divadlo

Kráľ Ubu

Dezorzovo lútkové divadlo, jediné bábkové divadlo pre dospelých na Slovensku, uvádza šokujúcu divadelnú grotesku francúzskeho patafyzika a cyklistu Alfreda Jarryho Kráľ Ubu.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
14.12.2017, Št


Alfred Jarry je považovaný za otca surrealizmu ako aj absurdného divadla a vo svojej kultovej hre popísal bizardnosť ľudského správania a všetko hulvátstvo sveta. Básnik túto škandálóznu hru pôvodne napísal pre bábky, no v roku 1896 ju premiérovali v činohernom naštudovaní v divadle Théâtre de l'Œuvre v Paríži. Dezorzovo lútkové divadlo uvádza túto svetoznámu grotesku prvykrát na Slovensku v bábkovom prevedení v neprekonateľnom preklade Alberta Marenčina.

V podaní Dezorzovho lútkového divadla je Kráľ Ubu deviant bez emócií, ktorý je schopný všetkého. Je to diktátor, egoista, pokrytec, démon bažiaci po moci,  vrah a beštia v ľudskej koži. Ľudský život pre neho nemá žiadnu cenu. Zlato, majetky a moc sú cieľ. Táto, viac než sto rokov stará, divadelná hra má dnes mnoho autentických rozmerov. Tatko Ubu a jeho družka Matka Ubuľa sú suverénni hulváti, ktorých pohltí vlastná túžba po moci. Táto šialená dvojica žijúca v kanalizácii rozehraje morbídnu, drastickú a temnú hru, ktorá veľmi presne odhaľuje mechanizmy moci a pažravosť jej uzurpátorov. Cesta Tatka Ubu a Matky Ubule na trón, ich vládnutie a pád je bizardnou alegóriou dnešnej spoločnosti a odhaľuje jej vulgárnu tvár, ktorá aj dnes stále viac vykukuje spoza masky politickej korektnosti.

V inscenácii sa predstavia famózni lútkoví artisti Kamil Kollárik, Alexander Maďar, Marián Mitaš a ako špeciálny hosť aj člen činohry Slovenského národného divadla Ľuboš Kostelný. Charizmatické bábky a scénu vytvoril dvorný scénograf divadla Von Dubravay, mrazivú scénickú hudbu skomponoval Marián Čekovský, sugestívnej réžie sa opäť zhostil principál Gejza Dezorz.

Alfred Jarry: Kráľ Ubu
Réžia:
 Gejza Dezorz
Účinkujú:  K. Kollárik, A. Maďar, M. Mitaš, A. Kováč a G. Dezorz, bábky a scéna Von Dubravay, hudba M. Čekovský

18+

Predstavenie trvá 70 minút.

--------

Vstup: 7€ / 5€ na Goout.net
 

Odporúčame

divadlo

Sidi Larbi Cherkaoui and East-Man: Nomad

Púšť ako miesto slobody a izolácie, ako miesto nehostinné, ktoré preverí priateľstvo a ľudskú vôľu. Púšť ako miesto plné...Viac
Po 21.10.2019 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
festival

Ars Poetica 2019

Slovenská národná galéria Bratislava / V - klub / Kino Lumière
odporúčame!
prednáška / diskusia

Prechádzky starým Prešporkom: Ondrejský cintorín

Ut 26.11.2019 / Múzeum mesta Bratislavy MMB
odporúčame!
film

Skutok sa stal

Kino Lumière / Kino Mier Modra
odporúčame!