expozícia

Expozícia dejín mesta

Múzeum mesta Bratislavy pripravilo v zrekonštruovaných priestoroch Starej radnice novú expozíciu dejín mesta. Jej cieľom je priblížiť históriu Bratislavy predovšetkým cez život jej obyvateľov odohrávajúci sa pod vplyvom ekonomických, politických i kultúrnych udalostí.

Exponáty a doplnkové informácie približujú obdobie od praveku až do konca 30. rokov 20. storočia, Bratislavu ako hlavné mesto Slovenska prezentuje filmový dokument pod názvom Ľudia a mesto.

K významným udalostiam radíme aj vznik samotného múzea v roku 1868, vďaka ktorého zbierkam bolo možné usporiadať túto expozíciu. Jej prehliadka začína na prízemí súborom reprezentatívnych predmetov sakrálneho charakteru.

Viaceré artefakty sú verejnosti prezentované po prvýkrát podobne ako aj výmaľba stien interiéru zo 17. storočia a gotické architektonické prvky, ktoré boli odkryté pri rekonštrukcii objektu.

Návštevník pokračuje smerom na prvé poschodie, odkiaľ je možnosť výstupu na vežu Starej radnice. V rámci jej podlaží je k dispozícii prehliadka kabinetu s výberom umelecko– remeselných artefaktov špičkovej kvality zo zbierok múzea, pracovňanb Ovídia Fausta, najvýznamnejšej osobnosti v dejinách Múzea mesta Bratislavy a panelovej prezentácie dejín Starej radnice ukončenej vyhliadkou na mesto z ochodze veže.

Po zostúpení z veže pokračuje prehliadka na prvom poschodí v najstaršej časti Starej radnice, kde hlavným exponátom je pôvodná interiérová dekorácia priestorov. Obsahové zameranie ďalšieho sledu miestností je venované významným témam z dejín mesta ako sú bratislavské korunovácie, správa mesta, remeslá a cechy, obchod, priemysel, školstvo, kultúra, privátny i spoločenský život.

Z prvého poschodia okruh prehliadky vedie návštevníka do suterénu, ktorý je obsahovo venovaný najstarším dejinám od pravekého osídlenia na území mesta k stredovekej kultúre života a dejinám súdnictva so zachovanými väzenskými kobkami.

Na záver má návštevník možnosť posedieť si v štylizovanej kaviarni v duchu medzivojnového obdobia.

Odporúčame

iná akcia

Dobrý trh na Panenskej

Myšlienka Dobrého trhu vznikla na Panenskej ulici, v záhrade evanjelického kostola.Viac
So 24.9.2022 / Panenská ulica a okolie
odporúčame!
festival

Kultúrne leto 2022

Najväčší mestský festival Kultúrne leto je neodmysliteľnou súčasťou leta už 47 rokov. Pre obyvateľov aj návštevníkov hlavného...Viac
24.6.2022 - 30.9.2022 / Bratislava
odporúčame!
koncert

NuJazzDayz: Kings of Convenience (NO)

St 28.9.2022 / Majestic music club
odporúčame!
film

Amélia z Montmartru

Kultová romantická komédia o zasnenej dvadsaťtriročnej servírke Amélii, ktorá sa od pultu v parížskej kaviarni Deux Moulins snaží...Viac
13.8.2022 - 14.8.2022 / Kino Lumière
odporúčame!