divadlo

Katarína Brestovanská, Ján Kružliak ml.: Codes of Bach

V diele Codes of Bach ide o spojenie barokovej hudby a súčasného tanca. Predlohu tvorí koncert D-mol — BWV 1052 pre čembalo a sláčikový orchester, od barokového skladateľa J. S. Bacha. Tvorcovia v diele pracujú s kódovanými princípmi partitúry a ich prenosom do súčasného hudobného a pohybového spracovania.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Nachádzaním princípov v  „kódovaní partitúry skúmajú vzťahy medzi hudbou a tancom, medzi jednotlivými vrstvami hudby a vrstvami pohybového materiálu, a vzťahy medzi barokom a súčasnosťou.

Tvorivý tím
Koncept, choreografia: Katarína Brestovanská
Tanec: Edita Antalová, Anna Fauro, Shaked Tadmore, Lukáš Záhorák, Jozef Vaľo / Zuzana Náprstková
Hudba: J. S. Bach, Koncert D mol BWV 1052, Ján Kružliak ml.
Hrajú: Spectrum Quartett: Ján Kružliak ml. — 1. husle, primárius, Miroslav Vilhan — 2. husle, Branislav Bielik — violončelo,  Peter Dvorský — viola, Adam Štefunko — čembalo
Kostýmy: Silvia Fröhlich Zrebná
Technická realizácia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko — BKIS, Slavomír Šmálik
Produkcia: En Vorentoe o. z. — Katja Thalerová, Soňja Tatič, SE.S.TA Centrum choreografického rozvoja — Katy Uhrová, Platforma pre súčasný tanec.
Koprodukcia: Bratislavské kultúrne a informačné stredisko BKIS, SE.S.TA Centrum choreografického rozvoja

Katarína Brestovanská je slovenská choreografka a tanečnica pôsobiaca na Slovensku a v Nemecku. Vyrastala s hudbou, v hudobnej rodine, čo formovalo aj jej uvažovanie o tanci. V tvorbe vychádza z korelácii medzi vyjadrovacími prostriedkami tanca, prelínajúcimi sa s hudobnou kompozíciou, zvukovými a experimentálnymi technológiami. V roku 2021 založila tanečný projekt EN VORENTOE ako výsledok dovtedajšej tvorby na poli tanca a performancie. EN VORENTOE má punc značky nesúcej spoluprácu, originalitu, prepracovanosť, mnoho vrstevnatosť, niekedy minimalizmus, inokedy kvantitu.

Ján Kružliak ml. absolvoval štúdium hry na husliach na Vysokej škole múzických umení v Bratislave a na Kráľovskej hudobnej akadémii v Dánsku. Okrem hlavného odboru študoval na Štátnom konzervatóriu v Bratislave odbor zvuková a hudobná réžia. Venoval sa najmä historicky interpretovanej „starej hudbe“ v slovenských súboroch Solamente naturali a Musica Aeterna. Je spoludržiteľom ceny Grand prix „Nová dráma“ 2010 za hudbu k divadelnej inscenácii Projekt Svadba a spoludržiteľom ocenenia DOSKY 2008 za najlepšiu scénickú hudbu k projektu Canto Hondo, pre alternatívne tanečné divadlo ElleDanse. Vďaka svojej flexibilite a všestrannosti sa stal vyhľadávaným komorným aj sólovým hudobníkom. V súčasnosti vedie sláčikové zoskupenie Spectrum Quartett.

Predstavenie je súčasťou sprievodného programu festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

vážna hudba

Tribute to Marián Varga

Vianočný koncert, na ktorom zaznie okrem iného aj Vianočná suita a výber z Mariánových piesní. Súčasťou tohto výnimočného večera...Viac
St 6.12.2023 / Moyzesova sieň
odporúčame!
divadlo

Noc na Broadway: The Only Helga Show

The Only Helga a jej hostia vás prevedú nocou na Broadway! Louis Band a náš showensemble budú hrať svetoznáme muzikálové melódie...Viac
Št 25.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
odporúčame!
koncert

Projekt Život

Ne 3.12.2023 / Stará tržnica
odporúčame!
film

Hudba

Voľne inšpirované mýtom o Oidipovi. Po narodení v gréckych horách počas búrlivej noci je Jon opustený a adoptovaný bez toho, aby...Viac
Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!