festival
iná akcia

BRaK - Bratislavský knižný festival

BRaK, čiže Bratislavský knižný festival je oslavou peknej knihy. Na začiatku júna predstaví to najlepšie z tvorby spisovateľov, ilustrátorov, knižných grafikov a typografov zo Slovenska a okolitých krajín.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Za zrkadlom je svet, do ktorého vstupuje Alica. Slávna literárna hrdinka nás v diele Lewisa Carrolla sprevádza po krajine, kde spoločne vládnu sen, mágia, fantázia a imaginácia. Do krajiny "za zrkadlom" však spolu s Alicou vstupujeme my - čitatelia vždy, keď otvoríme knihu: nevinné, jednoduché gesto nás v sekunde privádza do paralelnej reality, ktorej kontúry vytvárame v dialógu s knihou hlavne my sami. A práve tento moment je ťažiskom programovej časti pripravovaného, štvrtého ročníka BRaKu.

Prvým z potvrdených hostí je Alberto Manguel, kanadsko-argentínsky spisovateľ, esejista a riaditeľ Národnej knižnice v Buenos Aires, autor viacerých medzinárodne úspešných diel, najmä "kníh o knihách" (Dejiny čítania, Knižnica v noci) a zostavovateľom enormného množstva zborníkov a antológií (Slovník imaginárnych miest; spolu s Giannim Guadalupim). Ako mladý, 16-ročný muž, patril k okruhu "predčítačov", ktorých si k sebe pozýval slepnúci spisovateľ Jorge Luis Borges, majster literárnej fantastiky.

Ďalší hostia:
Jean-Michel Guenassia
Birgit Weyhe
Jacek Hugo-Bader
Lubomyr Melnyk
Michal Ajvaz
Weronika Murek
Daniel Majling 
Imre Bartók
Agon orchestra

Program:
Štvrtok 1.6.2017
20.00 Veľká sála / Lubomyr Melnyk (Kanada), vstupné: 15€

Piatok 2.6.2017
17.00 Galéria / Vernisáž festivalových výstav: Alžběta Skálová (CZ), Palo Čejka (SK) a ilustrátori z ASIL-u (SK)
18.00 Sála / Slávnostné otvorenie festivalu
19.00 Sála / Jean-Michel Guenassia (FR)
Francúzsky spisovateľ, držiteľ Goncourtovej ceny, si svetový ohlas získal najmä románom Klub nenapraviteľných optimistov o skupine východoeurópskych imigrantov, hľadajúcich únik z exilovej každodennosti v zadnom trakte jednej z parížskych kaviarní. K stredoeurópskym reáliám sa vrátil aj v románe Vysnívaný život Ernesta G. a nedávno mu v slovenskom preklade vyšla najnovšia kniha Valčík stromov a oblohy o tajnej láske Vincenta van Gogha. Rozhovor vedie Michal Havran.
21.00 Fuga / Lesní zvěř (CZ) / Drumtyatr (UA) - viac info
Vstupné: 6€

Sobota 3.6.2017
10.00 Loft / BRaKfast: Maurizio Quarello (IT)
Taliansky tvorca, porotca ceny BABA – Bratislava Book Award, sa v oblasti knižnej ilustrácie presadil už svojou prvotinou Babau cerca casa, za ktorú získal v roku 2005 ocenenie za najkrajšiu obrázkovú knihu (picture book) roka. Zoznam cien, výstav a zahraničných vydaní odvtedy rapídne narástol a dnes patrí meno Maurizio Quarello medzi najrešpektovanejšie ilustrátorské značky v Európe. Jeho tvorbu sme mohli opakovane vidieť aj v úzkom výbere poroty na Bienále ilustrácii Bratislava.
11.00 Loft / Ako sa robí kniha: Monika Kompaníková (SK), Martina Stašíková (SK), Ján Gregor (SK)
Čo všetko predchádza momentu, kedy sa kniha objaví na pulte kníhkupectva? Aké zložky, profesie a činnosti do jej prípravy vstupujú a v akej miere sa podieľajú na konečnej cene knihy? Do zákulisia prípravy knižného diela nahliadneme spolu so spisovateľkou Monikou Kompaníkovou, vydavateľom Jánom Gregorom a Martinou Stašíkovou z autorskej spoločnosti LITA. Diskusiu povedie Oliver Rehák z Denníka N.
12.00 Loft / Anna Król & Paulina Wilk (PL)
Kultúra nebolí – pod týmto heslom, ktoré dalo meno celej organizácii, sa v roku 2012 zrodil varšavský Big Book Festival. Stáli za ním Paulina Wilk a Anna Król, autorky a publicistky aktívne aj vo vydavateľskej oblasti. Ich zámerom bolo obnoviť upadajúcu kultúru čítania a preniesť ju ako sebavedomú kultúrnu prax do digitálnej éry. Dnes je Big Book Festival najväčším knižným podujatím vo Varšave a jednou z hybných síl čitateľskej revolúcie v štyridsaťmiliónovom Poľsku.
13.00 Loft / Ján Kralovič (SK)
Medzivojnová, surrealizmom ovplyvnená slovenská avantgarda, priniesla okrem literatúry čerstvý vietor aj do oblasti vizuálnej kultúry. Teoretik výtvarného umenia, kurátor a zberateľ kníh Ján Kralovič sa pustil do mapovania vizuálneho jazyka kľúčových diel slovenského nadrealizmu. Počas prednášky predstaví obálky, koláže, ilustrácie a knižné úpravy, ktoré zadefinovali základné podoby slovenského avantgardného hnutia.
14.00 Loft / Tlučte hrbaté! Ondřej Škrabal (CZ), Ondřej Budeus (CZ) a Olga Pek (CZ)
Režisér Ondřej Škrabal prizval svojich kolegov z časopisu Psí víno – Olgu Pek a Ondřeja Buddeusa – k revízii diela spisovateľa a historika umenia Vratislava Effenbergera, od roku 1951 nástupcu Karla Teigeho v úlohe vedúceho československej Surrealistickej skupiny. Vratislav Effenberger sa snažil redefinovať východiská surrealizmu a určiť tak jeho nový smer. Z jeho pseudoscenárov, ktoré mali zostať nerealizované, vzniklo scénické čítanie pre troch presudohercov a nesúvisiacu projekciu.
15.00 Loft / Weronika Murek (PL) / Imre Bartók (HU) / Peter Balko (SK)
Trojicu mladých stredoeurópskych autorov spája rozvíjanie tradícií magického realizmu, ale aj enormný úspech ich knižných prvotín – Imre Bartók sa na maďarskej literárnej scéne etabloval ako autor trilógie Rok potkana, v ktorej sa z filozofov Marxa, Heideggera a Wittgensteina stanú obávaní zločinci, Peter Balko sa svojím debutom Vtedy v Lošonci prihlásil k odkazu Václava Pankovčína, aj k cene čitateľov Anasoft litera a knihu Weroniky Murek Pestovanie teplomilných rastlín Mičurínovou metódou, ktorá sa na BRaK-u dočká slovenského vydania, označili nadšené poľské média rovno za „hlas prichádzajúci z iného sveta.“
16.00 Loft / Jacek Hugo-Bader (PL)
Hovoria mu zlý chlapec poľskej reportážnej školy. Jeho meno je spojené s denníkom Gazeta Wyborcza, pre ktorý píše od roku 1990. Svoju fascináciu post-sovietskym svetom premietol do série reportážnych článkov a kníh, z ktorých jedna – Kolymské denníky – sa nedávno ukázala aj v slovenčine. Rozhovor vedie prekladateľ Patrik Oriešek.
17.30 Sála / Babylonská knižnica: Michal Ajvaz (CZ), Miroslav Marcelli (SK), Dušan Barok (SK)
Vo svojej známej poviedke vykreslil J. L. Borges obraz zdanlivo nekonečného archívu, ktorý obsahuje všetky mysliteľné knihy. Sen zhromaždiť na jednom mieste celé ľudské poznanie sa tiahne naprieč dejinami – od Alexandrijskej knižnice až po Google. Mystiku starých archívov pomaly nahrádza neviditeľná stopa digitálneho sveta. O tom, ako sa menia formy civilizačnej pamäte a ako tieto formy tvarujú nás, budú s Michalom Havranom diskutovať pražský spisovateľ Michal Ajvaz, filozof Miroslav Marcelli a intermediálny umelec a zakladateľ projektu Monoskop Dušan Barok.
19.00 Sála / Alberto Manguel (RA)
Kanadsko-argentínsky spisovateľ a riaditeľ Národnej knižnice v Buenos Aires patril v mladosti k okruhu „predčítačov“ J. L. Borgesa v čase, kedy spisovateľ zápasil s postupujúcou slepotou. Podpísal sa pod množstvo antológií (spolu s Giannim Guadalupim zostavil napríklad slávny Slovník imaginárnych miest), ale literárny svet s nadšením prijal najmä jeho „knihy o knihách“ ako Dejiny čítania, alebo Knižnica v noci. Vo svojom najnovšom diele vstupuje „za zrkadlo“ vlastných čitateľských zážitkov, aby tam preskúmal pocit, ktorý nás ku knihám privádza – zvedavosť (Curiosity.) Rozhovor s Albertom Manguelom vedie Zuzana Husárová.
21.00 Sála / Agon Orchestra: Typornamento - viac info
Vstupné: 9€

Nedeľa 4.6.2017
10.00 Loft / BRaKfast: Géraldine Alibeu (FR)
Francúzska ilustrátorka a porotkyňa ceny BABA – Bratislava Book Award vstúpila do oblasti knižnej tvorby po štúdiu na Vysokej škole úžitkového umenia v Štrasburgu. Hoci je známa najmä ako úspešná autorka ilustrácií kníh, vydaných vo viacerých európskych krajinách, v rovnakej miere a s rovnako originálnym prístupom sa venuje aj keramike a tvorbe animovaných filmov.
Visegrad Book Forum
11.00 Loft / Samuel Čarnoky (SK)
Prvým príznakom záujmu košického typografa o písmená a ich tvary bola niekoľkoročná skúsenosť s graffiti a streetartom. Neskôr nasledovalo štúdium grafického dizajnu na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach, kde dnes Samo Čarnoky pôsobí ako pedagóg. Na tejto pôde sa zrodila aj publikácia Súčasná tvorba písma na Slovensku, ktorá získala minulý rok Národnú cenu za komunikačný dizajn.
12.00 Loft / Dušan Barok (SK)
Slovenský intermediálny umelec Dušan Barok sa pohybuje na hranici umenia, spoločenských vied a informačných technológií. Ako kľúčový aktér bratislavskej nezávislej scény stál na prelome tisícročí pri zrode časopisu 3/4 revue, festivalu Multiplace a celého radu ďalších projektov. Najznámejším z nich je Monoskop, rozsiahla online databáza avantgardných publikácií a materiálov o médiách a umení. Momentálne pôsobí ako výskumný pracovník na Amsterdamskej univerzite.
13.00 Loft / Birgit Weyhe (D)
Ilustrátorka a autorka grafických noviel, rodáčka z Mníchova, strávila mladosť v Ugande a Keni. Po návrate do Nemecka študovala literatúru a históriu, neskôr k nim pridala ilustráciu. Svoje skúsenosti z Afriky programovo spracúva aj vo svojej tvorbe – jej najnovšia knižka Madgermanes o osudoch „gastarbeiterov“ z Mozambiku v niekdajšej DDR bola vyhodnotená ako najlepší nemecký komiks uplynulého roka.
14.00 Loft / Svein Størksen (S)
Nórsky ilustrátor a knižný dizajnér založil v roku 2007 spolu s Kristin Roskifte vydavateľstvo Magikon, zamerané na vizuálne náročné knihy, komiksy a obrázkové knihy pre deti. Pod rovnakou značkou pravidelne publikuje aj katalógy s prácami súčasných nórskych ilustrátorov. Počas prezentácie na BRaK-u bude reč nielen o jeho ceste k vlastnému tvorivému a vydavateľskému výrazu, ale aj o fenomenálnom rozkvete knižnej kultúry v Škandinávii.
15.00 Loft / Daniel Majling
Počas práce na dramatizáciách veľkých diel ruskej literárnej klasiky sa dramaturgovi Slovenského národného divadla Danielovi Majlingovi stala zvláštna vec. Od istého momentu si k nemu začali po večeroch nachádzať cestu príbehy, ktoré síce slávne ruské diela v mnohom pripomínali, ale od ich „čítankových“ verzií sa predsa len v podstatnej miere líšili. Zozbierané texty preto radšej odniesol do nemenovaného vydavateľstva, kde ich ako zostavovateľ vydal pod súborným názvom Ruzká klazika.

Workshopy
Sobota 3.6.2017

11.00 Galéria / Maurizio Quarello
12.30 Galéria / Anna Pleštilová
14.00 Galéria / Dzive: Slavomíra Ondrušová, Ivana Šáteková, Natália Jarembáková
15.30 Galéria / Marine Schneider

Nedeľa 4.6.2017
11.00 Galéria: Géraldine Alibeu
12.30 Galéria: Adam Wójcicki
14.00 Galéria: Art Studio Agrafka: Romana Romanyšyn, Andrij Lesiv

Vstup na festival je dobrovoľný / vstupné len na koncerty

Odporúčame

divadlo

Divadlo SkRAT: Extrakty a náhrady

Inscenácia Divadla SkRAT, ktorá získala ocenenie medzinárodnej poroty, Grand Prix a Cenu bratislavského diváka na festivale Nová...Viac
Št 14.12.2017 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
divadlo

Frida

Tanečné obrazy zo života surrealistickej maliarky Fridy Kahlo. Hosťovanie Moravského divadla Olomouc.Viac
Po 11.12.2017 / Teatro Wüstenrot
odporúčame!
prednáška / diskusia

Prechádzky starým Prešporkom: Pentcho

Ut 28.11.2017 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
koncert

Lola Marsh

Trikrát na Pohode, raz v A4-ke a aj v Tabačke. Dohromady bolo všetko vypredané, a tak si pre Vás Lola Marsh prichystala ešte...Viac
St 14.2.2018 / Refinery Gallery
odporúčame!