Táto akcia sa konala v minulosti

FFi kraťasy: Slovenské premiéry, 125 min.

Filmy:

Teplé rožky 
Teplé rožky, SK, 9 min., 2022
Réžia:
Emília Ondriašová

Krátky film o kapustnici, teplých rožkoch a iných názorových či generačných rozporoch, ktoré nikdy nie sú také vypuklé ako počas sviatkov radosti a pokoja.

Blízko 
Blízko, SK, 29 min., 2022
Réžia:
Gregor Valentovič

Robi a Zuzana sú dlhoroční priatelia z Hudobnej fakulty. On je klavirista, ona hudobná manažérka a pri príležitosti doktorandského koncertu sa vyberú do Viedne navštíviť spoločného priateľa, skladateľa Paula. To, čo sa spočiatku javí ako príjemné stretnutie troch dobrých kamarátov, sa zmení na súťaž o pozornosť a sympatie Rakúšana. Noc je mladá, Viedeň krásna a keď sa zobudia, ich priateľstvo už nikdy nebude ako predtým.

Bedtime Story 
Bedtime Story, SK, 8 min., 2023
Réžia:
Maty Grznár

Ak ma potrebuješ, zavolaj. Toto je pre všetkých, ktorí sa cítili nedostatoční alebo zbytoční, ktorí si nevedia nájsť svoje miesto. Pre tých, ktorí stále hľadajú svoju bezpečnosť, samých seba, pre ostatných, ktorí nám pomáhajú prežiť emócie, ktorým možno sami nerozumieme. Na to by ste sa mali spoliehať a nikdy sa neobávať. Pre vás, ktorí možno neznesiete pohľad na svoje telo, ktoré si myslí, že každého sklame. Pre tých, ktorí čakajú na správny okamih alebo obdobie – a to je v poriadku. Pre mňa, pre teba, pre ostatných, ktorých v živote máme. 

Autor sa v tejto videoperformancii zaoberá predovšetkým témami queer identity, dospievania a pamäte. Vracia sa späť do spomienok na detstvo v úlohe ochrancu, ktorá nám ako queer deťom počas dospievania chýba. Rozprávanie je koncipované z osobného hľadiska, no sústreďuje sa na väčší obraz, s ktorým sa snáď každý vieme do určitej miery stotožniť.

Otrávená studňa 
Otrávená studňa, SK, 14 min., 2023
Réžia:
Radek Ševčík

12. 10. 2022. Teroristický útok v Bratislave. Smrť dvoch nevinných LGBTI+ ľudí – Juraja a Matúša. Bez politickej reakcie. Monochromatické dokumentárne requiem sa zaoberá nelepšiacim sa stavom slovenskej spoločnosti po útoku, rovnako ako širokou škálou pocitov LGBTI+ ľudí, medzi ktorých patrí aj autor sám. Potláčané emócie sa nedarí filtrovať ani na kurze sebaobrany. Studňa zostáva otrávená, jed menom dešpekt sa z nej stále nedarí odstrániť. Naozaj je potrebné, aby žili ľudia v strachu?

Zrodenie ženy 
Zrodenie ženy, SK, 28 min., 2022
Réžia:
Soňa Nôtová

Film Zrodenie ženy je dokumentárnou esejou, ktorá sa snaží vypátrať podstatu ženskosti a zároveň sa pýta, či gender vôbec existuje. Hlavnou hrdinkou je samotná režisérka, ktorá si vo svojom tínedžerskom veku prešla veľmi maskulínnou fázou, a snaží sa tak zodpovedať otázky, ktoré si možno mnohí z nás kladú, no nevyslovia ich nahlas. Vďaka intimite, ktorú so sebou autorka do projektu prináša, tak vzniká potenciál pochopenia a prijatia často odsudzovanej témy genderu.

Morphing Into An/Other 
Morphing Into An/Other, SK, 5 min., 2023
Réžia:
Zoltán Baráth

Predstavitelia slovenskej a maďarskej ballroom scény vytvárajú medzi svojimi telami bezpečný(ejší) priestor. Miesto na sebaobjavovanie a vzájomné odkrývanie samých seba. Vogue je pre nich/ne jedným z hlavných spôsobov sebavyjadrenia a napájania sa na seba a ostatných. Morphing Into An/Other je o sile možnosti byť spolu.

The Wisper of Freedom 
The Wisper of Freedom, SK, 16 min., 2023
Réžia:
Anna Ahaliieva

80. roky minulého storočia v Československu. Láska dvoch žien musí byť utajovaná, pretože by v spoločnosti bola neakceptovateľná. Hlavné protagonistky príbehu sa musia prispôsobiť „tradičnému“ životu v rozpore s tým, čo im našepkáva srdce.

House of Velvet 
House of Velvet, SK, CZ, 16 min., 2023
Réžia:
Igor Smitka, Ivana Hucíková

Portrét prvého česko-slovenského ballroomového housu Kiki House of Velvet. Momenty zo života členov a členiek housu plynú z tanečného do naratívneho, zo snového do reálneho, z individuálneho do kolektívneho. Cez vhľady do ich každodenného života film sleduje kontrast medzi vonkajším svetom a bezpečím, ktoré nachádzajú vnútri housu a komunity.

Film je súčasťou Filmového festivalu inakosti 2023. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

vážna hudba

Konvergencie: Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum

Violončelo v hlavnej úlohe, hudba, ktorá spája a umelci z krajín V4. Visegrad Cello Quartet a Cello Colosseum uvedú diela Ľubice...Viac
St 18.9.2024 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!
literárna akcia

Čítanie v tráve: Storočie

Ut 13.8.2024 / Letná čitáreň Medická záhrada
odporúčame!
letný festival

Punkáči deťom 2024

13.ročník hudobno-spoločenského letného festivalu, ktorého hlavným motívom je benefícia. Každým rokom sa časť tržieb zo vstupného...Viac
29.8.2024 - 31.8.2024 / Camping Rybníky, Opatovce
odporúčame!
prednáška / diskusia

Od stredovekých trhovísk k moderným obchodným domom

Rozprávanie o Bratislave so sprievodkyňou Monikou Štefunkovou. Vďaka svojej polohe na križovatke obchodných ciest bola Bratislava...Viac
Ut 30.7.2024 / Letná čitáreň Medická záhrada
odporúčame!