divadlo

Debris Company: Dolcissime Siréne + hostia: Lab: Endless Shift

Dve bytosti. Dve energie. Dva protiklady. Napätie medzi nimi posúva vzdialenosť. Vzťah v nekonečnej oscilácii odrazu a spočinutia. Maska skrýva a zároveň odhaľuje. Kto je kto?

 

Táto akcia sa konala v minulosti

Tanečno-divadelné predstavenie dolcissime sirene / svadba vychádza z niektorých častí textu Ottavia Rinucciniho Intermedi da la Pelegrina, libreta, zhudobneného predstaviteľom hudobného humanizmu, režisérom a organizátorom – grófom Giovannim De Bardim pripravenom pri príležitosti svadby Ferdinanda Medici a Cristiny di Lorena.

Formálne je predstavenie voľne inšpirované textom a hľadaním ďalších dramatických intermédií platónskeho idealizmu a filozofie života v divadelno-hudobnej forme.

Hra je úvahou o spochybnení snahy dejín a ich politického kontextu strhnúť pozornosť na “veľkých protagonistov” – ako reprezentantov a definovateľov pravdy.

O tom, že pravda dozrieva v každom jednotlivcovi nezávisle nevynútená okolnosťami, možno aj nikdy nezaznamenaná. V určitom zmysle vždy subjektívna, s vlastnou zodpovednosťou.

Oslava napr. konca stredoveku ako apoteózy boja dobra so zlom sa ukazuje ako adekvátna. Ale boj dobra so zlom bol vždy len zápasom individuality/jednotlivca vo svojom vnútri. Politika a boj o politickú moc sa k tejto vojne môže len priblížiť ale nikdy sa nemôžu stať jej subtílnou súčasťou.

Autori hudby – Ján Boleslav Kladivo a Jozef Vlk vytvorili na základe Rinucciniho poézie dekonštruktívnou metódou niekoľko skladieb, a keďže nikdy nepočuli stredoveký hudobný výklad Giovanniho De Bardi a ďalších zúčastnených skladateľov, vzniklo niečo na spôsob aleatórneho chápania východiskového textu.

Endless Shift
Koncept a choreografia M. Poláková / LAB,
hudba M. Polák, T. Feledi,
kostýmy S. Vachálková,
masky M. Štuller,
svetelný dizajn R. Polák,
tanec a choreografia S. Sviteková, L. Bobalík

Dolcissime sirene
Choreografia D. Raček, S. Vlčeková,
účinkujú D. Raček, S. Vlčeková,
réžia J. Vlk,
hudba a koncept J. B. Kladivo, J. Vlk,
kostýmy M. Havran,
svetelný dizajn J. Vlk,
produkcia M. Širáňová

Vstupné: 8 € / na mieste 10 €/ zľavnené 2 €

Odporúčame

festival

4 živly 2022

10.8.2022 - 14.8.2022 / Banská Štiavnica
odporúčame!
party

Gopnik Party vol.2

So 24.6.2023 / Majestic music club
odporúčame!
koncert

Viva Musica! Nikol Bóková: Prometheus

Št 11.8.2022 / Stará radnica
odporúčame!
divadlo

Nebojsa

Rozprávka o tom, ako Maruška a Nebojsa stretli nielen dvanásť mesiačikov.Viac
2.7.2022 - 3.7.2022 / Slovenské národné divadlo - Činohra
KIDSTOWN odporúčame!