festival
iná akcia
literárna akcia

BRaK - Bratislavský knižný festival 2021

 8. ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu #BRaK sa uskutoční od 25. - 27. júna 2021 v Novej Cvernovke ako predajná výstava kníh malých a stredných vydavateľstiev s bohatým sprievodným programom. Tohtoročná téma festivalu bude #novádoba.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Predajná výstava kníh s bohatým sprievodným programom – výstavy, diskusie a autorské čítania, koncerty, divadlo, workshopy i detský program.

Program

Vstupenky BRaK 2021:
Vstup na otvorenie festivalu BRaK a prvé diskusie v piatok 25. 6. sú zadarmo.
Vstupné na víkendový program (26. - 27.6. ) je 3€ cez GoOut - pomôžete nám zľahčiť zber údajov pri vstupe, ktoré musíme evidovať kvôli aktuálne platným nariadeniam.
Vstupné na koncerty (TAOMI, NVMERI + DRŤ a Bert & Friends) sa kupujú zvlášť, informácie nájdete v programe pod príslušným koncertom
Deti do 12 rokov majú vstup na BRaK zadarmo.

piatok, 25.6.2021
 
17:00 Čau o piatej - Návrat anjelov / Park de Palma
Takto burcujúco začínal v roku 1963 poetický manifest troch ani nie dvadsaťročných básnikov. Žiadali radikálnu zmenu vnímania, dožadovali sa návratu ľudskosti, dúfali v novú dobu poézie. Osamelí bežci Ivan Laučík, Peter Repka a Ivan Štrpka našli svoje útočisko v časopise Mladá tvorba a práve autori z okruhu tohto kedysi progresívneho literárneho periodika uvedú ich prvú antológiu, ktorá vychádza v týchto dňoch vo vydavateľstve Modrý Peter. Na podujatí vystúpi predstaviteľ tejto najznámejšej básnickej skupiny Ivan Štrpka, bývalý šéfredaktor Mladej tvorby Ján Buzássy, zostavovateľ antológie Ján Štrasser, spisovateľ Dušan Dušek a vydavateľ Peter Milčák. Texty prečíta Ján Mistrík.
 
18:00 Interhelpo: vízia lepších svetov / Park de Palma 
V roku 1925 sa 300 čechoslovákov vydalo na dlhú cestu za vidinou svetlej budúcnosti do Kirgizska, aby tam pomohli založiť družstvo Interhelpo a započali novú dobu. Kniha Utópia v Leninovej záhrade podáva správu o tejto dobrodružnej ceste a z čriepkov mnohých ľudských osudov skladá pútavú mozaiku celej existencie československej komúny, ktorá do roku 1945 zažila ťažké chvíle neľahkých začiatkov, obdobie rozkvetu, malé i väčšie vzbury, ako aj definitívny rozklad. Je to kniha nielen o sile agitácie, ale aj o skutočnej moci nezničiteľných snov.   
 
19:00 Nová doba - Odkiaľ pochádzame? Čo sme? Kam ideme? / Park de Palma
„Nič nebude ako predtým“ počujeme zaznievať opakovane. Čo to znamená alebo by mohlo? Ako prežívajú najväčšiu celoplanetárnu krízu za dlhé desaťročia tí najsenzitívnejší z nás, ľudia, ktorých údel je citlivo vnímať a následne zaznamenávať aj tie najmenšie spoločenské pohyby? Jakub Jošt v rozhovore s českým filozofom Václavom Janoščíkom a poetkou Máriou Ferenčuhovou o (novej?) dobe, ktorá nás omína a možno napĺňa nádejou.  
 
19:00 Ottessa Moshfegh / Sála (online rozhovor) 
Ottessa Moshfegh (1981) je rodáčka z Bostonu. Zaujala už svojím románovým debutom Eileen, za ktorý v roku 2015 získala nomináciu na Man Bookerovu cenu. Nasledovala zbierka poviedok Homesick for Another World a v roku 2018 jej druhý román Môj rok pokoja a odpočinku, ktorý sa doteraz teší mimoriadnemu úspechu a minulý rok vyšiel aj v slovenskom preklade. Svoje poviedky publikuje aj v prestížnom The Paris Review. Jej príbehy spájajú svojrázne hrdinky a hrdinovia, ale aj cit pre atmosféru, ktorý nechýba ani v jej ostatnom románe, metadetektívke Smrť v jej rukách, ktorú práve vydáva Literárna bašta v preklade Daniely Krnáčovej. Moderuje Michal Tallo. 
 
21:00 Taomi / koncert / Park de Palma 
Taomi je slovenský umelec vystupujúci v rámci mladého zoskupenia WELOVEVERYSIMPLE, ktoré spája kreatívnych ľudí z viacerých oblastí umenia vrátane hudby, módy alebo filmu. Taomi svojím jedinečným hlasom prináša pozitívne frekvencie najmä medzi mladých ľudí. Do povedomia sa dostal už v roku 2019, keď vydal svoj debutový album LET. Neskôr, presne o rok, Taomi zmenil hudobný smer a pristúpil k neo-soulu a jazzu s albumom pod názvom <3. V súčasnosti sa Taomi venuje prevažne spoluprácam. Nedávno však priniesol na svet nový singel s názvom LEITO. Na našom festivale Taomi vystúpi prvýkrát po roku a pol koncertnej pauzy. 

Sobota, 26.6.2021 

Predajná výstava kníh: 10:00 - 19:00 / Park de Palma
Viac ako 35 pozoruhodných vydavateľstiev z Česka a Slovenska vystaví to najlepšie zo svojej produkcie. 
 
9.00 Joga zvieratká / detská joga / Park de Palma
Prezentácia detskej knižky Joga zvieratká o joge spojená s cvičením, a to všetko za sprievodu pesničiek a ukulele v podaní autorky knihy Zuzany Šmatlákovej! Príďte sa vy a vaše deti zabaviť rannou rozcvičkou. Všetky cviky v tejto knihe boli konzultované s certifikovanou trénerkou jogy a sú overené mnohými spokojnými malými cvičiteľmi.

10:00 Divadlo Fí: Domy stromy / detský program  / Park de Palma 
 
11:00 Pes Moko a  jeho oko: Minikoncert a čítačka / Park de Palma

12:00 Detský workshop s Markou Staviarskou / Kabinet pomalosti - Nová cvernovka
Malý citrónový dinosaurík si pamätá len to, ako mu mama vraví: „Do tej jaskyne nesmieš nikdy vkročiť!“ Tak tam, samozrejme, šiel. Potom to už bolo len samé tresk! bum! plesk! Akos sa ocitá medzi ľuďmi. O šesťdesiatpäť miliónov rokov neskôr. A práve vtedy sa začína jeho dobrodružná cesta naprieč krajinami s novým kamarátom, psom Brunom. Aby našli spôsob, ako dostať Akosa naspäť domov, sú odhodlaní prejsť aj celý svet. Ľudia za tých pár tisíc rokov vynašli už všeličo, ale ako sa dá vrátiť čas?
  
14:00 Básne o budúcnosti a každom konci sveta / čítanie / Park de Palma
 
14:00 Medziriadky / Kabinet pomalosti - Nová cvernovka
Medziriadky sú platforma pre mladú literatúru, ktorá organizuje literárnu súťaž, letnú školu literatúry a autorské čítania. Na nich sa vždy predstaví jeden etablovaný autor alebo jedna etablovaná autorka v tandeme s mladým začínajúcim autorom či mladou začínajúcou autorkou. Na podujatí BRaK 2021 sa takto spolu predstavia spisovateľka Jana Micenková a oceňovaná Medziriadkarka Emma Vičanová. Moderuje Viliam Nádaskay. 
 
14:00 Petra Feriancová: Chovateľ. Ríša vtákov / komentovaná prehliadka výstavy / Stretnutie o 14:00 vo foyer Novej Cvernovky 
 Výstava bude prístupná v piatok a sobotu v čase od 13:00 do 18:00. 
Pri vstupe na prvé poschodie zadajte na klávesnici videovrátnika číselný kód 1018. 
 
15:00 Zošalieť radšej v divočine? / Park de Palma 
Aleš Palán vydal knihu Raději zešílet v divočině na základe rozhovor so šumavskými pustovníkmi a samotármi, ktorí žijú mimo civilizácie. Prináša v nej pohľad do tajuplného sveta, o ktorom takmer nič nevieme. O putovaní, samote a prírode sa s ním v diskusii porozpráva žurnalista, riaditeľ Karloveskej knižnice a príležitostný putovník Tomáš Prištiak. 
 
15:00 Prednáška o knižnej väzbe s Eliškou Čabalovou / Kabinet Pomalosti 
Prednášku Doc. PhDr. Elišky Čabalovej venovaná typológii knižnej väzby od staroveku až po súčasnosť s ukážkami jednotlivých funkčných makiet.
Prednáška bude trvať 90 minút. 
 
15:00 Pressink workshop / Ateliér Pressink, stretnutie o 15:00 vo foyer Novej Cvernovky  
Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku. 

16.00 Príbeh razie v Moldave / diskusia / sála
Samo Marec spolu reportérkou Denníka N Veronikou Prušovou napísali knihu Roky bezprávia, v ktorej do detailov opísali nielen priebeh samotnej razie v Moldave a osem rokov sa ťahajúci reťazec zlyhaní jednotlivcov aj rôznych úrovní štátnej moci, ale aj príbehy jednotlivých aktérov – poškodených, obžalovaných aj ľudí, ktorí im pomáhali na ceste za spravodlivosťou. 
 
16:00 Zabiť Františka / koncert / Park de Palma 
Zabiť Františka je slovenský alt-folkový pesničkár, ktorý vo svojej tvorbe úspešne kĺbi folk, klasickú gitaru a indie-pop.

17.00 … nech žije Kráľ: Szczepan Twardoch na BRaKu / diskusia, čítanie / Park de Palma
Spisovateľ Szczepan Twardoch je hviezdou súčasnej poľskej literatúry. Vo svojej knihe Kráľ zaviedol čitateľov do Varšavy, akú už nikde nenájdeme. Pekné autá, dievčatá, studená vodka a horúca krv, rok 1937 a proti sebe stojí niekoľko rôznych svetov. Židia a kresťania. Fašisti a socialisti. Elegantné nablýskané centrum mesta a na druhej strane biedne okrajové štvrtí ponorené po uši do blata. Po tomto románe siahla aj televízna stanica Canal+ a urobila z neho úspešnú televíznu minisériu. Diskusiu moderuje Mário Gešvantner. 
 
17:00 A telo sa stalo slovom a prebývalo medzi ženami / 25 rokov Aspektu / Kabinet Pomalosti - Nová cvernovka 
Spomíname s Knižnou edíciou ASPEKT. Medzigeneračná a medzitematická diskusia s aspekťáčkami o mnohovrstvosti a rozbiehavosti textov, ktoré u nás už 25 rokov vzdorujú stereotypnému škatuľkovaniu.
Vystupujúci: 
Barbora Hrínová, Jana Juráňová, Jana Cviková, Zuzana Maďarová, Alexandra Ostertágová
 
18:00 Prirodzené svetlo Pála Závadu / Park de Palma
V románe Prirodzené svetlo sa spisovateľ Pál Závada vracia k svojim maďarsko-slovenským koreňom do Slovenského Komlóša v Békéšskej župe. 
 
19:00 Východný blok: diskusia s Lanou Lux / Park de Palma
S autorkou sa bude rozprávať publicista a spisovateľ Michal Hvorecký. 
 
21:00 NVMERI / koncert / Park de Palma viac info
 Math/progrockové trio NVMERI sú Pišta Královič, Palo Javorník a Miro Tuchyňa. Hudba NVMERI je plná matematických beatov a chytľavých melódií inšpirovaných škandinávskym indie popom. 

22:00 Drť / koncert / Sála 
Angažovanú kapelu tvorí zmes hudobníkov zo Slovenska a Maďarska. Texty Mareka Kundláka spolu s intenzívnym zvukom za hranicou štandardných žánrov testujú svedomie doby pred revolučným rokom 1989 a dnes.
 
 
Nedeľa, 27.6.2021

Predaj kníh: 10:00 - 17:00 
Viac ako 35 pozoruhodných vydavateľstiev z Česka a Slovenska vystaví to najlepšie zo svojej produkcie.  

 
10:00 Môj strakatý smiech alebo ako som sa stal silným / Detské divadlo / Park de Palma 
Interaktívna divadelná dramatizácia na motívy knihy Daniela Rušara: Strakáč a Tíoni. O hendikepoch, hľadaní vnútornej sily, tolerancii a priateľstve.
 
11:00 Komiksový workshop Jarmil in India pre deti s Marekom Rubcom / Kabinet Pomalosti 
Počas workshopu si deti vytvoria rôzne komiksové dopravné prostriedky z ktorých si potom vytvoria vozidlo a vydajú sa ním na cestu svojich snov. 
 
13:00 Synchroironizovaný muž Martiny Sľúkovej / Park de Palma 
Herečka, režisérka a dramaturgička Martina Sľúková napísala zbierku 36 mikropoviedok Synchroironizovaný muž.

14:00 Kapitalks - Zabudnutá ľavica: Avantgardné časopisy / Park de Palma 
V medzivojnovom období vychádzalo v Československu niekoľko avantgardných, ľavicových časopisov. Pripomenieme si aspoň dva z nich: Novú Bratislavu a DAV. 
 
15:00 Štefánik na tretiu / Kabinet pomalosti - Nová cvernovka 
Za posledný rok vyšlo toľko ilustrovaných kníh o Štefánikovi ako nevyšlo za sto rokov od jeho smrti. Rozhovor s tromi tvorcami grafického spracovania života jedného z najpopulárnejších Slovákov. Diskusiu o komiksov povedie teroretik popkultúry Juraj Malíček.
 
15:00 Pressink workshop / Ateliér Pressink, stretnutie o 15:00 vo foyer Novej Cvernovky  
Pressink je kníhtlačiarsky a tvorivý pracovný priestor. Štúdio založila v roku 2016 grafická dizajnérka Kristína Uhráková a ide o prvý funkčný priestor zameraný na kníhtlač na Slovensku. Kristína Uhráková povedie grafický workshop pre dospelých, na ktorom si bude môcť každý vytvoriť svoju grafiku. 

16:00 Súčasné flanérstvo / Park de Palma
Kto je to flanér a čo robí v meste? 
Jana Beňová napísala knihu Flanérova košeľa, v ktorej opisuje 8 a pol bratislavských ulíc z pohľadu flanéra. 
Diskusiu moderuje profesionálny mestský chodec Laco Oravec. 

19:00 Bert & friends / koncert / Park de Palma klik pre viac info.
Bert & Friends je česká skupina, ktorá debutovala v roku 2016 singlom Haluzinace. Frontmanom kapely je Albert Romanutti.

8. ročník multižánrového Bratislavského knižného festivalu #BRaK  sa uskutoční od 25. – 27. júna 2021 v Novej Cvernovke. Predajná výstava kníh sa uskutoční v sobotu 26. 6. (od 10:00 – 19:00) a v nedeľu 27. 6. (od 10:00 – 17:00)

Tohtoročná téma festivalu je novádoba.

Odporúčame

koncert

Marky Ramone

Do bratislavského MMC prichádza bubeník legendárnych Ramones - Marky Ramone, spolu so svojou kapelou Blitzkrieg.Viac
Ut 12.7.2022 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Vianočný koncert

15.12.2021 - 21.12.2021 / Slovenská filharmónia
odporúčame!
letný festival

Sziget 2022

10.8.2022 - 15.8.2022 / Óbudai-sziget, Budapest
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

19.12.2021 - 28.12.2021 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!