divadlo

Swing Heil!

Swing Heil! je už takmer zabudnutý antinacistický pozdrav mládeže, tzv. detí swingu – skupina, ktorá sa sformovala v tridsiatych rokoch minulého storočia. Jej sympatizanti boli označovaní za šíriteľov dekadentnej kultúry a v mnohých prípadoch boli prenasledovaní vtedajším nacistickým režimom.

Táto akcia sa konala v minulosti

Inscenácia česko-slovenskej koprodukcie prináša sugestívny pohľad na umenie a to, či je možné ho v človeku zničiť zavedením rôznych extrémistických a reštriktívnych opatrení. Inšpiráciou pre magickú pohybovo-obrazovú performanciu, v ktorej sú slová používané ako dekonštruované prvky, je kniha Petra Kouru Swingaři a potápky v protektorátní noci.

 Autori libreta sa sústredili na dva silné ženské príbehy: Nina Jirsíková bola všestranná umelkyňa, ktorá spolupracovala s pražským divadlom D 34. Libreto Pohádka o tanci – o kráľovstve, v ktorom bolo zakázané tancovať ju priviedlo až do koncentračného tábora, ktorý však prežila vďaka tancu.

Anna Goldsteinerová zas umožňovala mladým ľuďom usporadúvať v jej byte swingové večery. Bola za to odsúdená a verejne demonštratívne popravená. Tieto ženské postavy reprezentujú kľúčové otázky a zároveň obavy – je možné zakázať hudbu/tanec/umenie v nás? Dokážeme si uchovať našu vnútornú slobodu ako miesto pre tvorivosť a záchranu pred neprávosťou?

Réžia: Iveta Ditte Jurčová
Obsadenie: Ela Lehotská, Denisa Musilová, Tom Rychetský, Filip Jekkel 

Dĺžka podujatia: 60 min.

Predstavenie je súčasťou festivalu Nová Dráma 2021

Na predstavenie je potrebná rezervácia vstupenky vopred prostredníctvom e-mailu: studio12@theatre.sk

 

Odporúčame

výstava

Fešandy zo šuplíkov. Sudek a Slovensko

29.10.2021 - 9.1.2022 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
film

Chlast

Štyria priatelia, učitelia na strednej škole, testujú teóriu, že zlepšia svoj život udržiavaním konštantnej úrovne alkoholu v...Viac
St 15.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
film

Paralelné matky

Pi 17.12.2021 / Kino Nostalgia
odporúčame!
výstava

Latentné revolúcie

5.11.2021 - 30.1.2022 / GMB - Pálffyho palác
odporúčame!