film

A máme, čo sme chceli

Slovensko-kanadský celovečerný film sa vracia do obdobia spred tridsiatich rokov, keď sa delilo Československo a zachytáva deň, keď sa menil osud jednej krajiny aj jednej rodiny. Rodinná tragikomédia inšpirovaná skutočným príbehom sa odohráva počas Silvestra 1992, len pár hodín pred rozpadom Československa. Hrajú Bolek Polívka, Eva Holubová, Anna Šišková, Ady Hajdu, Daniel Fischer, Jan Budař.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
19.10.2023, Št

Rodina Varchalovcov sa stretáva v Banskej Bystrici pred kostolom, aby spoločne pokrstili najnovší prírastok do rodiny, malú Zuzku, dcéru Petra (Daniel Fischer) a Heleny (Judit Pecháček). Peter však krst zmešká, pretože sa mu do rúk dostal spis jeho otca Daniela (Ady Hajdu), z ktorého sa dozvedá, že otec bol vedený ako agent ŠtB.

Medzičasom sa v bratislavskom internáte vedľa seba zobúdzajú kanadská študentka Charlie (Rachel Kramer) a Petrov brat Michal (Dávid Hartl). Ani jeden z dvojice si z predchádzajúcej noci veľa  nepamätá. Michal však pozýva Charlie domov do Banskej Bystrice, aby spolu s jeho rodinou oslávila príchod nového roka. Doma ho čaká totálny chaos. Otec Daniel utrpel infarkt po tom, ako ho syn Peter usvedčil zo spolupráce s ŠtB. Život mu zachráni rýchly zásah rodinného priateľa (Bolek Polívka) a zvyšku rodiny (Eva Holubová, Anna Šišková, Jana Kovalčiková, Jan Budař), Daniela odvážajú do nemocnice.  Rodina však nemôže ísť s ním a tak sa musia so šokujúcimi udalosťami vysporiadať sami. 

"Rozdelenie Československa sme prežívali so smútkom, pretože som mal k Slovensku vždy blízko“, hovorí Bolek Polívka, ktorého diváci uvidia v jednej z hlavných úloh po boku Evy Holubovej, Adyho Hajdu, Jany Kovalčikovej, Daniela Fischera, Jana Budaře či Anny Šiškovej.

A máme, čo sme chceli je prvým celovečerným hraným filmom slovenského režiséra Michala Kunes Kováča, oceneného za krátke filmy Sídlisková poviedka (2016) a Nauč ma Čardáš (2019). Pracoval ako tvorca hudobných, ale najmä naratívnych videoklipov pre českých a slovenských interpretov.

Na filme tiež spolupracoval jeden z najúspešnejších kanadských producentov Don Carmody, ktorý je držiteľom Oscara za film Chicago.

„Mojím úprimným cieľom je sprostredkovať divákom osobnú skúsenosť a vyrozprávať príbeh, ktorý nám pripomenie, že rodinný pokoj je nevyhnutný na to, aby spoločnosť odolala turbulenciám politických búrok. Film zavedie divákov do hlbín ich vlastných rodín. Ukáže ich veľkosť, nedostatky, útrapy, lásku, nenávisť a ich jedinečnosť v nádeji, že nám možno pripomenie, aby sme objali svojich rodičov a poďakovali im, alebo sa postavili problémom, ktoré sme dlho zametali pod koberec,“ hovorí režisér Michal Kunes Kováč. 

A máme, čo sme chceli, Slovensko / Kanada, 2023
Réžia:
Michal Kunes Kováč

Film na ČSFD

Film je súčasťou Týždňa slovenského filmu 2024. Pozrite si kompletný program.

Odporúčame

festival

BRaK - Bratislavský knižný festival 2024

Festival sa presúva do Starého mesta, kam prinesie bohatý multižánrový program a predajnú výstavu kníh. Už tradične sa objavia...Viac
31.5.2024 - 2.6.2024 / Bratislava
odporúčame!
výstava

Umenie, ktoré zostalo

Zbierka Medzinárodného bienále mladých výtvarníkov DANUVIUS 68. Výstava predstavuje dlhé roky nevystavovaný (zabudnutý) súbor...Viac
28.3.2024 - 25.8.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
koncert

A Place To Bury Strangers (USA) & Wine Fault

Na palubu lode Pink Whale zavíta legendárne trio z New Yorku A Place To Bury Strangers, ktoré na scéne pôsobí už vyše 20 rokov a...Viac
Ut 6.8.2024 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

Na srdci mi hraj!

Koncertná verzia hudobno - divadelného predstavenia, ktoré videlo už viac ako 30 000 divákov. Inšpiráciou tohto koncertu bolo...Viac
Ut 4.6.2024 / Amfiteáter Trnava, Halenárska 20.
odporúčame!