festival
iná akcia
literárna akcia

BRaK - Bratislavský knižný festival 2022

9. ročník medzinárodného Bratislavského knižného festivalu BRaK sa uskutoční od stredy 11. 5. do nedele 15. 5. 2022. Hlavná časť festivalu sa bude konať v priestoroch Novej Cvernovky. Program pre návštevníkov je zostavený zo zaujímavých tém, hostí, workshopov, divadiel či koncertov a nebude chýbať ani ústredná časť programu festivalu – predajná výstava kníh, v rámci ktorej návštevníci budú môcť osobne stretnúť 50 najmä českých a slovenských vydavateľstiev.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Vstupné v hodnote 5 € platí na celý festival.

Víkendová predajná výstava kníh  sa uskutoční v sobotu 14. 5. od 10.00 do 19.00
a v nedeľu 15. 5. od 10.00 do 17.00.

Program festivalu

6. 5. – 5. 6. Zichyho palác, výstava
Erika Mann - kabaretistka, vojnová reportérka, spisovateľka viac info

Erika Mann (1905 – 1969) bola najstaršia dcéra Katie a Thomasa Mannovcov. V mníchovskom literárnom archíve Monacensia prvýkrát vznikla unikátna výstava venovaná jej životu a dielu. Hlavnou témou je boj nemeckej intelektuálky a spisovateľky za slobodu a demokraciu. 

streda 11. 5. 19.00 PechaKucha Night Bratislava 49 - Knižný biotop viac info

Tešiť sa tak môžete na inšpiratívne prezentácie prekladateľov, editorov, knižných grafikov, dizajnérov a ilustrátorov, ako aj ďalších odborníkov slovenskej a českej scény. Špeciálny záujem budeme zároveň venovať reportážnej literatúre a téme udržateľnosti vo vydavateľskej praxi.

---

Klik pre program festivalu pre deti (programy pre deti obsahuje aj tento zoznam)

---

piatok 13. mája

BRaK Konferencia 2022: Nebáť sa nerásť/Ateliér Svetlík

09.00  David Piovesan, výskumník z pražskej VŠE: Nezávislé kníhkupectvá v digitálnej dobe

10.00  Jana Rakúsová, Arctic Paper: Návrat k prírode cez cirkulárnu ekonomiku

11.00  Barbora Baronová, vydavateľstvo wo-men: Vydavateľstvo “nerastu”

13.00  Jiří Hlinka, zakladatel Walden Press / BioBooks.cz: Enviromentálne aspekty vydávania a distribúcie kníh

14.00  Antoaneta Koleva, International Alliance of Independent Publishers: Bibliodiverzita

15.00  Karolína Voňková, Knihex: Pandémia a menšie vydavateľstvá 

Viac o programe a registrácia

---

17.00 / Park de Palma, diskusia 

Vydať knihu v dobe klimatickej katastrofy a pandémie

Súčasťou festivalu je tento rok opäť konferencia, ktorej sa zúčastnilo hneď niekoľko hostí a hostiek. Hlavnou témou bola bibliodiverzita a udržateľné vydávanie kníh. Aké trendy dnes hýbu v produkcii knižných vydavateľstiev, správajú sa šetrne k prírode a ako ich ovplyvnila jednak pandémia a jednak digitálna éra?

Diskusie sa zúčastní David Piovesan, výskumník z pražskej VŠE, Barbora Baronová z vydavateľstva wo-men a Antoaneta Koleva z International Alliance of Independent Publishers. Moderuje Slavo Sochor. 

18.00 / Park de Palma, diskusia
Reportér vo vojne: Guillaumom Binet (FR), Sára Činčurová (SK) 

Stretnutie s fotografom Guillaumom Binetom, zakladateľom agentúry M.Y.O.P. Binet pracuje na rozhraní dokumentárnej, umeleckej a reportážnej fotografie, v poslednej dekáde zachytil udalosti v Egypte, Jemene či Sýrii. Diskutovať bude s reportérkou Sárou Činčurovou.

---

19.00 / Park de Palma, koncert

Dukla (CZ) viac info

---

20.00 / Telocvičňa, tanečné predstavenie
mimoOs&kol.: TETSU 

TETSU je tanečný kvintet, ktorý vznikal v úzkom prepojení s hudobnou kompozíciou.

Základom štruktúry hudobnej kompozície i celého diela je inšpirácia čínskym systémom wuxing (v Japonsku známy ako gogyō). Tento systém holisticky pomenúva päť fáz, procesov, elementov, pohybov, objavujúcich sa vo vesmíre, v prírode či v živote človeka.

---

20:00 / sála, koncert

Another Vision (AT) viac info

22:00 / sála, koncert

Srnka (SK) viac info

---

---

sobota 14. mája

10.00 / Sála, divadlo, detský program
O vlkovi, ktorý vypadol z knižky divadlo Odivo - viac info

11.00 / Zborovňa, čítanie, workshop – detský program
O tajomnej Antarktíde s Davidom Böhmom 

S autorom knihy si deti vyrobia erb Antarktídy. Pre deti od 7 do 10 rokov.
Svetadiel, ktorý ľudia objavili až ako posledný. Prázdny kontinent patriaci všetkým. Antarktída je dejiskom príbehov potvrdzujúcich neutíchajúcu ľudskú túžbu po poznaní a prekonávaní vlastných možností. Antarktída kladie znepokojivé otázky, či sa viac mení svet okolo nás, alebo náš pohľad naň. Unikátna ilustrovaná kniha A ako Antarktída získala prestížnu cenu Magnesia litera a pripravil ju David Böhm, absolvent pražskej AVU, zaujímavý autor, ktorý pracuje naprieč umeleckými smermi.

---

13.00 / Zborovňa, workshop – detský program
Ilustrovanie rozprávok 

Ukrajinskí ilustrátori povedú workshop, počas ktorého si deti rôzneho veku budú môcť vytvoriť ilustrácie na ich obľúbené rozprávky, / Kateryna Omelianenko, Mumrik Nege. 

Podujatie bude tlmočené z ukrajinčiny. 

13.00 / Pri zvieratkách, inscenované čítanie – detský program
Krutá marta a zvieratká 

Inscenované čítanie o Marte, ktorá sa so zvieratkami nepárala.
Hráte sa radi so zvieratkami? Priznajte sa, kto z vás už poťahal mačku za chvost? Našej hrdinke sa také veci ohromne pozdávajú, preto ju zvieratká u starej mamy nazvali Krutá Marta. Kniha vás zavedie k starej mame, kde je dvor plný zvierat. Tie si pre Martu prichystajú jedno veľké prekvapenie.
Účinkuje: FéderTeáter

---

14.00 / Kabinet pomalosti, prednáška

Limity vydavateľskej autonómie alebo subverzívne vydavateľské stratégie v čase digitálneho kapitalizmu.

Platforma Mezinárodní konfederace pastevců sa už desať rokov venuje vydávaniu kníh s pastierskou tematikou. V začiatkoch sa hlásila k odkazu československého undergroundu, dnes sa od tohto značne zdeformovaného termínu odstrihla a prihlásila sa k metóde Do It  Together. Aký význam majú v dnešnej vydavateľskej činnosti pojmy ako underground, samizdat či zin? Ako vydávať kvalitné knihy s nulovým rozpočtom, ak ešte k tomu sídlite na vresovisku bez elektriny? Prečo je pre nich slow publishing nutnosťou a základným ideovým pilierom? 

A môže prežiť vydavateľstvo, ak vyznáva slogan: „Hospodářským cílem všech aktivit Mezinárodní konfederace pastevců je udržitelná finanční ztráta, která, jak doufáme, podpoří příznivý ekonomický pokles“? Činnosť MKF predstaví Michal Blail. 

---

14.00 / Park de Palma, autorské stretnutie
Portugalský román roka: Čistá fikcia a číra realita Isabely Figueiredo 

Hneď na začiatku románu Tučná nájdeme upozornenie, že je to čistá fikcia a číra realita spisovateľky Isabely Figueiredo. Svoje dielo označila ako autofikciu, hoci v ňom nájdeme viacero podobností medzi ňou a hlavnou postavou. Obe sú dcéry navrátilcov z Mozambiku, bojovali s nadváhou a predsudkami, lebo vždy a všade sa nájde niekto, kto z tej či onej stránky nezodpovedá spoločenským normám. Portugalský denník Público vyhlásil tento román za knihu roka 2016. Diskusiu moderuje Dado Nagy.

---

15.00 / Zborovňa, workshop, čítanie – detský program
Posledný permoník

Posledný permoník žije vo svojej malej izbičke v štôlni, bolia ho uši, túla sa podzemnými chodbami a občas prejde tajne k niekomu do domu a prečíta si dennú tlač. Až vďaka osemročnému Adamovi sa odváži vyjsť po 500 rokoch medzi ľudí. S prekvapením zisťuje, že namiesto stredovekých mučiarní sú meste obchody, holičstvo a fitnescentrum, a úplne ho očaria súčasné vynálezy ako pouličné osvetlenie, futbal, alebo zákusky. Možno práve vďaka nim začne mať ľudí aj trochu rád.

Ilustrátorka Eva Škandíková a autorka Tereza Oľhová pripravili bohatý program pre deti. 

---

15.00 / Kabinet pomalosti, autorské stretnutie
Potulky po nevšedných miestach Malých Karpát s Jankom Púčekom 

Zápis všedných dní prežitých uprostred nevšednej krajiny. Poďte sa s nami prejsť. Ján Púček prináša vo svojej próze kvitnúcu jar aj snehom podlomené stromy, bude vaším sprievodcom po Malých Karpatoch. Jeho novinka má množstvo príbehov, pozorovaní, zápiskov i úvah. Má prvky dneška aj histórie. Skutočnosti i fikcie. Násilia aj nehy. Obsahuje dejiny Pálffyovcov aj kamióny plné kameňov. Diskusiu s autorom knihy a výtvarníčkou Kristínou Mičovou moderuje Veronika Hajdučíková.

---

15.00 / Ateliér Svetlík, diskusia
Literatúra na trase Budapešť - New York (predstavenie medzinárodného časopisu Continental)

Noam Chomsky, Roxane Gay, Marina Abramović. Tieto mená sa objavili v prvých číslach nového časopisu The Continental, ktorý prezentuje to najzaujímavejšie zo stredoeurópskej literatúry pre čitateľov a čitateľky zo Severnej Ameriky. Diela sú preložené do angličtiny a upravené sú do atraktívnej grafickej podoby. Akú má časopis šancu na americkom trhu? Diskutovať budú W. Gogola, S. Lavrík a M. Garajski.
 

15.30 / Park de Palma, autorské stretnutie
#kapitalks Surmiak-Domańska + Rejmer: Súčasná poľská reportáž

Diskusia s dvomi výraznými osobnosťami reportáže: 

Katarzyna Surmiak-Domańska (1967) je poľská reportérka a spisovateľka. Pri písaní otvára predovšetkým ťažké a kontroverzné témy týkajúce sa sexuality a sexuálneho násilia, pedofílie, či nacionalizmu. V roku 2015 vydala knihu Ku Klux Klan. Tady bydlí láska, v ktorej približuje históriu a fungovanie najväčšej americkej rasistickej organizácie.

Margo Rejmer je prozaička a reportérka, absolvovala obor kulturológie na Varšavskej univerzite. Debutovala v roku 2009 románom Toksymia. O štyri roky neskôr vydala zbierku reportáží o Rumunsku Bukareszt. Kurz i krew, za ktorú získala aj Cenu Teresy Torańskej udeľovanú týždenníkom Newsweek. Významnú cenu Paszport Polityki získala zas za knihu  Błoto słodsze niż miód, v ktorej sa venovala Albánsku. Rozpráva v nej príbeh krajiny zničenej terorom diktátora Envera Hodži.

Diskusiu moderuje Laco Oravec.

---

16.00 / Sála, autorské stretnutie
Nina F. Grünfeld: Pátranie po stopách starej mamy zo Slovenska

Frida Grünfeld sa v policajných záznamoch prvýkrát objavila v roku 1931. Bola Židovka, prostitútka, podozrivá zo špionáže – a tehotná. Jej vnučka Nina, nórska filmárka, sa vydala na cestu po stopách svojej stratenej starej mamy. V archívoch a starých záznamoch Nina nachádzala čriepky informácií. Kúsok po kúsku zložila životný príbeh ženy, Slovenky, ktorá zdieľala osud mnohých Židov počas druhej svetovej vojny. Kniha je rozprávaním o strate, vojne, ale aj o hľadaní vlastných koreňov. 

---

16.00 / Kabinet pomalosti, diskusia a čítanie
Štrpka o komplikovanej podobe sveta, Ondrejková integruje zóny ticha a mlčania a poetické krajinomaľby Juroleka

Už vyše tridsať rokov predstavuje edícia Mušla čitateľom a čitateľkám to najlepšie z domácej poézie. V poslednom období v nej vyšli tri očakávané novinky. Ivan Štrpka, jeden z našich najvýznamnejších básnikov, v zbierke Hermovská chôdza reflektuje aj pohlcuje nejednoznačnú, komplikovanú podobu sveta. Básnická zbierka Anny Ondrejkovej, poetky, výtvarníčky a divadelníčky, má zase ambíciu na malom priestore minimalisticky sprostredkovať dramatickú vnútornú situáciu ženského lyrického subjektu. Autorka má cit pre presnú integráciu zón ticha a mlčania. Rudolf Jurolek je mysliteľský typ básnika, ale ani filozofia jeho textu nie je výkladová, nevystavuje sa na obdiv. Zbierka básní Bukolika nehľadá hodnotu v idyle, ona hodnotu vytvára a vidí ju v sústredení sa na existenčne podstatné, aj keby tým mala byť len zdanlivá drobnosť. 

---

16.00 / Ateliér Svetlík, prednáška
Český a slovenský komiksový román

Ako lepšie porozumieť komiksu? Akým vývojom prešiel až do svojej súčasnej podoby? Martin Foret vám predstaví český a slovenský komiksový román. Foret je členom Centra pre štúdium komiksu v Ústave pre českú literatúru AV ČR a na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci a spoluautor významných komiksových publikácií, Před komiksem: Formování domácího obrázkového seriálu ve 2. polovině XIX. století, Dějiny československého komiksu 20. století či V panelech a bublinách. Kapitoly z teorie komiksu. 

---

16.00 / Zborovňa, detský program
O Duške a Luške s Kristínou Tormovou

Spoznajte s nami sesterské duo Dušku a Lušku! Knižka O Duške a Luške obsahuje obľúbené bláznivé príbehy z časopisu Bublina plné humoru, lásky, škriepok, ale aj fantázie a nápadov hlavných hrdiniek – dvojičiek Dušky a Lušky. Napísala ich herečka, spisovateľka, humoristka a kreatívna duša – Kristína Tormová. V tejto knihe stretnete aj maminku Minku, Chalanka, macocha, psicu Sponku, zúrivé sestry Soňu a Broňu, susedu, ale aj rôzne iné čarovné bytosti. Pozývame vás na diskusiu a čítanie z knižky! Tešíme sa na vás!

---

17.00 / Ateliér Svetlík, prednáška
Pavel Klusák: Úvaha o popularite v hudbe, osudy Karla Gotta

Pavel Kusák, výnimočný český publicista, vo svojej novinke Uvnitř banánu píše, že príručky sa väčšinou sústredia na informácie, túto však zaujíma rozprávanie príbehov. Čo majú spoločné? Hudobníkov, ktorí neprežívali úspech v klasickom ponímaní a celkovo nezapadajú do veku popularity. U outsiderov však aj tak niekde zboku rastie ich príbeh ako nenahraditeľná správa. Všetkými šesťdesiatimi heslami potom nenápadne prechádza téma hodnôt, ktoré dokáže vyjadriť len hudba. 

---

17.00 / Park de Palma, autorské stretnutie
Čau o piatej: Balla, Hochholzerová

Obľúbený formát dramatizovaných čítaní prinesie úryvky z Ballovej novinky – Medzi ruinami a silného debutu Nicol Hochholczerovej – Táto izba sa nedá zjesť. Obe knihy sú nominované na cenu Anasoft Litera.

Balla napísal fragmentárny román o malom meste plnom bizarných postavičiek. Vargová, pacientka s mizernou minulosťou a ešte horšou prítomnosťou, píše listy Felešlegimu, psychiatrovi, ktorý by sám urgentne potreboval pomoc.

Nicol Hochhoczerová zaujala knihou o vzťahovom kolotoči, z ktorého sa tak celkom nedá vystúpiť. Ona má dvanásť, on päťdesiat. 

---

17.00 / Kabinet pomalosti, autorské stretnutie
fokus Bielorusko vol.1 – Arlov, Lukašuk

Uladzimir Arlov (Уладзімір Арлоў) je prozaik, básník, historik. Absolvoval štúdium na Fakulte histórie Bieloruskej štátnej televízie v Minsku. Pracoval ako učiteľ, novinár, redaktor vo vydavateľstve. Prvé texty publikoval v študentskom samizdate, kvôli ktorému sa dostal do hľadáčika KGB. Je autorom mnohých kníh – či už prózy, poézie, alebo historických esejí. Jeho diela boli preložené do niekoľkých európskych jazykov vrátane češtiny. Dostal viacero významných ocenení, napríklad cenu Európsky básnik slobody či Cenu Jerzyho Giedroycea za nejlepšiu bieloruskú knihu roka.

Alexander Lukašuk je spisovateľ, bývalý riaditeľ bieloruskej stanice Slobodná Európa. 

---

17.30 / Sála, discussion in english
Shiori Ito (JP): What is hidden in Black box? 

EN: Shiori Ito: Opening black box Metoo in japanese society #kapitalks /debate/

Black Box is a personal statement written by a Japanese journalist Shiori Ito, who dared to do something that women in japanese society usually do not do: she spoke publicly about how she was raped in 2015 by a prominent Japanese journalist Noriyuki Yamaguchi. The author's unprecedented determination to break the taboo on sexual violence against women in Japanese society has aroused widespread interest in the world's media. The interview is led by the editor-in-chief of the Slovak monthly Kapitál, Tomáš Hučko.

---

18.00 / Park de Palma, diskusia a čítanie
Saša Filipenko (BY): Príbeh o chlapcovi a krajine, kde sa nič nemení

Svetlana Alexijevič tvrdí o bieloruskom spisovateľovi Filipenkovi, novinárovi, moderátorovi televíznych programov, že je jedným z tých mladých autorov, ktorí sa okamžite stali vážnymi spisovateľmi. Kniha Bývalý syn (ej publishing, 2022) Sašu Filipenka bola v Bielorusku zakázaná a jej uvedenie sa preto konalo v Kyjeve. V roku 2021 ho PEN International vyhlásil za obeť cenzúry. 

Šestnásťročný chlapec upadne do kómy a preberá sa po desiatich rokoch. Ocitne sa však v krajine, v ktorej sa za desať rokov nezmenilo absolútne nič. Vládne jej ten istý človek, mladí ju húfne opúšťajú a každý protest je potlačený. Diskusiu s autorom moderuje Michal Hvorecký. Ukážku z knihy Bývalý syn číta Andrej Remeník.
 

---

20.00 / Ateliér Svetlík, divadlo
To téma – Das Thema: Erika Mann? 

1. česko-nemecký kabaret

„Nemáme nič iné než svoje hlasy a svoje telá... Kabaret Pfeffermühle by bol šťastný, keby mohol maličkým, maličkým, maličkým podielom prispieť k tomu, aby v Európe zvíťazilo pochopenie a rozum.“

Erika Mann nebola len dcéra slávneho nemeckého spisovateľa Thomasa Manna, ale aj kabaretistka, herečka, spisovateľka a oveľa viac. O vtipnej, bystrej a tvrdohlavej osobnosti sme na začiatku nášho divadelného projektu veľa nevedeli, a tak ju skúmame na javisku spolu s publikom. Kto bola táto žena? Čo ju zaujímalo? Ako dokázala využiť umenie v boji proti fašizmu?

Kabaret Pfeffermühle absolvoval dlhé európske turné a navštívil aj Československo. Kabaret otváral ľuďom oči, aby videli a pochopili, kto je naozaj Hitler a čo sú nacisti zač. Nacizmus bol zlo. Čo je zlo dnes? S čím bojujeme teraz? Ako nás môže vtedajší kabaret inšpirovať dnes?

Do nášho divadelnému tímu sa pridali aj pohybová performerka Stefanie Jörgler a režisér Emil Rothermel. Pracujeme s životopisnými fragmentmi, s úryvkami z rozhovorov, kníh, listov aj s pôvodnými textami z kabaretu. Naše vlastné texty vznikli ako reakcia na životný príbeh Eriky Mann a na jej tvorbu.

koncept, hudba / Roman Horák, Stefanie Jörgler, Markéta Richterová a Philipp Schenker

réžia / Emil Rothermel

technika / Michal Pustay

kostýmy / Agáta Molčanová

videoprojekcia / Vojtěch Polák, Stefanie Jörgler

podpora / Goethe-Institut ČR

produkcia / Dranc z.s.

hrajú: Roman Horák, Stefanie Jörgler, Markéta Richterová, Philipp Schenker

---

20.30 / Park de Palma, koncert
DVA (CZ) viac info

22.00 / Sála, diskusia a prezentácia

Ilustrovaný sprievodca rozkošou / Jüne Pla (FR)

Klub rozkoše je inkluzívna kniha o sexe pre 21. storočie, ktorú vytvorila francúzska ilustrátorka Jüne Pla. V jednom momente totiž zistila, že ju už nebaví stále tá istá rutina a že potrebuje otvoriť tému sexuality, rozkoše a dosahovania orgazmov. O dva roky neskôr vydala rovnomennú knihu Klub rozkoše: Tipy a triky pre kvalitný sexuálny život, ktorá sa stala vo Francúzsku bestsellerom. 

---
---

nedeľa 15. mája

10.00 / Park de Palma, divadlo – detský program

Divadlo ŠiBe: Prešporské rozprávky 

Prešporské rozprávky? Ale veď Prešporok, to bolo dávno… Nie až tak dávno! Bratislava sa volala Prešporok. A ako každé poriadne mesto, aj toto malo veľa tajomných príbehov a starých legiend. Akoby aj nie?! Keď je kráľ pochabý, mestská kasa prázdna a Turci sa blížia k hraniciam, je potrebné, aby obyčajní ľudia z Prešporka zachránili mesto. Čo sa dá robiť s duchom, ktorý straší na hrade? Prečo sa hodiny montovali iba na tri strany veže? A ako poraziť tureckú armádu? Stačí kus odvahy, dobré srdce a k tomu dobre upečený voňavý bratislavský rožok. Ochutnajte ho s nami!


11.30 / Sála, čítanie, workshop – detský program
Bu bu bu Bubáci 


Fakt sú všade, tak vám poviem:

od pivníc až po podkrovie!

Celý dom im nestačí.

Zoznámte sa…

Bubáci!

Kde všade a akí všelijakí, to sa dozviete na čítaní a workshope s autorom a autorkami knihy Bubáci. 

---

12.00 / Kabinet pomalosti, diskusia 

Migrujúca literatúra v stredoeurópskom priestore

Medzinárodný vyšehradský fond v spolupráci s Literárnym informačným centrom ako hosťujúcou inštitúciou predstavia štyri mladé autorky a autorov z krajín V4, ktorí momentálne pôsobia v Bratislave. Ako vnímajú domácu literárnu scénu, jej problémy a témy, aké sú ich pracovné podmienky a čo očakávajú od tvorivého pobytu v našom meste? Prečo sa mladí autori presúvajú a čo im to prináša? Príďte na poludňajšiu diskusiu s aktuálnymi rezidentmi Vyšehradského literárneho štipendia.

Účinkujú:

Kateřina Bártková (CZ) – literárna kritička

Oľga Gluštíková (SK) – poetka a publicistka

Maciej Jakubowiak (PL) – esejista, literárny kritik a editor

Norbert Vass (HU) – autor a editor

Moderátor: Dado Nagy

---

12.00 / Ateliér Svetlík, diskusia
#kapitalks s Františkom Schildbergerom: Reportáž ako literatúra

Kedy sa z reportáže stáva literatúra? Akým vývojom si prešiel tento žáner a ktoré veľké osobnosti literatúry sa mu venovali? Diskusia s Františkom Schildbergerom, autorom knihy Podoby české literární reportáže.
 

13.00 / Kabinet pomalosti, autorské stretnutie
Janko Kráľ: Narodený pre nepokoj 

Rozprávanie o Jankovi Kráľovi. O literárnom géniovi, ale aj o problematickom a konfliktnom človeku, potácajúcom sa na hranici normálnosti. Pri 200. výročí jeho narodenia. Účinkujú Marta Fülöpová a John Minahane. Moderuje Daniel Domorák.


13.00 / Park de Palma, diskusia a čítanie
Marek Hudec: Vojnový príbeh Nových Zámkov, mesta z prachu

Mesto z prachu, popola a ruín. Publicista Marek Hudec vo svojom dokumentárnom románe Uzol skúma rany, ktoré na Nových Zámkoch zanechali tony padajúcich bômb. Tri zničujúce americké bombardovania medzi októbrom 1944 a marcom 1945 navždy zmenili ich tvár. Tisíce zabitých ľudí, veľká väčšina budov v troskách. Po druhej svetovej vojne boli Nové Zámky najviac zničeným mestom na území dnešného Slovenska a dobové zápisy prirovnávajú deštrukciu mesta, ktoré pokryla vrstva prachu a popola, k Sodome a Gomore. Diskusiu moderuje Lukáš Onderčanin. Ukážku z knihy číta Přemysl Boublík. 

---

13.00 / Zborovňa, premietanie filmu, detský program

Maškrtné medvedie príbehy viac info

V knižnej podobe vychádzajú Maškrtné medvedie príbehy a Veľká medvedia kuchárka vo vydavateľstve BRAK, v edícii ALMA.

---

14.00 / Sála, koncert

Irena a Vojtěch Havlovci: Úspešne sa zavŕtajú do skrytých zákutí vnímavej duše 

Akustická, improvizovaná, minimalistická, relaxačná – tak by sme vedeli definovať tvorbu dvojice českých multiinštrumentalistov, z ktorých Irena je spievajúca perkusionistka a Vojtěch violončelista. Mimochodom, niekedy si tieto roly na koncertoch aj vymenia. Nenechajte sa však zmiasť charakteristikami z úvodu, lebo obaja hudobníci majú radi prekvapenie a experimentovanie. Výsostne poetická hudba sa dokáže úspešne zavŕtať do skrytých zákutí vnímavej ľudskej duše a osviežiť ju. 

---

14.00 / Kabinet pomalosti, autorské stretnutie 

Medziriadky: Standa Biler (CZ), Ema Nemčovičová

Autorské čítania Medziriadkov prepájajú uznávanú literatúru s tou najmladšou a výnimkou nebude ani podujatie na BRaKu.

Pozvanie prijali talentovaná Ema Nemčovičová a Stanislav Biler, čerstvý držiteľ ocenenia Magnesia litera za prózu.

V Kabinete pomalosti sa s nimi porozpráva Viliam Nádaskay.
 

14.00 / Ateliér Svetlík, autorské stretnutie
fokus Bielorusko vol. 2 / Brilo, Vežnavec

Sabina Brilo (Сабино Брило) je novinárka, redaktorka, autorka básní, esejí a krátkych próz. Absolvovala štúdium na Európskej humabibaaaaaanitnej univerzite. Pracovala v rôznych médiách, bola napríklad redaktorkou relácie Mám právo v nezávislej televízii Belsat. V roku 2011 vydala príručku pre bezpečnosť práce bieloruských novinárov s názvom V rizikovej zóne. V rokoch 2014 až 2017 spoluorganizovala čítanie klubu Grapho v Minsku. Je autorkou troch básnických kníh: To sú písmená, Ja a ďalší ľudia, Tiras Biblio. 

Eva Vežnavec (Ева Вежнавец), skutočným menom Svjatlana Kurs (Святлана Курс), absolvovala studium na Filologickej fakulte Bieloruskej štátnej univerzity. Po politicky motivovanom prepustení zo štátneho rozhlasu vystriedala zamestnania ako predavačka, detská opatrovateľka či upratovačka v niekoľkých európskych krajinách a v USA. Potom sa vrátila do Bieloruska a spolupracovala ako novinárka s viacerými nezávislými médiami, v posledných rokoch sa usadila v poľskej Varšave. Je autorkou kníh Cesta jednej mrchy (Шлях дробнай сволачы, 2008) a Pre čo si ideš, vlk (Па што ідзеш, воўча, 2021). Poslednú spomenutú novelu začala písať na Villa Aurora v Los Angeles ako štipendistka nemeckej spolkovej vlády. 

---

14.30 / Zborovňa, workshop, detský program
Daniela Krajčová: Let’s Create Children’s Book

V rámci festivalu BRaK vás Staromestská knižnica pozýva na workshop pre rodiny s deťmi (3 – 15 rokov), na ktorom si vyrobíme vlastné knižky.

Že neviete dobre alebo vôbec po slovensky? Nevadí, práve naopak, knižky majú byť viacjazyčné. Rodičia si spolu s deťmi vytvoria detskú knihu/leporelo v ich rodnom jazyku. Rodičia napíšu jednoduchý príbeh a deti dotvoria ilustrácie pod vedením výtvarníčky Daniely Krajčovej.

Vytvorené knihy obohatia knižný fond Staromestskej knižnice o nový cudzojazyčný príbeh.

Registrácia na workshop je možná prostredníctvom e-mailu na mrackova@brakfestival.sk.

---

15.00 / Park de Palma, diskusia
Knihy v čase vojny

Ukrajinská vydavateľka Lilia Omeljanenko, ktorá momentálne žije v Bratislave, spisovateľka Viktorja Michajlova a ilustrátor Eliáš Strongowski nám priblížia vojnu z pohľadu knižných profesií a skúsia zodpovedať aj otázku, čo sa stáva z kníh počas vojny. Diskusiu moderuje Michal Hvorecký.

---

15.00 / The Július Koller Society, komentovaná prehliadka 

Časovanie čiary 

Povedzme, že čiara v obraze je analógiou slovesa vo vete. Ak by čiara hrala rolu slovesa, potom by mala osoby a časy. Čiara sa nevpisuje do slov a viet, ale deje sa ešte pred tým, než sa začíname pozerať. Čo je pred čiarou a po čiare? Čiara je niť, ktorá vedie slepého labyrintom sveta. Je to moment ticha. Vedomie je hrot zabodnutý v prítomnosti, okolo ktorého rotuje vnímateľný čas.

---

15.00 / Kabinet pomalosti, autorské stretnutie

Mokošove štyri nočné obdobia 

Mokoš za 81 rokov vydal len štyri básnické zbierky, pričom všetky vychádzajú v súbornom diele Štyri nočné obdobia. Ako by sme charakterizovali jeho tvorbu? Nechajme prehovoriť profesionálov: 

Milan Šutovec o jeho tvorbe píše: „Mokošovi sa v jednej jedinej básni podarilo to, o čo sa iní dosť márne pokúšajú v desiatkach básní.“ „Verím mu a verím jeho poézii. Je taká, akú ju chcel mať. Úprimná, pravdivá a nadovšetko ľudská,“ píše Milan Hamada.

---

16.00 / Sála, diskusia, koncert
Prípad V. Šklovskij / Godár, Vladimír: Sonáta na pamäť Viktora Šklovského

ZOO alebo Listy vôbec nie o láske: Život emigrantov počas zlatých rokov 20. storočia 

Román ZOO alebo Listy vôbec nie o láske sa odohráva v Berlíne v čase tzv. zlatých dvadsiatych rokov 20. storočia, ako sa označoval spoločensko-kultúrny život vo Weimarskej republike. Kniha Viktora Šklovského sa vracia do slovenskej kultúry. 

Vznikla medzi dvomi svetovými vojnami, v dobe obrovských spoločenských premien, ktoré spôsobili presuny miliónov ľudí na celej zemeguli. Storočie, ktoré uplynulo od jej vzniku, nám umožňuje znovu sa zamyslieť nad tým, ktorou cestou sa vlastne ľudstvo vybralo. Je Šklovského Zverinec utópia alebo dystopia? 

Záver podujatia bude patriť skladbe Vladimíra Godára: Sonáta na pamäť Viktora Šklovského.

Účinkujú: Vladimír Godár, Kristína Karabová, Oliver Rehák

Hudba: Ján Slávik - violončelo, Daniela Varínska /klavír/

Nebáť sa nerásť

BRaK v tomto ročníku poukáže na zdanlivo nezastaviteľnú tendenciu sústavného rastu a pod heslom nebáť sa nerásť zorganizuje konferenciu profesionálov, kde sa bude pýtať, ako to všetko súvisí s knižným prostredím. Vydavateľka Barbora Baronová nazvala svoju umeleckú spoveď Nakladatelství nerůstu a predstaví svoju úvahu o tom, prečo je dobré premýšľať o vydavateľstve ako o umeleckom laboratóriu. Environmentálne aspekty vydávania preberie Jiří Hlinka, zakladateľ Walden Press. Antoinette Koleva vedie bulharské vydavateľstvo KX Critique and Humanism a spolu s Davidom Piovesanom, ktorý sa dlhodobo venuje štúdiu európskeho knižného priemyslu a kníhkupectiev, prinesú na BRaK tému bibliodiverzity.

S témami, ktoré bude tohtoročný program zrkadliť, oboznámia návštevníkov vo svojich prezentáciách prekladatelia, editori, knižní dizajnéri a ilustrátori, ako aj ďalší odborníci slovenskej a českej scény, ktorí vystúpia v rámci úvodného warm-upového podujatia PechaKucha Night 11. mája --> viac info

---

Vstupné v hodnote 5 € platí na celý festival.

Víkendová predajná výstava kníh  sa uskutoční v sobotu 14. 5. od 10.00 do 19.00
a v nedeľu 15. 5. od 10.00 do 17.00.

---

Fokus na Ukrajinu i Bielorusko

BRaK sa od svojho vzniku snaží prirodzene reagovať aj na spoločenské dianie, nebude teda chýbať ani ukrajinský aspekt. Festival tento ročník ponúkne predajný priestor ukrajinskému vydavateľstvu Vydavnictvo, ktorého majiteľka Liliya Omelyanenko utiekla pred vojnou do Bratislavy a v programe porozpráva o vydávaní kníh počas vojny. Téme súčasných disidentov či vnútorných migrantov sa BRaK venuje v spolupráci s neoficiálnou Ambasádou nezávislej bieloruskej kultúry, ktorá vznikla pri brnenskom divadle Husa na provázku. V programe vystúpia bieloruskí autori a autorky, ktorí majú osobnú skúsenosť s jednou z mála diktatúr v Európe. Medzi inými Sasha Filipenko, bieloruský spisovateľ, novinár a moderátor. Jeho knihy boli preložené do viac než 10 jazykov a kniha Bývalý syn (E.J. Publishing, 2022) bola v Bielorusku zakázaná, prezentáciu mala preto v Kyjeve. V roku 2021 PEN International prehlásil Filipenka za obeť cenzúry.

Významnou hostkou festivalu bude aj Nina F. Grünfeld, ktorej kniha Frida (Lindeni, 2021) je šokujúcim rozprávaním o strate, vojne a aj o pocite niekam patriť a tiež o hľadaní vlastných koreňov. Portugalská autorka a novinárka Isabela Figueiredo predstaví svoju oceňovanú knihu Tučná (Portugalský inštitút, 2022) s výraznými autobiografickými prvkami.

Reportážna literatúra

V rámci programu dostanú priestor rôzne typy reportáží od osobnej cez vojnovú, historickú a súčasnú až po autobiografickú. Jednotlivé body programu pripravil BRaK v spolupráci s angažovaným mesačníkom Kapitál, ktorý v máji predstavil celé tematické číslo venované reportáži.

Zo zahraničných hostí Bratislavský knižný festival navštívi japonská žurnalistka a reportérka Shiori Ito, ktorá priniesla do patriarchálnej a veľmi rigidnej japonskej spoločnosti skrz vlastnú skúsenosť znásilnenia tému me too. O svoj príbeh sa podelila v knihe Čierna skrinka (kapitalks, 2022). Katarzyna Surmiak-Domańska a Margo Rejmer sú autorky, ktoré prídu zastúpiť poľskú reportážnu literatúru. Surmiak-Domańska je autorkou kníh ako Ku-klux-klan. Tady bydlí láska (Absynt, 2017) či Kieślowski v detaile (Absynt, 2022) a druhá autorka spracovala Albánsko vo výnimočnej reportážnej knihe Bláto sladší než med (Větrné mlýny, 2021). Novozámočan Marek Hudec spísal históriu bombardovania Nových Zámkov vo svojej novej knihe Uzol (Absynt, 2022) a predstaví svoj prístup k jej zostavovaniu. K téme vojny na Ukrajine porozpráva francúzsky reportér a fotograf Guillame Binet, ktorý sa podelí o svoje zážitky a priblíži spôsob, akým sa dá v reálnom čase sprostredkovať to, čo sa deje vo vojnovom konflikte.

Výstava o Erike Mann

Bratislavský knižný festival pracuje s multižánrovým presahom a v spolupráci s Goetheho inštitútom pripravil v Zichyho paláci výstavu o živote a diele Eriky Mann, kabaretistky,  vojnovej reportérky a spisovateľky, ktorá vysvetľuje jej boj za slobodu a demokraciu. S tým bude súvisieť aj kabaretné predstavenie v podaní divadla Na zábradlí. Sobotný večer bude patriť známej českej skupine DVA, no v programe sa návštevníci môžu tešiť aj na sférickejšiu hudbu v podaní hudobného telesa Havlovci.

V rámci diskusie o tvorbe Viktora Šklovského zaznie aj Sonáta pre violončelo od Vladimíra Godára, ktorý svojím doslovom prispel do knihy Zoo alebo Listy vôbec nie o láske (BRAK, 2022).

Divadelná premiéra i detský program

Návštevníci festivalu budú mať možnosť vidieť exkluzívnu premiéru tanečného kvinteta TETSU. Novovznikajúce dielo je inšpirované čínskym holistickým systémom wuxing (v Japonsku známy ako gogyō), ktorý pomenúva päť fáz, procesov, elementov a pohybov objavujúcich sa vo vesmíre, v prírode či v živote človeka. Za hudobného sprievodu sa tanečníčky a tanečníci naladia na spoločný rytmus pripomínajúci tlkot srdca.

V neposlednom rade BRaK prinesie aj bohatý detský program. Môžeme spomenúť divadlo Odivo či Divadlo ŠiBe, ktoré deťom spríjemní nedeľné dopoludnie predstavením Prešporské rozprávky. Deti sa môžu tešiť aj na čítanie z nových kníh Terezy Oľhovej Bubáci a Posledný permoník (BRAK, 2021), ktoré vznikli v spolupráci s Vladom Jančekom a ilustrátorkou Evou Škandíkovou. Taktiež sú pre nich pripravené zaujímavé workshopy, napríklad pri uvedení knihy Davida Böhma A ako Antarktída, či premietanie úspešného českého večerníčka o chutnom jedle Medvedie maškrtné príbehy (Bionaut, 2020).

---

Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia – hlavný partner festivalu.

Partneri: Projekt Bibliodiverzita – podpora malých nezávislých vydavateľstiev je financovaný z Grantov EHP 2014 – 2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky, Bratislava – hlavné mesto SR, spolufinancované z programu Európskej únie Kreatívna Európa, LITA – autorská spoločnosť, Bratislavský samosprávny kraj, Literárne informačné centrum, Goetheho inštitút v Bratislave, Nová Cvernovka, České centrum v Bratislave, Visegrad fund, Ambasáda nezávislé běloruské kultury, Větrné mlýny, Literarnyklub.sk, Medziriadky, Portugalský inštitút.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla.

Zmena programu a účinkujúcich vyhradená.

Odporúčame

koncert

KKR na Pink Whale: Rentip, Lyrik H & Luboš Ežo Ambrozai

Št 15.12.2022 / Pink Whale
odporúčame!
koncert

Depeche Mode

Ne 28.5.2023 / Národný futbalový štadión
odporúčame!
koncert

Preßburger Klezmer Big Band

Preßburger Klezmer Band napriek takmer 30-ročnej existencii stále prekvapuje novými zaujímavými projektmi. Kapela, ktorej...Viac
V-klub (Véčko) / Pivnica, Kremeľská 36, Devín
odporúčame!
film

Let domov

Príbeh československých letcov RAF a ich cesta z okupovaného Československa cez Francúzsko, bitku o Veľkú Britániu a východný...Viac
28.11.2022 - 1.12.2022 / Kino Mladosť
odporúčame!