festival
iná akcia

BRaK - Bratislavský knižný festival 2019

Druhá polovica festivalovej dekády si žiada nové výzvy, a preto sa šiesty ročník najväčšieho slovenského knižného festivalu uskutoční v novom predletnom termíne, na novom mieste, v novom vizuálnom šate.

odporúčame!
14.06.2019, Pi - 16.06.2019, Ne


BRaK – Bratislavský knižný festival vzniká synergiou neúnavných malých vydavateľstiev, knižných profesionálov, kreatívnych ilustrátoriek, knižných nadšencov, ktorých prirodzene najvyššia koncentrácia na m² je na mieste budúceho festivalového diania. Od 14. – 16. júna 2019 sa v priestoroch Novej Cvernovky uskutoční aktuálny ročník multižánrového knižného festivalu na Slovensku BRaK.

Nebude chýbať predajná výstava kníh, výstavy, stretnutia s autorkami a autormi, divadlo, tvorivé dielne, koncerty – jednoducho to najlepšie z knižnej tvorby zo Slovenska a okolitých krajín.

Program: 
16.mája 2019 o 20.00 / DPOH
Otvárací koncert skupiny Kafka Band

Ďalší program budeme dopĺňať postupne.

-------------------

Festival sa po piatich rokoch existencie prehupol do novej fázy. Prešiel niekoľkými zmenami, ktoré sa týkajú nielen miesta a dátumu, ale aj tímu, či grafického spracovania, ktorého sa tentoraz ujal Matúš Hnát. Po prvýkrát bude programová časť festivalu aj geograficky ukotvená a zameraná na susedné Maďarsko. Do Novej Cvernovky tak tento rok zavítajú tváre súčasnej maďarskej knižnej a hudobnej scény, medzi inými Benedekt Tóth, autor knihy Mŕtve body, či Ferencz Czinki, ktorého návšteva tohto festivalu v minulosti inšpirovala k vzniku novely Bratislavské metro (vychádza vo vydavateľstve BRAK). S maďarským literárnym milieu totiž súvisí aj téma festivalu „melanchólia“, ktorú dôsledne rozpracoval autor László Foldényi a figuruje aj v názve knihy Lászla Krasznahorkaia Melanchólia vzdoru, ktorá vyjde v slovenskom preklade tento rok.

Zo slovenských autorov sa predstaví knižná novinku Koniec sveta (a čo je za ním) od Moniky Kompaníkovej s ilustráciami Veroniky Holecovej Klímovej. Súčasťou bohatého hudobného programu bude aj koncert groovy-psychadelickej postrockovej kapely, s poetickými textami Michala Kramára –  Ankramu. Na výstavách konajúcich sa počas festivalu bude možné vidieť o. i. linorytovú tvorbu zakladateľky prvej linoryteckej fotobanky Linostock Magdalény Rutovej;  predstaví sa tvorba študentov vizuálnej komunikácie z ateliéru Typolab (VŠVU) a súčasťou výstav budú aj ukážky Knihy klidu Lucie Lučanskej tlačenej na risografe, ktorá vznikala počas rezidencie pre mladých ilustrátorov v Novej Cvernovke, pod kuratelou festivalu minulý rok.

Hlavné festivalové dianie sa síce uskutoční v júni, ale festival odštartuje v predvoji 16. mája 2019 knižnou superskupinou Kafka Band, ktorá sa na BRaK pre veľký úspech vracia po troch rokoch znova. Viacčlenná kapela sústredená okolo významných českých umelcov – spisovateľa Jaroslava Rudiša a ilustrátora Jaromíra 99 (Jaromír Švejdík), len nedávno vydala ich nový v poradí druhý album s názvom Amerika (vydavateľstvo Indies Scope). Inšpiračný zdroj nedokončeného románu Franza Kafku a neutíchajúca fascinácia týmto pražským rodákom je asi zjavná.

Skupina Kafka Band vznikla pred piatimi rokmi, kedy vyšiel ich prvý song Zámok (Das Schloss) okrem už spomínaných zakladateľov kapely Jaroslava Rudiša a Jaromíra 99, ďalšími členmi sú: Dušan Neuwerth, Libor Palucha, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth. Na jar tohto roku kapelu čaká pestré turné po Nemecku a Česku a sme veľmi radi, že prídu aj do Bratislavy. 

Odporúčame

koncert

Plnka / Lonnie Holley (Jagjaguwar) / András Cséfalvay / Ink Midget

Lonnie Holley vystúpi vo Fuge!Viac
Ne 28.4.2019 / Fuga
odporúčame!
standup / talkshow

Silné reči v Starej Tržnici

Silné Reči stand-up comedy show sa rozlúči so svojou jubilejnou 10. sezónou rozlúči v Starej Tržnici. Pred letnou pauzou sa teda...Viac
Ut 18.6.2019 / Stará tržnica
odporúčame!
divadlo

Staré dámy

Jedna žila v prepychu a v dobrej štvrti, druhá v chudobe a v kolónii na predmestí. Jedna je elegantná dáma, druhá celý život...Viac
19.3.2019 - 27.4.2019 / Štúdio L+S
odporúčame!
divadlo

Štvorec

Štvorec. Štyri krát štyri metre. Geometrický útvar, ktorý čaká na svoj obsah. Inštalácia štvorca a jeho umiestnenie do galérie z...Viac
16.3.2019 - 26.4.2019 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!