film
festival
cestovanie

Hory a mesto 2023

23. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva. Zažite tradičný festival Hory a mesto v netradične jesennom termíne. Zaujímaví hostia, rodinná atmosféra, 4 večery zážitkov a premietanie pre školy.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

 

Program

22.10. nedeľa

17:00 slávnostné otvorenie festivalu - vernisáž výstavy Gusta Stibrányiho

19:00 In Periculo Gens (tanečno-vizuálne predstavenie)

Unikátne dielo s tematikou životného prostredia v modernej, menej tradičnej divadelnej forme, v ktorom herci využívajú pohyb ako hlavný zdroj komunikácie.

Gustov americký sen

Slovensko, 2023, 28 minút, réžia Gusto Stibrányi

Gusto Stibrányi (71) z obce Turňa nad Bodvou (okr. Košice-okolie) sa na dôchodku nenudí. So svojím elektrobicyklom prešiel ako prvý na svete bájnu Pan American Highway. Podarilo sa mu to za 284 dní. Zdolal neuveriteľných 25 750 kilometrov naprieč Severnou a Južnou Amerikou z Aljašky až na Ohňovú zem. Po filme bude diskusia s hlavným aktérom.

Gusto Stibrányi

Po filme bude diskusia s hlavným aktérom.

 

23.10. pondelok

19:00 V oceáne hôr

Slovensko, 2023, 33 min, réžia Vlado Porvazník, Ján Zelina, Daniel Beňovič

Nový dokument o severských plavbách slovenského moreplavca Vlada Porvazníka s priateľmi nás zavedie do Severného mora, až na Špicbergy. Z Invernessu sa plavia silnými prílivovými prúdmi na Orkneje, upršané, ale krásne Shetlandy a Faerské ostrovy, kde pri brehu zažijú drámu. Prvý pohľad na Island, ktorý sa vynoril z rannej hmly do slnečného dňa svojou majestátnosťou vyrazil dych. Neopakovateľne krásne Lofoty a Tromso v Nórsku, kde všetko fungovalo ako malo. Studená, surová krása Špicbergov a nakoniec super jazda na juh až do Nemecka, cez majestátne nórske fjordy.

Vlado Porvazník

Po filme bude nasledovať beseda s Vladom Porvazníkom.

Veľký kaňon

Slovensko, 2023, 63 min, réžia Pavol Barabáš

Dokumentárny film Veľký kaňon prináša príbeh kamarátov, ktorí nasledujú svoj sen. Absolvovali mnoho splavov riek a prechodov kaňonov v rôznych častiach sveta. Ich najväčšou výzvou sa stalo splavenie Grand Canyonu, ale na to treba vyhrať povolenie v lotérii. Výborní priatelia sú odhodlaní stráviť mesiac na divokej vode len v objatí neporušenej prírody.

Luciša Hollá

Po filme bude nasledovať beseda s vodáčkou Lucišou Hollou a účastníkmi expedície.

 

24.10. utorok

10:00 Horský vodca (Program pre školy)

Slovensko, 68 min, 2022, r. Pavol Barabáš

Aby ste v horách videli, nestačí mať len otvorené oči. Od založenia organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách uplynulo 150 rokov. Táto starobylá tradícia zostala nezmenená a horskí vodcovia sú stále súčasťou magického sveta tatranských štítov. Pomáhajú plniť sny a túžby tých, pre ktoré by najvyššie vrcholy boli nedostupné. Za týmto remeslom sa však skrýva nielen sloboda, romantika a dobrodružstvo…Remeslo horského vodcu je založené na starých tradíciách, pokore a úcte k horám. Vo svojej podstate sa dodnes nezmenilo. Horskí vodcovia sprevádzajú ľudí na vrcholy a pomáhajú im naplniť ich túžby. Ich práca vyzerá romanticky, ale je to skutočne tak? 

Po filme bude nasledovať beseda s horským vodcom.

19:00 Anna Hanuš Kuchařová – Od slackline k tichej radosti

Prednáška

Nikto sa highlinerom nenarodí, každý sa chôdzu vo výškach musí naučiť. Kam až ho taká vášeň môže doviesť? Príďte si vypočuť rozprávanie o dobrodružnej ceste, ktorá viedla medzi skalami v Európe, Amerike, Ázii aj Afrike. O odhodlaní, strachu a odvahe. Ale aj o naivných predstavách o materstve. A o pokoji, ktorý sa dá nájsť v najkrajšej krajine kilometer nad zemou... A nielen tam.
Anna Hanuš Kuchařová z Liberca je architektka a svetoznáma slacklinerka. Chodí vo výškach po dva a pol centimetra širokom popruhu, prechádzala sa na 3 kontinentoch, v púšti, nad ľadovcom aj nad morom. Najvyššie chodila kilometer nad zemou a v Utahu prekonala lajnu dlhú pol kilometra. Ako prvý človek na svete strávila na highline 24 hodín. Založila, učí a vystupuje v Slackline Academy, napísala knižku Od slackline k tichej radosti.

Renesance

Česká republika, 19 min, 2022, r. Lukáš Černý

Highline je považované za kráľovskú disciplínu slackline, ale nie je highline ako highline. Čo keď spojíte dlhý prístup, niekoľko sto metrov lezenia, batohy plné matrošu, víziu línie, ktorú ešte nikto neťahal a zimné Dolomity? Výsledkom je slušná výzva, za ktorú v tomto dvadsaťminútovom filme vyráža Lukáš Černý, Michal Pírek, Ondrej Málek a Danny Menšík.

Walking on clouds

Brazília, 7 min, 2022, r. Renan Kamizi

Krátky film o highline medzi dvoma lietajúcimi balónmi, ktorý Rafael Bridi natiahol v roku 2021 nad brazílskym meste Praia Grande, a dosiahol tak Guinnessov rekord za najvyššiu highlinu.

Czech Slack Vyšší liga

Slackline je šport vychádzajúci z lezenia a to aktéri tohoto krátkeho filmu dobre vedia! Preto aj highline môže byť zaslúženou čerešničkou na torte, pre ktorú si treba doliezť. Video zo Skaláku v Českom raji, ktorým vás prevedie Danny Menšík a Lukáš Černý je o lezení, highlinách a o tom, že robiť si veci ťažšie, môže byť tiež cesta.

 

25.10.streda

10:00 V oceáne hôr (Program pre školy)

Slovensko, 2023, 33 min, réžia Vlado Porvazník, Ján Zelina, Daniel Beňovič

Nový dokument o severských plavbách slovenského moreplava Vlada Porvazníka s priateľmi nás zavedie do Škótska v neskorom lete 2021. Z Invernessu sa plavia silnými prílivovými prúdmi na Orkneje, upršané, ale krásne Shetlandy a Faerské ostrovy, kde pri brehu zažijú drámu. Prvý pohľad na Island, ktorý sa vynoril z rannej hmly do slnečného dňa svojou majestátnosťou vyrazil dych. Neopakovateľne krásne Lofoty a Tromso v Nórsku, kde všetko fungovalo ako malo. Studená, surová krása Špicbergov a nakoniec super jazda na juh až do Nemecka, cez majestátne nórske fjordy.

Vlado Porvazník

Po filme bude nasledovať beseda s Vladom Porvazníkom.

19:00 Jožo Krištoffy – Extrémne cesty v tatrách

Prednáška

Martinčan Jožo Krištoffy patrí medzi modernú generáciu slovenských extrémnych lezcov. Orientuje sa na stredné hory a viacdĺžkové cesty vo Vysokých Tatrách, v Dolomitoch, Alpách, absolvoval expedície v Južnej Amerike, Kirgizsku, v Patagónii v Argentíne a v Jordánsku. Väčšinou išlo o prvovýstupy a na väčšine z nich sa pošťastil zaujímavý prelez, ktorý „zamútil vodu“ aj zo svetového hľadiska. Vo svojej prednáške sa zameria na najťažšie skalné cesty vo Vysokých Tatrách, vrátane Korony, Jet Streamu, Gilotíny a Diretky na Mlynárika.

Hazard

Slovensko, 2023, réžia Pavol Barabáš a Martin Grajciar

Nový slovenský lezecký film o júlovom prvom voľnom prelezení staršej technickej cesty „Hazard“ (UIAA 10, E5) v v previsnutej SV predstene Veľkého Kostola v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách v podaní Joža Krištoffyho

Štítová stena

Slovensko, 31 min, 2022, r. Rasťo Hatiar

Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnajších v Tatrách. Jej výrazný profil v tvare luku zdôrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Vždy bola predmetom záujmu horolezcov, ale vyliezť na ňu dokázali len tí najlepší. Tentokrát sa na ňu vydala slovenská lezecká dvojica Martin Krasňanský a Jožo Krištoffy.

Viac informácií o programe

Vstupné: predpredaj do 16. 10. 2023 - 7€ // predpredaj po 16. 10. 2023 a predaj na mieste - 9€

Odporúčame

výstava

Danglár! Finisáž 1. decembra

19.10.2023 - 1.12.2023 / White & Weiss Gallery, Grösslingová 50
odporúčame!
výstava

Klaudia Kosziba: Pred premenou

Výstava Klaudie Kosziby (1971) v Galérii mesta Bratislavy je druhou jej výstavou realizovanou s odstupom roka v Pálffyho paláci...Viac
26.10.2023 - 28.1.2024 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!
iná akcia

Vianočná električka

Atmosféru vianočného a novoročného obdobia v Bratislave dopĺňa špeciálna vysvietená vianočná električka, ktorá bude jazdiť na...Viac
6.12.2023 - 6.1.2024 / Bratislava
odporúčame!
iná akcia

Trh - Piac - Markt

2.12.2023 - 30.12.2023 / Stará tržnica
odporúčame!