festival
iná akcia

Prepoštská United 2022

Susedia z okolia Prepoštskej ulice pozývajú na II. ročník spoločného festivalu. V jednej z najkrajších bratislavských uličiek si môžete  počas jedného podvečera môžete pozrieť výstavy či vypočuť koncert a v príjemnej komunitnej atmosfére stretnúť priateľov, autorov a umelcov.

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Počas Víkendu otvorených parkov a záhrad – v sobotu 4. 6. od 15.00 do 20.00 h – v tieni jednej z najkrajších bratislavských uličiek si môžete počas jedného podvečera pozrieť výstavy, zamestnať svoje deti na workshope, vypočuť si koncerty a v príjemnej komunitnej atmosfére stretnúť priateľov, autorov a umelcov. 

Prepoštská ulička spája pohľadom korzo s hradom, a je pre to veľmi fotogenická. Zároveň však nie je veľmi frekventovaná. Inštitúcie, ktoré na nej majú svoje sídlo, sú moderné a dynamické a spoločne sa dohodli rozhýbať aj priestor ulice. 

- Dom fotografie ponúka výstavu Lokálne scitlivenie a čítanie z Denníkov Josefa Koudelku.
- Zichyho palácotvorí priestory galérie Slovak Press Photo, kde autor Miro Miklas porozpráva o tom, ako vznikala dokumentárna séria nafotená v slovenskej dedinke Dobrá Voda. 
- V Staromestskej galérii stihnete derniéru výstavy o Erike Man a pred palácom si dáte poriadnu dávku zvuku na koncerte bubeníkov. 
- V galérii Českého centra na prízemí Českého domu nájdete unikátnu výstavu nazvanú Mini Wonders, ktorá predstavuje minulosť a súčasnosť českej hračky. Hravá inštalácia v cestovných kufríkoch iste zaujme aj vaše deti, ktoré prihláste aj na workshop so stavebnicou Totemo. 
- Spoločne si užijeme vystúpenie beatboxera priamo v uličke, rovnako ako aj koncert španielskej hudby pred Španielskou ambasádou. 
- Stihneme si pozrieť aj bežne zatvorenú Lisztovu záhradu cestou na výstavu o polárnej výprave Juliusa Payera. Vo Výstavnej sieni Univerzitnej knižnice na Michalskej 1 sa zastavte pozrieť predĺženú výstavu Labyrint sveta venovanú „učiteľovi národov“ J. A. Komenskému.

Vstup voľný na všetky podujatia. 

Program

▪️14.55 – slávnostné otvorenie Prepoštská x Venturská 
▪️15.00 – České centrum, Prepoštská 6 – workshop pre deti so stavebnicou Totemo 
▪️15.00 – Modrá študovňa – vstup z Lisztovej záhrady, Univerzitná knižnica Bratislava, Klariská 1 vernisáž výstavy Julius Payer: Expedícia na severný pól 
▪️15.30 – SEDF, Prepoštská 4, galéria – komentovaná prehliadka výstavy Lokálne scitlivenie 
▪️16.00 – Prepoštská x Venturská pouličná intervencia – Shoter Beatbox 
▪️16.30 – SEDF Prepoštská 4, bar – čítanie z Deníkov Josefa Koudelku - Martin Marenčin, Silvia Čúzyová, Matúš Zajac, Dorota Holubová, Jozef Ondzik
▪️17.00 – ulica pred Zichyho palácom, Ventúrska 9 – koncert bubeníkov Jamadan 
▪️17.30 – Slovak Press Photo Zichyho palác, Ventúrska 9 – stretnutie s autorom Mirom Miklasom na výstave Dobrá Voda 
▪️18.00 – ulica pred Španielskou ambasádou, Prepoštská 10 – koncert španielskej hudby – Jiří Šoltis (gitara) a Tomáš Vašut (husle) 
▪️18.30 – České centrum, Prepoštská 6 – prezentácia výsledku workshopu a prehliadka výstavy Mini Wonders 
▪️19.00 –Staromestská galéria, Ventúrska 9 – vyhodnotenie kvízu a odovzdanie cien - Erika Mann 
▪️19.30 – Prepoštská x Venturská pouličná intervencia – Shoter Beatbox

 

Zichyho palác, Ventúrska 9

Jamadan

Bubnová show v podaní šiestich bubeníkov zo Slovenska, ktorí hrajú na originálnych tradičných nástrojoch a interpretujú rytmy a spevy západnej Afriky z Guiney a Mali.

Erika Mann: Kabaretistka – vojnová reportérka – spisovateľka

Výstava organizovaná Goetheho inštitútom rozpráva o živote a diele Eriky Mann a bude prístupná počas celého trvania podujatia. Po jej prehliadke nezabudnite vyplniť kvízový lístok, ktorým sa zaradíte do žrebovania o pekné ceny.

Miro Miklas: Dobrá Voda

V sérii sociálne dokumentárnych fotografií autor citlivo zachytáva obrazy slovenskej dediny, ktoré rýchlo a nenávratne zanikajú. Vďaka dlhodobo budovaným vzťahom sa dokáže bezprostredne a nenásilne dostať k ľuďom v zapadnutej malokarpatskej dedinke Dobrá Voda.

Stredoeurópsky dom fotografie, Prepoštská 4

Lokálne scitlivenie

Prehliadka výstavou prebehne v sprievode vystavujúcich autorov Lenky L. Lukačovičovej, Michala Hubu a kurátorky výstavy Beaty Jablonskej. Súčasťou prehliadky je prezentácia autorskej knihy Chronotop od M. Hubu a autorského zinu L. Lukačovičovej.   

Josef Koudelka: Deníky

Úryvky z denníkových zápiskov svetoznámeho fotografa čítajú Martin Marenčin, Silvia Čúzyová, Matúš Zajac, Dorota Holubová, Jozef Ondzik. Po čítačke sa bude pokračovať diskusiou o knihe, autorovi, fotografii.

České centrum, Prepoštská 6

Mini Wonders

Unikátnu výstavu predstavujúcu minulosť a súčasnosť českej hračky si budete môcť pozrieť počas celého trvania podujatia. Hravá inštalácia v cestovných kufríkoch vás prenesie do detstva a vaše deti zabaví dielnička so stavebnicou Totemo, ktorej výsledné dielo si spoločne pozrieme.

Shoter Beatbox

Beatboxing je vytváranie zvukov, ktoré imitujú hudobné nástroje, najmä bicie, ústami. K nim beatboxer vie pridať aj melódiu, hlášky, scratche a basy. Svoje umenie nám predstaví český majster tohto žánru Shoter Beatbox.

Julius Payer: Expedícia na severný pól

Výstava knižných ilustrácií a kópií obrazov Juliusa Payera, ktorý bol vo svojej dobe známym európskym polárnikom a zároveň maliarom polárnych krajín.  Vo Výstavnej sieni Univerzitnej knižnice na Michalskej 1 sa zastavte pozrieť predĺženú výstavu Labyrint sveta venovanú „učiteľovi národov“ J. A. Komenskému.

Španielska ambasáda, Prepoštská 10

Koncert

Študenti 5. ročníka Hudobnej fakulty VŠMU, Jiří Šoltis (gitara) a Tomáš Vašut (husle) rozozvučia ulicu tónmi španielskej hudby: Manuel de Falla: Canciones Populares Españolas (El Paño Moruno, Nana, Canción, Jota, Asturiana, Polo) Enrique Granados: Danza Española nº 5 (Andaluza).

Odporúčame

koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
film

Letné svetlo a potom príde noc

Št 2.2.2023 / Kino Mier Modra
odporúčame!
divadlo

Lepetit Malý princ

Ne 26.2.2023 / DPOH
odporúčame!
koncert

Mňága a Žďorp: Best of tour

Št 30.3.2023 / Randal Club
odporúčame!