film

Dievča s perlou a ďalšie poklady múzea Mauritshuis

Rovnako ako návštevníci múzea Mauritshuis v Haagu môžu i diváci v kine obdivovať „Dievča s perlovou náušnicou“ od Johannesa Vermeera a ďalšie slávne diela starých holandských majstrov.

Táto akcia sa konala v minulosti


Vermeerov ikonický portrét neznámej ženy je zas doma. Spolu s radom ďalších plátien putoval mesiace po svete. „Stále viac ľudí jej hovorí Mona Lisa severu. Je svetoznáma, bola vynikajúcou ambasádorkou turné. Ľudia sa chodili pozerať na ňu, ale potom na výstave zostávali,“ popisuje obraz riaditeľka múzea Emilie Gordenker.

Dievča s perlou, ktoré pred rokmi preslávil román Tracy Chevalier a následný film so Scarlett Johansson a Colinom Firthom, už ale nie je jediným lákadlom múzea. Podobne ako ona, svoje minúty slávy teraz zažíva „Stehlík“ Carla Fabritiusa. Ako vedúci motív si ho zvolila americká spisovateľka Donna Tartt v rovnomennom románe, ktorý získal Pulitzerovu cenu.

„Môžete vidieť maliarove pohyby rúk. Je to úžasná ilúzia, keď sa priblížite, vidíte ťahy štetcom, všetko veľké umenie má túto dvojakosť,“ popisuje svoju fascináciu obrazom Donna Tartt. Na stenách múzea Mauritshuis však visia i ďalšie majstrovské diela. Napríklad Rembrandtov slávny skupinový portrét „Hodina anatómie doktora Tulpa“, ktorý na prienik do sveta literárnej fikcie len čaká, ale i významné obrazy Rubensa, Fransa Halsa, Jana Brueghela a ďalších starých majstrov.

Dievča s perlou a ďalšie poklady múzea Mauritshuis (Girl with a Pearl Earring: and other treasurs from the Maurithshuis), Anglicko, 2018, 90 min.
Réžia
: David Bickerstaff
Hrajú: Hugh Bonneville

Film na Čsfd.cz

Odporúčame

party

SIGNAll_FM Sound w. Makoto (JP)

Pi 31.5.2019 / Nu Spirit Bar
odporúčame!
festival

Noc literatúry Bratislava 2019

Séria večerných čítaní z kníh súčasných európskych autorov sa bude odohrávať na netradičných miestach v Bratislave. Ukážky z kníh...Viac
St 22.5.2019 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Pablo Picasso / Nech žije Picasso

8.3.2019 - 2.6.2019 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!