expozícia

Antimúzeum J.K.

Vďaka ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov Slovenskej národnej galérie.To najlepšie z ducha pôvodného múzea spolu s exponátmi nájde domov v troch sálach na 1. poschodí Esterházyho paláca pod originálnym názvom Antimúzeum J.K. Nová inštalácia bude doplnená aj o autorove diela z fondu SNG.

Múzeum, galéria, ihrisko i vzdelávacia platforma

Základom vôbec prvej samostatnej expozície venovanej Júliusovi Kollerovi bola súkromná zbierka, ktorá vznikla v roku 1998, teda v časoch, keď boli kvality tohto, vtedy ešte žijúceho autora zrejmé iba odborníkom. V roku 2020 sa táto zbierka premenila na Antimúzeum J.K. na Zámočníckej ulici v Bratislave. Jeho hlavnú časť tvorili antiobrazy, v ktorých sa Koller vyrovnával s konceptuálnym umením a dobovou klímou.

Expozíciu, obsahujúcu aj najdôležitejšie momenty zo života umelca a kľúčové témy jeho tvorby, dopĺňali súvisiace diela a dobové materiály v podobe kartičiek, výpiskov a fotografií zo zbierok SNG.

Okrem dvoch výstavných podlaží boli súčasťou múzea aj dva spoločenské priestory. Na prízemí antiihrisko – interaktívny priestor s ilustráciami autorskej dvojice Fuczik – Kakalík (Ondřej Horák, David Kalika) reflektujúci „športovú" stránku Júliusa Kollera. Druhým bola Klubovňa v podkroví s pingpongovým stolom, ktorá slúžila ako platforma pre spoločenské, vzdelávacie a iné komorné udalosti.

Július Koller (1939 – 2007)

Patril ku generácii výtvarníkov, ktorí napriek kultúrnej izolácii svojou tvorbou neparticipovali na dobovom umení socialistického realizmu, ale vybrali sa vlastnou originálnou cestou. Dnes je Július Koller vo svete jedným z našich najrešpektovanejších umelcov. Na otázku „prečo práve Koller?" pritom neexistuje jednoduchá odpoveď. Sčasti to možno súvisí so západnou predstavou o nás (materiálová chudoba prostriedkov a istý kafkovsko-havlovský rozmer Kollerovho anti-umenia). Faktom však zostáva originalita a komplexnosť Kollerovho videnia sveta, otvorenosť a komunikatívnosť jeho umeleckého gesta. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie, parížskeho Centre Pompidou, viedenskej Generali Foundation či londýnskej Tate Gallery.

Vstup voľný

Odporúčame

film

Aalto: architektúra emócií

Ako premýšľal a tvoril jeden z najvýznamnejších moderných architektov Alvar Aalto? Podmanivá filmová výprava preniká do...Viac
So 29.6.2024 / Kino Nostalgia
odporúčame!
divadlo

Teatro Colorato: Bejby Bajbl Band

Ne 23.6.2024 / Sad Janka Kráľa
od vás odporúčame!
iná akcia

Natsumatsuri 2024 - Japonský deň

Aj tento rok bude Natsumatsuri – Japonský deň. V sobotu 29. júna poobede pri altánku na Hviezdoslavovom námestí. Pozrite si...Viac
So 29.6.2024 / Hviezdoslavovo námestie
odporúčame!
divadlo

Takmer pyšná princezná

Takmer pyšná princezná je pôvodný slovenský rodinný muzikál Michala Babiaka a Milana Malinovského. Voľne vychádza z českej...Viac
14.9.2024 - 14.9.2024 / Dom kultúry Ružinov
odporúčame!