festival
koncert

Electronic Beats 2015

Electronic Beats sa na jar vrátia na Slovensko. Ďalší ročník medzinárodnej akcie ponúka fantastický lineup: Archive, Young Fathers, Son Lux a Adi Ulmansky.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Na Slovensku predstavia naživo svoj nový album britské hviezdy Archive. Okrem nich na jar v bratislavskej Refinery Gallery vystúpia aj prestížnou cenou Mercury Prize ovenčení Young Fathers, americký producent Son Lux a excentrická Izraelčanka Adi Ulmansky.

Electronic Beats 2015 sa uskutoční v industriálnych priestoroch Refinery Gallery pri Slovnafte.

Okrem hudobného festivalu predstaví Electronic Beats aj atraktívny workshop úrčený najmä tvorcom elektronickej hudby, ktorí si za pomoci lektorov postavia vlastný mini-syntetizátor s využitím retro zariadení dátovej komunikácie.

Časový harmonogram:
20:00 - vstup - DJ Vec @ DJ Booth
21:30 - Adi Ulmansky
22:30 - Son Lux
23:45 - Young Fathers
01:00 - Archive
DJ Vec hrá počas všetkých changeoverov.

Line Up:

Londýnske korene, no zahraničný úspech – tak by sa dali charakterizovať Archive. Kapela tento rok oslavuje už dve dekády na scéne, výročie predznamenáva nový album Restriction, ktorý vychádza 12. januára. Mohli by opakovať osvedčené postupy, ktoré z nich spravili stálicu britskej scény, ale tvrdia, že na to vždy chcú ísť trochu inak. Tentoraz speváckych hostí oveľa viac vtiahli do tvorivého procesu. “Všetci sme boli zapojení naplno. Preto znie naša nová hudba kompaktne” tvrdia. Uhrančivé vokály, melancholické atmosféry, vyvážená kombinácia tradičných nástrojov s elektronikou, štýlové videoprojekcie. To je trademark tejto britskej skupiny, aj keď vzhľadom na početnosť jej koncertnej zostavy sa už skôr dá hovoriť o kolektíve.

Horúcim menom bratislavského line upu sú nepochybne Young Fathers. Škótska kapela rovno za svoj debutový album DEAD získala najprestížnejšie britské hudobné ocenenie Mercury Prize 2014. Porotcovia ju uprednostnili pred sólovou nahrávkou Damona Albarna (ex-Blur), čo len dokazuje, že skvelé ohlasy a kritiky nevznikli náhodou. Hudba Young Fathers je dokonalou ukážkou toho ako invenčne sa dá robiť hip hop. Žiadne pózerské rapovanie, ale spev a texty o skutočnom živote, namiesto ošúchaných zvukových podkladov nápadité melódie a odvážna práca so zvukmi.

Kto videl, teda presnejšie povedané pozorne počúval filmy Looper (2012) alebo Zmiznutie Elenor Rigby (2013) už vie, kto z novej generácie muzikantov robí výborné soundtracky. Son Lux je pseudonym mladého Američana Ryana Lotta. Filmy sú však len jednou z jeho hudobných aktivít. Šikovný mladý producent sa objavil aj v projekte Sisyphus (so Sufjanom Stevensom), jeho služby už využili napríklad Nico Muhly, Antipop Consortium, členovia Arcade Fire a pozvanie účinkovať v jeho vlastných skladbách prijala speváčka Lorde. Son Lux je ako jeden z mála producentov akceptovaný aj vo svete súčasnej klasickej hudby. Koncertoval s Philipom Glassom, vystupoval v newyorskej Carnegie Hall. Jednoducho majster.

Novú čerstvú krv bude počas večera na pódiu prezentovať mladá izraelská producentka a speváčka s elektrizujúcim zjavom Adi Ulmansky. Po svojom sólovom mixtape Shit Just Got Real a EP Hurricane Girl z roku 2013, koncertovala na svetoznámom festivale v Glastonbury a predskakuje kapelám ako Disclosure, Blonde či Apparat. Jej farebný zjav i prejav v sebe kombinuje hip hop korenený popovou elektronikou a RnB, ktoré dopĺňa ľahkými no zároveň dusnými vokálmi s producentským umením.

Electronic Beats na jar pomyselne prepojí Slovensko s ďalšími tromi európskymi krajinami, kde sa akcie pod touto značkou budú konať tiež. Začína sa vo Varšave (27. februára, Palladium & Basen), potom príde Bratislava, nasledujú večery v Prahe (13. marca, divadlo Archa) a v Kolíne (29. mája, E-Werk).

Vstupenky

V predpredaji na predpredaj.sk je obmedzené množstvo vstupeniek za 12 €, po ich vypredaní bude štandardná vstupenka za 14 €, v deň festivalu priamo na mieste bude v prípade dostupnosti možné zakúpiť lístky v sume 18€.

Odporúčame

koncert

Kontravoid (USA) + support: Sofia Nøt, Saint Mark, Fantomass

Kontravoid je v súčasnosti veľmi výrazné meno na darkwave/synthwave/EBM scéne. 1. marca vydáva nový album Detachment, s ktorým...Viac
Ut 30.4.2024 / Fuga
odporúčame!
film

Citlivý človek

Táto nezvyčajná a originálna road movie vznikla na motívy knihy Citlivý človek od básnika a prozaika Jáchyma Topola. Jeho...Viac
St 17.4.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
koncert

Kubo Ursiny & Teatro Fatal a Marián Slávka & Vláska

Št 2.5.2024 / Klub za zrkadlom
odporúčame!
letný festival

Hradby samoty XIII.

4.7.2024 - 6.7.2024 / Kaštieľ Jablonica, okres Senica
odporúčame!