expozícia

Gotická tabuľová maľba a plastika

Komorná expozícia Gotickej tabuľovej maľby a plastiky predstavuje stredoveké sakrálne umenie v strednej Európe. Maľby a plastiky, ktoré pochádzajú z obdobia od konca 13. až po prvú tretinu 16. storočia, zároveň reprezentujú najstaršie umelecké artefakty v správe Galérie mesta Bratislavy.

Obrazy a sochy sú svojim pôvodom rôznorodé. Výnimkou nie je ani úplne najstarší zbierkový predmet Galérie mesta Bratislavy, Vajnorská madona. Drevorezba z prelomu 13. a 14. storočia bola vytvorená z u nás málo využívaného dubového dreva. Na základe použitého materiálu a výtvarného prevedenia príbuzného s dielami z oblasti Regensburgu sa domnievame, že socha mohla vzniknúť v niektorej z dielní vo východnom Bavorsku. Svoje terajšie pomenovanie dostala až pred zakúpením do Mestského múzea podľa miesta jej nálezu – kostola vo Vajnoroch, v roku 1941. Lyricky ladené vyobrazenia svätej Alžbety Durínskej a svätej Márie Magdalény vznikli pravdepodobne vo Viedni niekedy po roku 1440.

Práve vo Viedni nachádzame množstvo analogických diel, či možných kompozičných východísk k obidvom výjavom. Neukončený vrchný dekor oboch tabúľ naznačuje, že boli v minulosti z neznámeho dôvodu upravené, resp. zmenšené. Svätá Alžbeta Durínska, známa predovšetkým svojimi skutkami milosrdnosti, sa podľa jednej z legiend mala narodiť na Bratislavskom hrade. Vďaka tejto legende by mohol byť oltárny panel svojím námetom spojený s Bratislavou. Podobne ako väčšina predmetov v expozícii, aj tieto dve maľby boli súčasťou oltára, ktorý sa dodnes nezachoval vo svojej celistvej podobe.

Jediný autorsky datovaný obraz v expozícii Gotickej tabuľovej maľby a plastiky je oltárne krídlo z roku 1517, ktoré zachytáva zvestovanie Panne Márii. V tomto diele nájdeme harmonické spojenie inak kontrastných gotických výrazových prostriedkov a prvkov renesancie. Do popredia vystupuje pulpit na čítanie, zdobený gotickými plamienkami, vytvárajúci kontrast renesančnému kazetovému stropu, ktorý sa v úbežníku zbieha do pozadia.

Reinštalácia pôvodnej expozície dnes predstavuje šestnásť najzaujímavejších gotických prác zo zbierky Galérie mesta Bratislavy. Všetky vystavené predmety získala galéria zo zbierok Múzea mesta Bratislavy a väčšinu z nich predstavila už v roku 1973 v expozícii umiestnenej v kostole klarisiek.

Kurátorka: Mgr. Dominika Zbončáková

Pôvodná autorská koncepcia: PhDr. Želmíra Grajciarová

Vstupné: základné 6€ // zľavnené (študent, senior,učiteľ, ŤZP) 3€ // rodinné (2+2) 12€

Odporúčame

výstava

Salón výtvarníkov 2024

21.6.2024 - 15.9.2024 / Zoya Museum
od vás odporúčame!
divadlo

Studio 34 - Party Show

Vychytená a uletená boogie woogie party show sa nesie v štýle 70´s. Originálny a plnokrvný živý jukebox spevákov a tanečníkov Red...Viac
Št 20.6.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
vážna hudba

Hledíková & Matejča

So 27.7.2024 / Záhrada Domu Albrechtovcov, Kapitulská 1
odporúčame!
divadlo

Slúžky

Jean Genet: Slúžky. Čierna komédia a moderná klasika, ktorá skúma témy podriadenosti, identity a moci fantázie. Divadlo bez masky...Viac
Pi 21.6.2024 / V-klub (Véčko)
od vás odporúčame!