expozícia

Gotická tabuľová maľba a plastika

Komorná expozícia Gotickej tabuľovej maľby a plastiky predstavuje stredoveké sakrálne umenie v strednej Európe. Maľby a plastiky, ktoré pochádzajú z obdobia od konca 13. až po prvú tretinu 16. storočia, zároveň reprezentujú najstaršie umelecké artefakty v správe Galérie mesta Bratislavy.

Obrazy a sochy sú svojim pôvodom rôznorodé. Výnimkou nie je ani úplne najstarší zbierkový predmet Galérie mesta Bratislavy, Vajnorská madona. Drevorezba z prelomu 13. a 14. storočia bola vytvorená z u nás málo využívaného dubového dreva. Na základe použitého materiálu a výtvarného prevedenia príbuzného s dielami z oblasti Regensburgu sa domnievame, že socha mohla vzniknúť v niektorej z dielní vo východnom Bavorsku. Svoje terajšie pomenovanie dostala až pred zakúpením do Mestského múzea podľa miesta jej nálezu – kostola vo Vajnoroch, v roku 1941. Lyricky ladené vyobrazenia svätej Alžbety Durínskej a svätej Márie Magdalény vznikli pravdepodobne vo Viedni niekedy po roku 1440.

Práve vo Viedni nachádzame množstvo analogických diel, či možných kompozičných východísk k obidvom výjavom. Neukončený vrchný dekor oboch tabúľ naznačuje, že boli v minulosti z neznámeho dôvodu upravené, resp. zmenšené. Svätá Alžbeta Durínska, známa predovšetkým svojimi skutkami milosrdnosti, sa podľa jednej z legiend mala narodiť na Bratislavskom hrade. Vďaka tejto legende by mohol byť oltárny panel svojím námetom spojený s Bratislavou. Podobne ako väčšina predmetov v expozícii, aj tieto dve maľby boli súčasťou oltára, ktorý sa dodnes nezachoval vo svojej celistvej podobe.

Jediný autorsky datovaný obraz v expozícii Gotickej tabuľovej maľby a plastiky je oltárne krídlo z roku 1517, ktoré zachytáva zvestovanie Panne Márii. V tomto diele nájdeme harmonické spojenie inak kontrastných gotických výrazových prostriedkov a prvkov renesancie. Do popredia vystupuje pulpit na čítanie, zdobený gotickými plamienkami, vytvárajúci kontrast renesančnému kazetovému stropu, ktorý sa v úbežníku zbieha do pozadia.

Reinštalácia pôvodnej expozície dnes predstavuje šestnásť najzaujímavejších gotických prác zo zbierky Galérie mesta Bratislavy. Všetky vystavené predmety získala galéria zo zbierok Múzea mesta Bratislavy a väčšinu z nich predstavila už v roku 1973 v expozícii umiestnenej v kostole klarisiek.

Kurátorka: Mgr. Dominika Zbončáková

Pôvodná autorská koncepcia: PhDr. Želmíra Grajciarová

Vstupné: základné 6€ // zľavnené (študent, senior,učiteľ, ŤZP) 3€ // rodinné (2+2) 12€

Odporúčame

výstava

Marko Huba - Sochy, kresby

22.5.2024 - 30.11.2024 / Galéria Jozefa Kostku, V záhradách 17
odporúčame!
výstava

Čierne diery v MMB: Dlaždice Bratislavy a umenie nápodoby

Výstava vychádza z textu pre knihu o obkladoch a dlažbách, ktorú vydalo OZ Čierne diery v roku 2023. Na výstave v MMB budú...Viac
31.5.2024 - 13.10.2024 / Múzeum mesta Bratislavy (MMB)
odporúčame!
film

Dokonalé dni

Legendárny režisér Wim Wenders sa triumfálne vracia s poetickým filmom o hľadaní krásy v zdanlivých maličkostiach.Viac
Kino Lúky / Kino Lumière
odporúčame!
výstava

Lucia Židek Gamanová - Od popisky k priestoru

Témou výstavy je samotná výstava. Je to pozvánka do sveta, kde sa hranice medzi slovom a priestorom rozplývajú. Slová sa stávajú...Viac
18.6.2024 - 28.6.2024 / Galéria Čin Čin
odporúčame!