého stvoril pražský rabín, aktualizoval a vytvoril podobenstvo o prenasledovaní Židov a o potrestaní ich utláčateľov. Počas premiéry sa dvíha vlna odporu, ktorá prerastá do demonštrácií a protižidovských výtržností.

Na prelome rokov 1938 a 1939 ovláda mesto Pressburg nepokoj. Dňa 6.10.1938 vyhlasuje Hlinkova slovenská ľudová strana /HSĽS/ protiústavným spôsobom autonómiu Slovenska a v novovzniknutom štáte preberá moc. Mesto na brehu Dunaja, plné kaviarní, tančiarní a športových klubov, v ktorom dovtedy vedľa seba žili ľudia mnohých kultúr a náboženstiev, sa v novej politickej situácii začína meniť. Začínajú sa policajné prenasledovania opozičných politikov, zakazujú sa občianske spolky, Slováci vo veku od šesť do šesťdesiat rokov majú povinne nariadený vstup do Hlinkovej gardy.
 
V tom čase má Imrich „Imi“ Lichtenfeld necelých tridsať rokov a za sebou množstvo športových úspechov. Je šampiónom v zápasení aj boxe, gymnastike a plávaní. So svojim kamarátom Dávidom „Dufi“ Unreichom, zo židovského klubu Makabea pravidelne vyhrávajú v boxerských i zápasníckych turnajoch po celom meste a užívajú si popularitu. Obľúbení ženami trávia čas v tanečných sálach.

Atmosféra v multikultúrnom Prešporku začína hustnúť, príslušníci novovzniknutých Hlinkových gárd, hnaní nenávistnou kampaňou režimu a médií, začínajú pravidelne ponižovať alebo priamo na uliciach prepadávať Židov, beztrestne ničiť ich obchody a majetok. Imi a Dufi sa rozhodnú aktívne brániť svoju komunitu a snívajú o tom, že vytvoria židovskú domobranu, učia židovských občanov sebaobranu. V pouličnom strete zbijú niekoľko nacionalistických výtržníkov.

 

Akcia neostáva bez odozvy. Imiho otec Samuel, bývalý akrobat, zápasník v jiu-jitsu, bývalý policajný inšpektor a rešpektovaný prešporský detektív, mu aj napriek svojim vzťahom s políciou nedokáže pomôcť. Silnejú hlasy o exemplárnom potrestaní židovských bitkárov.

Židia sú zraniteľnou skupinou a mnoho z nich dostáva zo zahraničia informácie o  chystaných pogromoch a mnohí sa rozhodujú opustiť Prešporok. Príslušníci židovského hnutia Betar pripravujú riečny parník, na ktorom plánujú odviesť z krajiny stovky prešporských Židov. Imi a Dufi stoja pred najdôležitejším zápasom svojho života – zápasom o život samotný.

Imrich Lichtenfeld učil bratislavských Židov, aby boli bez špeciálnej prípravy schopní brániť sa na uliciach množiacim sa antisemitským prepadom. Učil ich systém jednoduchých obranných prvkov, z ktorého neskôr počas svojho života v Izraeli rozvinul celosvetovo rešpektovaný obranný systém Krav maga, ktorý dnes používajú ozbrojenú zložky mnohých krajín sveta. Je tiež určený civilistom a zostavený tak, aby sa dal použiť v akejkoľvek situácii a zaručil rýchlu a účinnú sebaobranu a elimináciu útočníka, zároveň je jeho technika zostavená tak, aby bola jednoduchá a dala sa naučiť v krátkom čase.  

Fotky: Bara Podola

Odporúčame

koncert

Nina Kohout: Little Butterfly

Speváčka, skladateľka a producentka Nina Kohout patrí k najvýraznejším zjavom na súčasnej domácej hudobnej scéne.Viac
Št 18.7.2024 / Námestie pri Eurovea
odporúčame!
koncert

DakhaBrakha (UA) - 20th Anniversary Tour

Ukrajinské kvarteto DakhaBrakha tento rok oslavuje 20. výročie svojho vzniku veľkým turné, v rámci ktorého sa zastaví aj v...Viac
Št 12.12.2024 / Majestic music club
odporúčame!
divadlo

Kým prídu Stouni...

Ne 30.6.2024 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Bastard

Šiesty celovečerný film Nikolaja Arcela je vynikajúcou historickou drámou s fenomenálnym Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe...Viac
Ut 9.7.2024 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!