divadlo
festival

Drama Queer 2023

To najlepšie z činoherného, experimentálneho interaktívneho aj pohybového queer divadla tento rok prezentuje program festivalu s podtitulom “Hráme o život!” Podtitul reflektuje alarmujúcu situáciu lgbtiqa+ ľudí na Slovensku po teroristickom útoku na Zámockej z októbra 2022 a festival sa ním hlási k iniciatíve Ide nám o život! 

odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

jedenásty ročník festivalu uvedie jedenásť predstavení v domovskom kultúrnom centre P*AKT, v A4 - priestore súčasnej kultúry a v Slovenskom národnom divadle.

Drama Queer sa od roku 2012 usiluje o posúvanie hraníc na divadelnej scéne v regióne V4 s fokusom najmä na témy spojené s LGBTIQA+ komunitou a sociálnou spravodlivosťou. Aj vďaka podpore Fondu na podporu umenia, Ministerstva kultúry Slovenskej republiky, Bratislavského kraja a ďalších partnerov budú divadelné reflektory od 19. do 28.10. namierené na queer príbehy z Poľska, Srbska, Čiech, Veľkej Británie a Slovenska.

 

Program

19.10. 20:00 Sticky Fingers Club (PL)A4 - priestor súčasnej kultúry

20.10. 19:00 Nové divadlo v Nitre: O nič nejdeP*AKT kultúrne centrum

21.10. 15:00 Divadlo na Cucky: Tři oříšky (CZ), P*AKT kultúrne centrum

21.10. 19:00 DPM: Nikdy navždy, P*AKT kultúrne centrum

22.10. 19:00 Heartefact: Our son (RS), P*AKT kultúrne centrum

23.10. 19:00 Švandovo divadlo: Dějiny násilí (CZ), Slovenské národné divadlo

24.10. 19:00 Queer Slam Poetry Night + koncert ERØ, P*AKT kultúrne centrum

25.10. 20:00 Teatr Barakah: Angels in America, or Demons in Poland (PL), A4 - priestor súčasnej kultúry

26.10. 18:00 Divadlo Letí: hladní vodina - Rusalka (CZ), P*AKT kultúrne centrum

26.10. 20:00 Depresívni deti touží po penězích: Edvard II. (CZ), A4 - priestor súčasnej kultúry

27.10. 19:00 Beautiful Confusion Collective: Black Dress (CZ/GB), P*AKT kultúrne centrum

28.10. 19:00 VŠMU Bratislava: Koniec Eddyho, P*AKT kultúrne centrum

 

Festival 19. októbra otvorí krakovské divadlo Sticky Fingers Club. V atmosfére vzájomnej podpory a nehierarchickej spolupráce súbor vytvoril predstavenie o neúspechu, v ktorom postavy na javisku čelia neustálej porážke, zároveň však vytvárajú priestor pre vzájomnú podporu.

20.10. v PAKTe Nové divadlo v Nitre predstaví hru s názvom O nič nejde. Témou je aktivizmus všedného dňa. Predstavenie sa skladá z niekoľkých improvizačných hier, ktoré budú môcť diváci ovplyvniť priamo počas predstavenia hlasovaním na Instagrame.

Divadlo DPM predstaví v sobotu 21.10. v PAKTe najnovšiu adaptáciu Nikdy, navždy podľa predlohy nemeckého dramatika a režiséra Falka Richtera. Starnúca herečka. Terapeutka. Mladá influencerka. Pedagóg. Osamelý muž. Hľadajú skutočné spojenia, ale rozpúšťajú sa v digitálnych identitách.

Our son je oceňovaný autobiografický príbeh srbského režiséra Patrika Lazića o sebaprijatí a zároveň odmietnutí tými najbližšími. Lazić spolu so súborom Heartefact uvedie hru 22.10. v PAKTe.

Dejiny násilia - predstavenie azda najviac rezonujúce s tohtoročnou témou Hráme o život uvedie v Slovenskom národnom divadle Švandovo divadlo. Hlavný hrdina rozpráva o okolnostiach znásilnenia svojmu lekárovi, polícii a svojim blízkym. Každý z nich trestný čin vidí svojím vlastným pohľadom. Z osobnej skúsenosti sa tak rodí história násilia, nad ktorou už priamy účastník stratil kontrolu.

Dokumentárna dráma Angels in America, or Demons in Poland divadla Teatro Barakah prinesie 25.10. do A4 poľskú paralelu k hre Our son. V nej hlavné postavy čelia realite miest svojho detstva, ktoré opustili v snahe nájsť svoje sny a istotu.

Základom každého milostného príbehu je nájsť lásku k sebe samému. Taká je hlavná premisa reinterpretácie slávnej opery Rusalka v podaní Divadla Letí, ktorú môžete zažiť v rámci Drama Queer 26.10. v PAKTe.

Edvard II. je historická dráma v podaní enfant terrible českého divadelného umenia Jakuba Čermáka so súborom Depresívne deti túžia po peniazoch. Príbeh anglického kráľa Edvarda, ktorý sa zmietal medzi svojou vášňou k pôvabnému milencovi, povinnosťou voči kráľovskej manželke a túžbou po moci môžete vidieť 26.10. v A4.

Black Dress je euforická, humorná a zároveň intímna sólo inscenácia, ktorá skúma fenomén nebinárnej femme identity prostredníctvom rozprávania, tanca a dvanástich čiernych šiat z šatníka Becky McFadden. Black Dress pozýva na oslavnú cestu sebapoznania 27.10. do PAKTu.

Drama Queer tento rok prvýkrát prinesie aj program pre deti. Divadlo na cucky uvedie autorskú interpretáciu známej rozprávky o troch orieškoch pre Popolušku. Diela sa ujal slovenský režisér Šimon Spišák, na scéne sa predstavia herecké duo Radka Caldová a Adam Joura.

Viac info

Odporúčame

divadlo

Terezka a Stratočas

Dobrodružná rozprávka o Bratislave pre deti a rodičov s pesničkami. Dvanásťročná Terezka trávi na mobile veľa času a niekedy...Viac
1.6.2024 - 21.6.2024 / DPOH
KIDSTOWN odporúčame!
film

Samota

Osamelému Gunnarovi vyvlastní štát farmu, ktorá patrila jeho rodine po desaťročia. Toto miesto uprostred ničoho totiž čoskoro...Viac
Po 27.5.2024 / Kino Lumière
odporúčame!
film

Vizionár Modigliani

So 8.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Petra Fornayová a kol.: Zelená je tráva

Alebo načo umývať pohárik od jogurtu, keď niekto lieta štyrikrát za rok do Thajska. Docu-fiction predstavenie predstavuje...Viac
Pi 31.5.2024 / PAKT kultúrne centrum
odporúčame!