film
festival
iná akcia

Cestovateľský festival Cestou necestou v Bratislave 2021

Cestovateľský festival Cestou necestou s viac ako 50 inšpirujúcimi prezentáciami a diskusiami po 15. krát v Bratislave. Program v 3 sálach, z ktorého si každý vyberie.

Táto akcia sa konala v minulosti

Prvýkrát na Slovensku:
- Triple Crown počas jedného víkendu: Tri najznámejšie túry v USA: Pacific Crest Trail, Continental Divide Trail i Apalachian Trail (cez 12.000 km peši)
- Freeride na Antarktíde
- Travel stand-up: Stopem se psem v Asii, Kolumbia, Bali, Martinik, výstup na Manaslu (8000+ metrov), jogovy pobyt v Indii a mnoho ďalšieho.

Program: 

5.11.2021 

18.00
Karol Stýblo – Cestovanie za kakaom

Spoznajte históriu pestovania kakaa od obdobia Mayov až po súčasnosť. Cestovanie po plantážach Južnej Ameriky, spoznávanie kultúr a gastronómie v krajinách pestujúcich kakao.

19.30
Jakub Demáček – Lyžovanie na Antarktíde

Antarktída: Tučniaky, tulene a nekonečné ľadovce. Antarktída si získa vaše srdce. Lyžovanie na siedmom kontinente je už iba malý bonus.

6.11.2021

13.30
Miloš Bučány – Appalachian Trail

Prvý slovenský prechod Appalachian trailu zo severu na juh na východe USA. 5-mesačná cesta cez 14 štátov dlhá 2192 míľ / 3527 km.

15.30
Vojtěch Wertich – Aviou Južnou Amerikou

Další a po všech stránkách nejnáročnější expedice Avie Amálky – letos v zimě jsme se spolu s dalšími devíti “magory” dobrovolně zavřeli do jednoho auta z roku 1974 a 4 měsíce brázdili Jižní Ameriku. Těžko nacpat 4 měsíce do hodinové přednášky, ale i tak se můžete těšit na dávku přístavní byrokracie, oleje, šmíru, naftové vůně, patagonské Carretery Austral nebo spálenin z vyprahlé Atacamy. Především se ale mrkneme na bolívijské výškové rekordy a nemoce nás i auta, jízdu po zaplaveném salaru či výstup na šestitisícový vulkán. A jak vyjde čas, protáhneme se dál skrze El Niñem postižené, zaplavené Peru, stále zelený Ekvádor nebo třeba překvapující Kolumbii.

15.30
Michal Knitl – Pacifická hrebeňovka a turistika v kanadských Rockies

Michal začal v apríli 2019 na hraniciach s Mexikom. Vybral si dobrý rok. Rok, keď napadlo najviac snehu za ostatných 25 rokov. Vyše 5 týždňov šliapal v snehu, cez zasnežené sedlá, zamrznuté jazerá, až po stanovanie na snehu, pokiaľ sa nezačal topiť. Prekračovanie po pás hlbokých riek bolo ešte divokejšie ako hlboký sneh. Za zasneženou Sierrou prišla nížinatá časť, komáre, horúčava a ďalšie zničené tenisky.

16.45
Pavel Sabela – Continental Divide Trail – 5000 km naprieč USA

Po zdolání Pacific Crest Trailu (4260 km) v roku 2017 sa Pavel Sabela rozhodol prežiť ďalšie životné dobrodružstvo a prejsť púšte, zasnežené vysoké pohoria, lesy plné vysokej zveri, orlov, medveďov grizzly, bizónov a losov.

18.30
Michal Foltýn a Lucia Foltýnová – To najlepšie z Bali – netradične na tradičný ostrov

Nádherné západy slnka na plážach, prechádzka ryžovými poliami bez turistov, východ slnka na jednej z najvyšších sopiek, súkromný koncert lokálnych umelcov, potápanie pri japonskom vraku a s korytnačkami, surfoanie s miestnymi, spanie vo “vtáčích hniezdach” a oveľa viac.

18.30
Anna Chobotová – Wonderingeggs – Ako sa dve zvedavé vajcia na cyklotúru po Latinskej Amerike vybrali. Priamo počas pandémie

Z Kalifornie do Kolumbie. 6 nádherných krajín, 16 nezabudnuteľných mesiacov, 10 000 kilometrov a viac ako 100 000 metrov do kopca. Dozviete sa, ako sa cykloamatérka zdolávať kopce naučila, ako to s ňou jej skúsená chlpatá polovička vôbec prežila, ako zatočiť s pandémiou či klasickými cykloturistickými problémami a tiež rôzne užitočné tipy a triky. Spoznáte so mnou tie najdokonalejšie pláže a luxusné vodopády Mexika, dychberúce guatemalské sopky, prekvapujúce honduraské ostrovy, vyspelý El Salvador či dokonalý kolumbijský cyklistický raj.

7.11.2021

12.30
Roman Nemec – Naskrz božskou Brazíliou

Vydajme sa na poznávaciu cestu rozmanitým územím o veľkosti kontinentu. Navštívime veľkomestá ako Salvador, Rio de Janeiro či São Paulo, založené za koloniálnej éry a ovplyvnené migračnými vlnami posledných storočí, počas ktorých sa odlišné kultúry zmiešali do unikátnej, pulzujúcej a farebnej – tej brazílskej. Len čo opustíme mestá, ponoríme sa do úžasnej a divokej brazílskej prírody. Prejdeme sa po enigmatickej púšti Lençóis, vyplávame za veľrybami k súostroviu Abrolhos a nevynecháme ani dobrodružnú plavbu po rieke Negro v Amazónii. Už ste chytali kajmanov v noci alebo plávali s veľrybami? Brazília si vás získa úžasnou kultúrou, temperamentnou hudbou či rozmanitými chuťami, ale hlavne srdečnou pohostinnosťou. Naučíme sa aj niekoľko slov a fráz v portugalčine. Tudo bem?

13.30
Marek Olczak – Výstup na 8. najvyššiu horu sveta – Manaslu (8163 mnm)

Prečo sa Marek Olczak rozhodol ísť do Nepálu a spolu s ďalšími dvoma horolezcami sa pokúsil vyliezť na ôsmu najvyššiu horu sveta – Manaslu (8163mnm) – “the spirit mountain” bez podpory a kyslíka. Rozprávanie o tom, ako sa dostal k výškovému lezeniu a prvé kontakty so šerpami. 

15.30
Marcel Rebro – Nenci – kočovníci ruského severu

Rozprávanie o živote kočovných pastierov sobov na severe Ruska. O ľuďoch, čo celý život strávia pod stanom pri teplotách klesajúcich k -50°C. O ľuďoch, čo každú jeseň putujú 3 mesiace na juh a na jar späť na sever. O ľuďoch, ktorí namiesto zeleniny jedia surovú sobiu pečeň a pijú sobiu krv. O ľuďoch, čo žijú v podstate rovnako ako ich predkovia pred desaťročiami. O ľuďoch, ktorí sú napriek drsným podmienkam a ťažkému životu šťastní a na nič sa nesťažujú.

16.35
Slávek Král – Travel stand-up: Stopem so psom v Ázii

33 000 km a 5 mesiacov dlhá “prechádzka” so psom po 19 štátoch euroázijského kontinentu. Slávek a fenka Corey vyrazili stopom do Japonska. Vo Vladivostoku ich nepustili na trajekt, tak skončili v Strednej Ázii. Vznikol z toho príbeh, kde nebudete veriť, čo všetko sa môže pokaziť.

Vstupenky:

- 3-dňový lístok: 22 € v predpredaji do 15.102021, 24 € v predpredaj, 26 € na mieste
- piatok: 8 € predpredaj / 10 € na mieste / 8 € na mieste po 19:30
- sobota alebo nedeľa: 12 € predpredaj / 14 € na mieste / 12 € na mieste po 15:00 / 6 € na mieste po 18:00
- sobota + nedeľa: 22 € v predpredaji / 24 € na mieste
Deti do 12 rokov v sprievode rodičov zdarma.
Deti od 13 do 18 rokov a ľudia starší ako 70 rokov: 50% zľava na mieste na všetky druhy vstupeniek
ZŤP: 50% zľava na mieste na všetky druhy vstupeniek

Odporúčame

festival

Autoriáda 2021

So 4.12.2021 / online
odporúčame!
film

Týždeň slovenského filmu 2021- online

Prehliadka Týždeň slovenského filmu sa presúva do online priestoru. Uskutoční sa v redukovanej podobe, jej program bude tvoriť...Viac
29.11.2021 - 5.12.2021 / online
odporúčame!
koncert

Judas Priest

Št 21.7.2022 / Axa Aréna NTC
odporúčame!
divadlo

Vojna a mier

19.12.2021 - 28.12.2021 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!