film

Drozd v černičí

Etero, 48-ročná žena žijúca v malej dedine v Gruzínsku, nikdy nechcela manžela. Svoju slobodu si váži rovnako ako svoje koláče. Ale jej voľba žiť sama je príčinou mnohých klebiet medzi jej spoluobčanmi.
odporúčame!
25.06.2024, Ut

Nečakane sa vášnivo zamiluje do muža a zrazu stojí pred rozhodnutím pokračovať vo vzťahu alebo pokračovať v samostatnom živote. Etero sa musí popasovať so svojimi pocitmi a rozhodnúť sa, ako nájsť vlastnú cestu k šťastiu.

Príbeh Etero je predovšetkým tichou rebéliou voči konformite. Nie však v tom, že sa zamiluje do ženatého Murmana, ale v tom, ako otvorene k tejto nečakanej udalosti vo svojom živote pristúpi. Etero si totiž kladie otázku, na ktorú väčšina nemá odvahu – stojí jej láska naozaj za to, aby prevrátila celý svoj život hore nohami? 

Originálna poetika a humor s vážnou tvárou, ktorý miestami pripomína tvorbu Akiho Kaurismäkiho, predurčujú tento neobvyklý film na festivalový hit. Drozd v černičí vznikol vo švajčiarsko-gruzínskej koprodukcii a mal premiéru v prestížnej nezávislej sekcii Quinzaine na filmovom festivale v Cannes.Na Slovensku bol po prvý krát uvedený na MFF Art film Košice 2023. 

Drozd v černičí je adaptáciou knihy známej gruzínskej spisovateľky Tamty Melashvili. Postavu Etero dokonale stvárnila charizmatická Eka Chavleishvili, jej milenca Murmana si zahral Temiko Chinchinadze. 

Film režírovalx Elene Naveriani, ktorx pochádza z Gruzínska, a momentálne pôsobí vo Švajčiarsku. Ich prvý film I Am Truly a Drop of Sun on Earth (2017) mal premiéru na MFF v Rotterdame, získal cenu na festivale Entrevues Belfort a na Medzinárodnom filmovom týždni vo Valladolide. Ich druhý film Wet Sand (2021) mal premiéru na festivale v Locarne.

Blackbird Blackbird Blackberry, CH/GE, 2023, 110 min., gruzínsky jazyk + české titulky, 15+
Réžia:
Elene Naveriani

Film na ČSFD

Odporúčame

iná akcia

Plánovanie a výstavba športovísk v Bratislave

St 19.6.2024 / Stará radnica MMB
odporúčame!
výstava

Salón výtvarníkov 2024

21.6.2024 - 15.9.2024 / Zoya Museum
od vás odporúčame!
vážna hudba

Vengerov & Osetinskaya

„Keď sa dotknem nástroja, je tam úplne všetko. Akoby sa spojili dva magnety: ja a hudba,“ povedal v jednom z rozhovorov Maxim...Viac
Št 11.7.2024 / Veľký evanjelický kostol
odporúčame!
divadlo

Yotam Peled & Free Radicals: Where the Boys Are

Festival Bratislava v pohybe ponúkne predstavenie pre teenagerov. Prepojí súčasný tanec s bojovými technikami.Viac
Ut 25.6.2024 / Nová Cvernovka
odporúčame!