divadlo
festival

Drama Queer 2020: Loading Love - online

Pridajte sa a užite si teplú divadelnú jeseň aj v roku 2020. Ôsmy ročník Drama Queer prinesie deväť predstavení počas šiestich dní vo formáte online streamu.

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Česko-slovenské talenty a to najlepšie z činohry a pohybového divadla – Festival Drama Queer tento rok prezentuje odvážny program. Od 24. - 30. októbra sa uskutoční sedem divadelných predstavení vo formáte online streamu.

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na medzinárodnej divadelnej scéne s fokusom najmä na témy spojené s LGBTQ+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou. Ročník 2020 sa opiera o tému Loading Love a rovnomennú výstavu, ktorá bude prebiehať od 10. septembra do 15. októbra v Novej Cvernovke. Loading Love rozpráva o dejinách, o ktorých učebnice mlčia. “Našim cieľom je ukázať vývoj teplej histórie za posledných 100 rokov na Slovensku, v Česku a v Maďarsku a odhaliť všetky farby, ktoré v sebe história skrýva,” hovorí riaditeľ festivalu Drama Queer a predseda občianskeho združenia Nomantinels, Róbert Pakan. 

Program:

24.10.2020 o 17.00 D´Epog  - Otvorenie festivalu
Stream

24.10.2020 o 19.00 Divadlo Andreja Bagara - DOM
Stream

25.10.2020 o 19.00 Divadlo DPM: (Bez)mocní
Stream

25.10.2020 o 19.00 Martin Hodoň: Apendix
Stream

26.10.2020 o 20.00 Uhol_92: Apokabaret
Stream

27.10.2020 o 19.00 Negatív_eGOtrip
Stream

28.10.2020 o 20.00 Tereza Ondrová a Peter Šavel - Boys who like to play with Dolls
Stream

29.10.2020 o 19.00 Divadlo Letí - Homo40
Stream

30.10.2020 o 20.00 Masterpiece
Stream

Sprievodný program: 
25.10.2020 o 18.00 - Diskusia: Byť queer na sociálnych sieťach

Program s podrobnými informáciami


 
Drama Queer 2020
otvorí kolektív pre súčasné performatívne umenie D'EPOG so site-specific predstavením. V ten istý večer festival uvedie predstavenie DOM v réžii Mariana Amslera. Tabuizovaná téma sexuality a nástup fašizmu v Španielsku tridsiatych rokov - kam až môže viesť bigotné dodržiavania tradícií? Nový text autorky Anny Saavedra, vznikol na motívy Lorcovej drámy Dom Bernardy Alby (1936). Témou materializácie zla sa bude zaoberať aj performatívna analýzou a divadelná esej negatív_eGOtrip.

Žánrovo rôznorodý prístup sa v programe objavuje niekoľkokrát. ”Téma inakosti je v týchto dielach často prítomná nielen po obsahovej, ale aj po formálnej stránke, ktorá prekračuje všeobecne zaužívané žánrové pravidlá,” hovorí dramaturg festivalu Martin Hodoň. Predstavenie Apokabaret, ktoré v réžii divadla Uhol_92 v tejto forme pripomína súčasné ekologické hrozby. ”Klimatická kríza a vyhorenie ohrozujú každého rovnako, bez ohľadu na vek, pôvod či sexuálnu orientáciu.”

Dramatické konštelácie štyroch postáv o láske, bolesti, závislosti a nádeji - téme “záchrany planéty a seba samých” sa venuje aj nová pohybovo činoherná inscenácia (bez)mocný Divadla DPM v réžii Mariána Amslera.
Introspektívne témy predstaví Divadlo Letí. Autor a režisér Daniel Špinar so svojim pôvodným textom HOMO40 prichádza so satirickou spoveďou zo života pražskej LGBT komunity. 

Okrem činohry Drama Queer už tradične prináša aj prierez tým najlepším čo sa urodilo na scéne pohybového divadla. Túto časť programu uvedie tanečný duet Apendix, ktorý na pôdoryse Borgesových textov skúma presah vedomia a nevedomia do formovania skutočnosti.

“Byť či nebyť umelcom?” - to je otázka, ktorú si v pohybovo-vizuálnej inscenácii Masterpiece kladie Sláva Daubnerová. Je o vnútornom nepokoji, ktorý vedie človeka k objavovaniu. Izolácia, tvorivý proces, pochybnosti, spracovanie (ne)úspechu - kolobeh, v ktorom sa umelci pohybujú pri tvorbe nového diela.

Pražské duo Tereza Ondrová a Peter Šavel pozvú divákov do imaginatívneho sveta, ktorý búra gendrové normy. “Gender je oveľa viac ako biologický fenomén - je to sociálny fenomén.” Ich sugestívna pohybová performance Boys Who Like To Play With Dolls skúma sociálne konštrukty prostredníctvom stretu dvoch významných tvorcov pražskej scény.“ Ružová nie je len pre dievčatá a chlapci občas plačú,“ dodávajú dramaturgovia festivalu. 

---------

Vstupenky sú v predaji na Tootoot.fm

Divadelný festival Drama Queer
chce prostredníctvom prehliadky divadelných inscenácií s LGBTI/Q (lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových, intersexuálnych a queer ľudí) tematikou  rozprávať a zviditeľniť životy LGBTI/Q ľudí v spoločnosti. Chce zmierniť homofóbiu/transfóbiu/bifóbiu, ktorá v súčasnosti naberá opäť na obrátkach. Ide o jedinečnú udalosť, ktorá sa ešte na Slovensku nerealizovala. Chceme vytvoriť priestor pre novú formu divadla, a to queer divadla, pre ľudí, ktorí boli predtým neexistujúci, neviditeľní, ktorí hľadajú miesto pre svoju identitu (či už vo vzťahu k sexuálnej orientácii, alebo rodovej identite). V tomto priestore ich identita  nebude viac vnímaná cez kľúčovú dierku hanby, traumy a poníženia,  ale ako  niečo osobité v štruktúre ich životov.

Odporúčame

divadlo

NeferNefer & Burlesque Show

Božská NeferNefer uvádza svoju Burlesque show! Zvodné vystúpenia rozkošných slečien sprevádza noblesa, humor, kvalitná hudba a...Viac
So 5.12.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!
výstava

Na hrane / At the Limit / Am Limit

Medzinárodný výstavný projekt Na hrane / At the Limit / Am Limit skúma skúsenosti spojené s hraničnými situáciami na pozadí diel...Viac
5.8.2020 - 31.1.2021 / Kunsthalle Bratislava
odporúčame!
divadlo

Las Vegas Varieté

Zábavný, zvrhlý, zvodný revuálny zážitok! Dekadencia, humor, očarujúce cirkusové, tanečné a spevácke čísla, burlesque a Vy -...Viac
28.11.2020 - 4.12.2020 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!