divadlo

Oresteia - derniéra

Aischylos: Oresteia Veľký titul klasickej veršovanej drámy, ktorým sa chce SND navrátiť ku koreňom európskej kultúry. Ide o prvé uvedenie celej trilógie na našej prvej divadelnej scéne.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
06.10.2012, So

Účinkujú: Dušan Cinkota / Michal Šoltész, Ivana Kuxová, Anna Javorková, Ján Koleník, Petra Vajdová, Leopold Haverl a ďalší Úprava a réžia: Rastislav Ballek

Aischylos je prvý známy dramatik západného literárneho kánonu a v jeho jedinej dochovanej trilógii Oresteia sú prítomné snáď všetky témy, ktorými sa bude európske divadlo v nasledujúcich storočiach zaoberať.

Príbeh „manželskej hádky“ Agamemnóna a Klytaimnestry a jej pokračovania v generácii detí možno dodnes interpretovať politicky a v rovnakej miere aj ako nadčasový archetyp prítomný v duši západného človeka.

Pred zrakmi obce sa tu rozvíja rodinná tragédia a zároveň spor bohov. Pomsta stíha pomstu, vražda vraždu, vernosť božím príkazom sa podobá démonickej posadnutosti.

Riešenie nikdy sa nekončiaceho rodového násilia medzi rodičmi a deťmi vidí Aischylos v zmierení sa bohov a ľudí, v politickom poriadku slobodných občanov, ktorý oslobodzuje jednotlivca z moci jeho osobných démonov. Napriek potokom krvi je záver trilógie podivuhodne optimistický.

Inscenácia získala cenu DOSKY 2013 v kategórii Najlepší ženský herecký výkon (Anna Javorková) a bola nominovaná v kategórii Najlepší mužský herecký výkon (Robert Roth).

Derniéra – 23.1.2014

Vstupné

14 €, 10 €, 7 €, 4 €

Pozrite si kompletný program Činohry Slovenského národného divadla

Odporúčame

koncert

Le Payaco

Skupina Le Payaco vydala v týchto dňoch svoj siedmy štúdiový album s názvom „Vidíme sa“. Pri tejto príležitosti kapela pripravila...Viac
7.12.2023 - 8.12.2023 / .klub pod lampou
odporúčame!
film

Alma a Oskar

Historická dráma skúma vášnivý a búrlivý vzťah medzi veľkou dámou viedenskej spoločnosti Almou Mahlerovou a radikálnym rakúskym...Viac
Kino Nostalgia / Kino Lúky / Kino Kultúrka Stupava / SĽUK / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall
odporúčame!
divadlo

Pressburger Fight Club

Po vyhlásení autonómie na jeseň 1938 vrcholí na Slovensku silná vlna antisemitských nálad. Židov nemá kto chrániť, musia sa...Viac
Po 4.12.2023 / DPOH
odporúčame!
výstava

VyNIKAjú?

1.10.2023 - 31.12.2023 / Apponyiho palác MMB
odporúčame!