festival
výstava

DOM 21 expedícia súčasného umenia - Wild Fruit

Siedmy ročník podujatia DOM prezentuje čerstvé a šťavnaté intermediálne umelecké projekty autorov a autoriek zo Slovenska, Čiech a Anglicka. Podtitul tohto ročníka "expedícia súčasného umenia“ predstavuje metaforu objavovania súčasného umenia ako určitého mentálneho výletu mimo priestoru nášho bežného výskytu, aj vzhľadom na opakujúce sa lockdowny, karantény a stavy uvoľnenia.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum vernisáže:
03.09.2021 18:00, Pi

Program

Wild Fruit opening: piatok 3. 9., 18.00 –  22.00

Wild Fruit live: sobota 11. 9., 14.00 – 22.00

Sprievodný program:
Plant swap
Erik Pánči
(SK)
Ľudmila Machová (SK)
Adriána Vančová aka timmi (CZ/SK)
Kasha Potrohosh aka beba kush (UA/SK)
Pokračovanie výstavy vo verejnom priestore v spolupráci s projektom Lonely Planet Trnávka

Wild Fruit afterparty: sobota 18. 9. 2021, 18.00 – 21.00

Otváracie hodiny mimo programu: ut – ne: 14.00 – 19.00

Vystavujúci umelci:
Andrea Uváčiková (SK/CZ) a Zuzana Bartošová (CZ)
Lenka L. Lukačovičová (SK) a Klaudia Korbelič (SK/CZ)
Denisa Slavkovská (SK) a Ľubomír Slovinský (SK)
Šimon Chovan (SK)
Lucia Veselá (SK)
Eden Mitsenmacher (USA/UK)
Petra Čížková (CZ/SK)

Kurátorky:
Martina Ivičič a Marianna Brinzová

„Téma Wild Fruit osciluje okolo vnímania skutočnosti a rôznych uhlov pohľadu na ňu. nastoľuje otázku, ako prostredie vplýva na jedinca, ako s ním jedinec interaguje a ako ho ovplyvňuje spätne. V jemnej nuanse odkazuje tiež na pandemické podmienky, ktorým sme pri odlúčenosti v izolácii dennodenne čelili, a keď sa nám často počas týchto dní práve vnímanie umenia, v akejkoľvek forme a podobe, stávalo únikom z fyzickej/domácej reality.“ hovorí Martina Ivičič, kurátorka výstavy.

Podujatie sa koná v Pistoriho paláci, na poschodí historickej budovy a v exteriéri jeho dvora. Novinkou je, že pribudla časť expozície vo verejnom priestore v rámci mestskej štvrte Trnávka – Ružinov. DOM 2021 je koncepčne mierne odlišný od doterajších ročníkov – má podobu dvojtýždňovej výstavy so sprievodným programom.

Výstavný koncept je založený na prezentovaní umeleckých dvojíc (ktoré nie vždy ako dvojice tvoria) a jednotlivcov s dôrazom na participatívny proces tvorby. Niektoré práce boli do expozície Wild Fruit začlenené kurátorským výberom už existujúcich diel, iné vznikli jedinečne a boli vytvárané ako site- a time-specific inštalácie reflektujúce tému Wild Fruit a priestor Pistoriho paláca.

---

Sprievodný program 11. septembra
Plant swap
Ľudmila Machová (SK)
Adriána Vančová (CZ/SK)
Erik Pánči (SK)
Pokračovanie výstavy vo verejnom priestore v spolupráci s projektom Lonely Planet Trnávka

Súčasťou výstavy Wild Fruit je sprievodný program v podobe komentovaných prehliadok a hudobno-experimentálnych vystúpení, workshopu a happeningu pre deti a dospelých. V priebehu celého trvania podujatia prebieha aj rastlinný swap, kde si môžu návštevníci vymieňať prinesené izbové a úžitkové rastliny za tie, ktoré im ponúka priestor výstavy.

„Prostredníctvom výstavy a sprievodného programu sa DOM 2021 expedícia súčasného umenia – Wild Fruit zamýšľa nad tým, ako sa vysporiadať so zmenami, ktoré prinieslo posledných osemnásť mesiacov. Stále výraznejšie a deštruktívnejšie dopady dlhodobých klimatických zmien, rýchlejšie sa meniace pravidlá svetových ekonomík, čas odlúčenia a izolácie spôsobili zmeny aj v našom myslení. Príliš veľa premenných na to, aby sme našli jednoduché riešenie, ako v našich životoch pokračovať ďalej. Dokážeme byť ešte naozaj prospešní, a ak, tak pre koho? kladie tematickú otázku Marianna Brinzová, kurátorka výstavy.

Odporúčame

trh / gastro

Jarné vegánske hody 2023

Ne 23.4.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty XII.

13.7.2023 - 15.7.2023 / Kaštieľ Jablonica
odporúčame!
divadlo

Cirkul'art: festival nového cirkusu 2023

Divadlo, cirkus, pouličné umenie. Festival nového cirkusu Cirkul'art je medzinárodnou prehliadkou kreatívnych a žánrovo pestrých...Viac
26.5.2023 - 28.5.2023 / Kaštieľsky park, Stupava
odporúčame!
koncert

Peter Nagy

Ut 18.7.2023 / Šimák Zámok Pezinok
odporúčame!