festival
výstava

Letný art festival

Aj tento rok je pre návštevníkov Danubiany pripravený Letný art festival plný umenia. V Danubiane sa predstavia spolu štyri výstavy v zastúpení zahraničných, aj slovenských umelcov.

16.06.2018, So - 02.09.2018, Ne

C.H. PEDERSEN & E. ALFELT ‖ UMELECKÁ DVOJICA

Osobnosť Carla-Henninga Pedersena má v dánskom umení druhej polovice dvadsiateho storočia zásadný význam. Experimentálny charakter jeho tvorby vytváral od záveru tridsiatych rokov prepojenie súdobého dánskeho umenia na európske avantgardné umelecké prúdy. Čoskoro sa jeho tvorba presadila originálnym výtvarným jazykom, ktorým dokázal pretransformovať podnety kubizmu a Picassa a najmä inšpirácie tvorby Kleea, Kandinského, Chagalla a ďalších majstrov.

MARKUS HUEMER ‖ TÁTO VÝSTAVA OPLÝVA UTOPICKOU HOJNOSŤOU

Markus Huemer sa narodil 1968 v Linzi, kde študoval maľbu a pozorne sledoval vývoj mediálneho umenia počas festivalu Ars Electronica. V štúdiu pokračoval na Kunstakademie v Düsseldorfe. Bol vymenovaný za odborného asistenta na Kunsthochschule für Medien v Kolíne nad Rýnom. Štipendium na ZKM, Zentrum für Kunst und Medientechnologie, v Karlsruhe mu umožnilo intenzívne rozvíjať jeho záujem o mediálne umenie. Okrem toho študoval aj dejiny umenia, filozofiu a latinskú filológiu. Pedagogicky pôsobil na Goetheho univerzite vo Frankfurte a neskôr sa stal profesorom na Akadémii výtvarných umení v Prahe, kde pracoval do roku 2015. Od roku 2000 žije a tvorí v Berlíne.

PATRÍCIA KOYŠOVÁ ‖ ZOOM

Téma autorskej výstavy Patrície Koyšovej je označená jednoduchým a výstižným názvom ZOOM, odkazuje nás teda na videnie cez objektív napr. fotoaparátu, ktorý umožňuje plynulo meniť ohnisko na snímanie predmetov v rozličných vzdialenostiach pri stálom zaostrení. Maliarka sa procesom zobrazenia a videnia dôsledne zaoberá, skúma ho najmä v abstraktnej maľbe, ktorej morfologická štruktúra je pohyblivá, prelievajúca sa, núti hľadať ohniská, no pohľad diváka je unášaný vo vlnách, prúdoch, víroch.

DUŠAN KÁLLAY ‖ MAGICKÝ SVET FARIEB

Dušan Kállay patrí medzi veľké osobnosti povojnového vývinu slovenskej i svetovej knižnej tvorby. Narodil sa roku 1948 v Bratislave. V rokoch 1966 -1972 študoval na VŠVU v Bratislave. Od roku 1990 je profesorom na VŠVU v Bratislave, kde vedie Oddelenie grafiky a voľnej ilustrácie. Venuje sa grafike, ilustrácii, maľbe, kresbe, známkovej tvorbe, ex libris.

Odporúčame

film

Tri billboardy kúsok za Ebbingom

Herecký koncert Frances Mc Dormand v role Mildred Hayesovej, rozvedenej matky žijúcej so svojím synom na okraji vzdialeného...Viac
Letné kino na Kuchajde / Kino Mladosť
odporúčame!
cestovanie

Cestovateľské kino: Kanada

Ut 24.7.2018 / Dunaj˜
odporúčame!
literárna akcia

Poézia slam, poézia tam

Ne 24.6.2018 / Bukowski
odporúčame!
film

Šilalo paňori (Studená vodička): Ťažká duša

Film je jedným z výstupov etnomuzikologického výskumu: Príbehy v piesňach, piesne v príbehoch, ktorý poukazuje na zrkadlenie...Viac
23.6.2018 - 27.6.2018 / Kino Lumière
odporúčame!