film

Boj snežného pluhu s mafiou

Čierna pomsta na bielom. Nórska čierna komédia plná krvi, napätia a pomsty nadchýňa divákov nielen nádherou nórskej krajiny, ale tiež prepracovaným scenárom, vynikajúcimi dialógmi a nezabudnuteľnými hereckými výkonmi.

Táto akcia sa konala v minulosti

Spojenie režiséra Hansa Petter Molanda, scenáristu Kima Fupz Aakesona a herca Stellana Skarsgårda je nielen zárukou festivalového úspechu, ale aj vynikajúcej filmovej zábavy. Obľúbená filmová trojica sa po úspešnom filme Správny chlap (2010) opäť dostala do Hlavnej súťaže MFF Berlín, kde bol ich nový film v roku 2014 nominovaný na Zlatého medveďa.

Čierna komédia s ironickým názvom Boj snežného pluhu s mafiou plná krvi, napätia a pomsty nadchne divákov nielen nádherou nórskej krajiny, ale tiež prepracovaným scenárom, vynikajúcimi dialógmi a nezabudnuteľnými hereckými výkonmi. Filmová tvorba nórskeho režiséra, ktorý vyštudoval prestížnu Emersonovu univerzitu v Bostone, je žánrovo i tematicky rozmanitá. No pri výbere hercov sa spolieha na už osvedčené hviezdne esá ako je Tim Roth, Bruno Ganz alebo jeho dlhoročný priateľ Stellan Skarsgård.

Nils sa so svojím snežným pluhom preháňa zasnežeženými cestami v okolí chladného nórskeho mestečka. Preráža cesty pre svojich spoluobčanov, čo považuje za veľmi zodpovednú prácu, ktorú ostatní dokážu náležite oceniť. Jedného dňa je dokonca menovaný za Občana roka, no zároveň sa v ten deň dozvie o smrti svojho syna. Predávkovanie drogami pre Nilsa nie je dôveryhodným vysvetlením, a tak vezme spravodlivosť do vlastných rúk. Vyhrať krvavý spor s mafiou nie je ľahké, ale Nils už nemá čo stratiť. Navyše má v zálohe oveľa silnejšie zbrane – mohutný stroj a šťastie začiatočníka.

Príbeh “spravodlivej“ pomsty s lavínou mŕtvych tiel rozpráva režisér s poriadnou dávkou čierneho humoru, prekvapivých zvratov i elegancie, a výsledkom je zábavný a inteligentný akčný thriller z prostredia zasnežených drsných nórskych hôr.

Boj snežného pluhu s mafiou (Kraftidioten), Nórsko, 2014, 116 min. 
Réžia: Hans Petter Moland
Hrajú: Stellan Skarsgård, Bruno Ganz,Pål Sverre Hagen, Jakob Oftebro, Birgitte Hjort Sørensen

Film na imdb.com

Odporúčame

film

Stans

Prostredníctvom štylizovaných rekonštrukcií, vzácnych archívnych záberov, osobných rozhovorov aj exkluzívneho originálneho...Viac
Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
divadlo

Môj dobrý kamarát

Skvelá francúzska komédia Erica Assousa spojí dva manželské páry v kolotoči nedorozumení, poloprávd a situácii, ktoré ak sa vás...Viac
So 27.9.2025 / Štúdio L+S
odporúčame!
divadlo

Revízor

25.9.2025 - 2.10.2025 / Divadlo Astorka Korzo ´90
odporúčame!
film

Brutalista

Epický príbeh vizionárskeho architekta, ktorý so šťastím prežil holokaust a ťažký reštart v novej krajine, aby sa pod ťarchou rán...Viac
Ne 24.8.2025 / Kino Kultúrka Stupava
odporúčame!