expozícia

Najstaršie dejiny Slovenska

Expozícia zahŕňa časový úsek od staršej doby kamennej po koniec stredoveku. V expozícii je vytvorená hmatová línia s exponátmi doplnená s textami v Brailovom písme.

Podľa súčasných poznatkov prišiel človek po prvý raz na územie dnešného Slovenska asi pred pol miliónom rokov. Poznatky o ľuďoch a udalostiach, ktoré predchádzali všeobecnému rozšíreniu písomných záznamov sa získavajú archeologickým výskumom.

rcheologické nálezy neprinášajú len poznatky o remeselníckej zručnosti, ale aj o spoločenskej organizácii a do istej miery aj o duchovnom živote našich predkov. Nepochybne prezrádzajú výtvarné cítenie a vkus niekdajších tvorcov a majiteľov. Ukazujú zároveň na ich nadregionálne kontakty, za ktorými tušíme rodinné zväzky, etnické presuny, vojnové konflikty, predovšetkým však všestrannú výmenu v priestore presahujúcom Strednú Európu.

Poznávanie našej najstaršej minulosti je stále napredujúci proces a nové nálezy na ktoré môže upozorniť ktokoľvek z nás môžu kedykoľvek doplniť, korigovať, alebo aj meniť súčasné poznatky.

Otváracie hodiny:
Po 10:00 – 17:00 | St – Ne 10:00 – 17:00

Vstupné:
riadne 3,32 € | deti 1,66 €

Odporúčame

prednáška / diskusia

Siesta v galérii: Sakrálne umenie s reštaurátorkou Janou Duškovou

Pohodový nedeľný výklad bude tentokrát jedinečnou možnosťou nahliadnuť do alchýmie procesov spojených s tvorbou a reštaurovaním...Viac
Ne 16.6.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
letný festival

Pop Messe 2024

25.7.2024 - 27.7.2024 / Areál Velodrom, výstaviště BVV, Brno
odporúčame!
iná akcia

Singularch: MacIver-Ek Chevroulet (CH) & Martin Skoček (SK)

Čerstvé Ovocie Vás srdečne pozýva na prednášky a diskusie v spolupráci s festivalom Dni architektúry a dizajnu v Slovenskej...Viac
Št 30.5.2024 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
festival

Urban Market 2024 (Spring Edition)

31.5.2024 - 2.6.2024 / Fakulta architektúry a dizajnu STU
odporúčame!