divadlo

Graces

Dielo je inšpirované mytológiou. Tri dcéry boha Dia – Euphrosyne, Aglaea a Thalia – vyžarovali nádheru, radosť a prosperitu. Graces je projekt inšpirovaný troma gráciami, plastikou, ktorú vytvoril Antonio Canova v rokoch 1812 až 1817.

Na scéne sú tri mužské postavy (Siro Guglielmi, Matteo Marchesi, Andrea Rampazzo) spolu so Silviou Gribaudi, ktorá sa rada definuje ako „autorka tela“, pretože jej poetika pozdvihuje nedokonalosť na umeleckú formu vďaka priamemu, krutému a empatickému komickému štýlu bez hraníc medzi tancom divadlom a performatívnym umením. Počas posledných desiatich rokov Silvia Gribaudi spochybňuje rodové stereotypy, mužskú a ženskú identitu a koncept virtuozity v tanci aj v každodennom živote, a rozširuje ich za hranice klišé a predstierania. Graces vzniklo vďaka kritickej, vizuálnej a režisérskej podpore Mattea Maffesantiho, ktorý sprevádzal celý umelecký projekt pozostávajúci z niekoľkých pracovných fáz a jeho súčasťou boli workshopy s miestnou komunitou inšpirované choreografickým materiálom vyvinutým v projekte.

Silvia Gribaudi je rodáčka z Turína, ktorá vo svojej tvorbe hľadá prieniky performatívneho umenia, tanca a divadla a sústredísanavýskumtela a navzťah s publikom. Jejpoetika je postavenánadialógu a ukotvená v sociálnom a kultúrnom rámci, v ktorom vznikajú jej predstavenia. Jej umelecký slovník by sa dal charakterizovať ako stret tanca so surovým, empatickým humorom. V roku 2009 vytvorila dielo A corpo Libero, za ktoré získala cenu poroty aj publika na súťaži Giovane Danza d’Autore. Choreografia sa dostala aj na Aerowaves Dance Across Europe, bola uvedená na Bienále v Benátkach, na Dublin Dance Festival, Edinburgh Fringe Festival, Dance Victoria Canada, Festival Do Disturb v Paris Palais De Tokyo, aj na festival Santarcangelo.

V rokoch 2013 až 2015 sa Silvia sústredila na telo a nahotu a svoj výskum začala choreografiami ako The film contains nudity a What age are you acting? – Le età relative (projekt Actyourage). V roku 2017 ju vybrali do choreografickej siete Resi Dance Anticorpi XL Network 2017. V rokoch 2016 a 2017 režírovala a vytvorila tri predstavenia (My Place, Felice, a R. OSA_10 esercizi per nuovi virtuosismi), v ktorých sú stredobodom záujmu telá tanečníkov so svojou expresívnou identitou.

V roku 2017 mala v Kanade premiéru choreografia Empty. Swimming. Pool, taliansko-kanadská koprodukcia v spolupráci s Tarou Cheyenne Frienderberg. V tom istom roku sa predstavenie R. OSA dostalo na shortlist cien Ubu a Rete Critica. V decembri 2018 mala premiéru choreografia Graces, projekt, ktorý vybrali na CollaborAction#4 2018/2019 a v roku 2019 performance Humana Vergogna ako súčasť Európskeho hlavného mesta kultúry Matera a#Reteteatro41. CollaborAction#4 2018/2019. Silvia momentálne pracuje na novom projekte Mon Jour!, ktorý je koprodukciou Torino Festival / Teatro Stabile di Torino (ako súčasť európskeho projektu Corpo Links Cluster) a Teatro Stabile del Veneto. Tvorba Silvie Gribaudi zosobňuje ľahkosť, iróniu a slobodu. V roku 2021 bude mať premiéru projekt Out of Planet, ktorý vzniká v spolupráci s libanonským tanečníkom Abou Diabom v rámci Etape Dance Project.

MatteoMaffesanti - režisér, tvorca videí a sociálneho divadla je absolvent Teatro Nucleo vo Ferrare pod vedením Cory Herrendorf. Matteo adaptuje divadelný a kinematografický jazyk v rôznych umeleckých a sociálnych prostrediach. K filmu pristupuje prostredníctvom analytických, scenáristických a kameramanských workshopov.

V roku 2008 založil Elevator Bunker Association, kde vyvíja projekty a workshopy participatívnej tvorby videí a divadla pre školy a vzdelávacie centrá a realizuje predstavenia a krátke filmy. V roku 2011 začal spolupracovať s talianskym performatívnym umelcom Alessandrom Sciarronim, s ktorým spolupracoval na projektoch Folk-s, Will you still love me tomorrow? a Aurora.

Od roku 2012 sa ako vizuálny umelec podieľa na choreografických výskumných projektoch, ktoré podporuje Opera Estate Festival Veneto.

V roku 2013 bol spolu s choreografkou Tizianou Bolfe Briaschi spoluautorom predstavenia VOR, ktoré bolo na shortliste Premio Arte Laguna.

V roku 2014 sa zoznámil so Silviou Gribaudi, s ktorou začal dlhodobú spoluprácu na niekoľkých lokálnych projektoch, ktorých cieľom je zapojiť miestne komunity a vytvárať kolektívne performatívne akcie. V roku 2015 realizoval videoreportáž 88 Giorninelle farm Australiane, v  produkcii Fondazione Migrantes v Ríme, ktoré sa dostalo na shortlist mnohých talianskych festivalov. V roku 2016 spoluzakladal filmovú produkčnú spoločnosť Samekh Film. V súčasnosti pracuje na svojom prvom hranom filme Silvia spolu s Jole Film production.

Choreografia: Silvia Gribaudi
Účinkujú: Silvia Gribaudi, Siro Guglielmi, Matteo Marchesi a Andrea Rampazzo

Miesto: štúdio SND

Program festivalu Bratislava v pohybe

--------

Vstup: 12€

Odporúčame

výstava

Laco Teren - Veterný kôň

Laco Teren sa vo veľkom štýle vracia do Danubiany, po Veľkej rybe prichádza Veterný kôň. Výstavu nazvanú podľa nového diela,...Viac
8.5.2020 - 1.11.2020 / Danubiana Meulensteen Art Museum
odporúčame!
divadlo

Rybárik kráľovský

Čo všetko sa stane, keď bývalá milenka príde za svojím bývalým milencom priamo z karu vlastného manžela? Čo sa stalo so vzťahom,...Viac
Št 15.10.2020 / Štúdio L+S
odporúčame!
výstava

Loading: love

11.9.2020 - 15.10.2020 / Nová Cvernovka
odporúčame!
film

Šarlatán

Strhujúca životopisná dráma inšpirovaná skutočným príbehom výnimočného muža obdareného liečiteľskými schopnosťami.Viac
Kino Pezinok / Kino Lumière / Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinema City Vivo / Artkino Za zrkad...
odporúčame!