divadlo

Stones&Bones

Choreografia pre štyri tanečníčky a mramorovú večnosť poézie.

17.10.2020, So

Štyri tanečníčky stoja na scéne proti mramoru – materiálu večnosti, pričom vytvárajú báseň o ľudskom zápase s časom a priestorom, so zemskou príťažlivosťou a s rozkladom.

Štyri tanečníčky začínajú svoju púť v mystickom kozmickom oceáne nekonečných možností, neobmedzených tvarov, foriem a dimenzií a skončia prácou so základnými Pytagorejskými pravidlami vytvárania vesmíru a geometrie. Gule, kocky, štvorsteny, dvadsaťsteny… Archetypálny vesmír sa rozvíja na scéne, keď sa tvorcovia vnárajú do tvarov a hmotnosti objektov, s vedomím, že všetko sa skončí, pretože ľudská prítomnosť je vždy len letmá.

Choreografiou Stones and Bones sa RootlessRoot usilujú o vytvorenie divadelného zážitku zbaveného falošných objektov. Ukazujú nám ľudské telo v jeho skutočnej podobe stvorenia, snažiac sa o to, aby bolo telo v danom okamihu hustejšie a zanechalo stopu, ktorá dokáže budúcnosti, že niekedy existovalo.

RootlessRoot Company založili Linda Kapetanea a Jozef Fruček v roku 2006 v Aténach. Súbor vznikol z ich potreby rozvíjať vlastný umelecký jazyk, ktorý definujú ako primárny a surový. RootlessRoot je umeleckým nositeľom ich praktickej filozofie, ktorý im pomáha objavovať svoje kapacity a napĺňať túžbu po ponore do hĺbky ľudského bytia. Ich diela – sóla, inštalácie, komorné aj veľké predstavenia, boli prezentované v 21 krajinách sveta.

Spolupracovali s Akramom Khanom na sóle DESH, so Staatstheater Kassel, DOT 504, s Helsinki Dance Company a mnohými ďalšími súbormi a inštitúciami. Onassis Cultural Centre v Aténach produkovalo  a uviedlo ich choreografiu Eyes In The Colors Of The Rain (2011), Kireru (2012) a Europium (2015) a podporuje ich hosťovania. Od roku 2006 vyvíjajú svoju “Fighting Monkey Practice” (prax bojujúcej opice), zameranú na základné princípy ľudského pohybu a rozvoja. Svoju techniku vyučujú po celom svete.

Ceny a nominácie:
Najlepšie predstavenie roka na Českej tanečnej platforme 2015 za Collective Loss of  Memory,
Herald Angel Award 2009 za predstavenie 100 Wounded Tears, špeciálne uznanie
Total Theatre Award 2009 za 100 Wounded Tears, Aerowaves 2008 Sudden Showers  Of Silence,
nominácia na Total Theatre Award 2008 pre najlepší nový súbor za Holdin Fast,
cena DNA Českého centra,
Cena za výnimočný výkon v oblasti nového divadla,
cena za výnimočný počin za Black Black Woods.

Choreografia: Linda Kapetanea a Jozef Fruček
Účinkujú: Linda Kapetanea, Anna Calsina Forrellad, Hyaejin Lee, Eleni Topalidou, Martha Fritzila

Program festivalu Bratislava v pohybe

--------

Vstup: 14€ a 16€

Odporúčame

koncert

Next 2017: festival súčasnej hudby

Festival súčasnej hudby. Radikálne melódie, živelné improvizácie, neošúchané zvuky, originálne hudobné techniky a koncepty,...Viac
3.12.2020 - 5.12.2020 / A4 - priestor súčasnej kultúry
odporúčame!
koncert

Apocalyptica

So 19.6.2021 / Amfiteáter Rača
odporúčame!
divadlo

Starí majstri

Ne 27.9.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
koncert

Erik Truffaz Quartet

Po 15.3.2021 / Ateliér Babylon
odporúčame!