divadlo

Bratislava v pohybe 2022: Veľký nádych

Unikátny site-specific projekt Veľký nádych vznikol spoluprácou slovenských profesionálnych tanečníkov z Debris Company a 36 žien. Počas augusta sa pripravovali na tieto dni, a vy môžete byť súčasťou štyroch predstavení v dňoch 10., 11., 17. a 18. septembra vždy o 18.00. na nádvorí Primaciálneho paláca. Vstup na predstavenia je zdarma.
odporúčame!
Táto akcia sa konala v minulosti

Pohybovo-hudobno-výtvarná inštalácia Veľký nádych je viacvrstvový performatívny útvar odohrávajúci sa v urbánnom prostredí, na nádvorí Primaciálneho paláca. Kreácia je inšpirovaná básnickou zbierkou „Veľký dych: Psychopolis, tenký ľad” z pera básnika Ivana Štrpku.

Projekt prepája profesionálnu tvorbu s prácou s komunitou. V autorskom a tvorivom tíme sa spojili členovia a spolupracovníci Debris Company a okrem siedmich profesionálnych interpretiek je do projektu zapojených aj 36 neprofesionálnych tanečníčok rôzneho veku. Tvorbe predchádzal workshop, na ktorom sa účastníčky prostredníctvom práce s telom a hlasom naladili na spoločnú vlnu, skúmali svoje vnímanie a cítenie. Podstatou výtvarnej zložky je kostým vytvorený s ideou recyklácie – dlhodobo nenosený, nevyužitý odev tak dostal v produkcii ďalšiu šancu.

Nový vzhľad bol dosiahnutý upcykláciou a kreatívnymi úpravami módnej dizajnérky Andrey Pojezdálovej, ktorá mu „vdýchla” novú funkciu. Koncept, réžia, hudba: Jozef Vlk Choreografia: Stanislava Vlčeková Dramaturgia: Miroslava Kovářová Kostýmy: Andrea Pojezdálová Hlasový pedagóg: Lenka Barilíková Spišáková Účinkujú: Hana Gallinová, Michaela Králiková, Zuzana Náprstková, Natália Plesníková a 36 žien Sprievodná hudba: Marína Cerovská, Anna Makarová, Katka Vanáková.

Produkcia: festival Bratislava v pohybe. Pozrite si program festivalu

Predstavenia 17. a 18. septembra sa konajú v rámci festivalu Biela Noc. Pozrite si program festivalu.

DebrisCompany sa venuje pohybovo-tanečnému divadlu, akčnému umeniu a performance. Na slovenskej scéne ide o ojedinelé zoskupenie zamerané na neverbálne divadlo s presahom do súčasného tanca, performancie, vizuálneho umenia a site specific projektov. Vedúcou osobnosťou, režisérom a autorom hudby k väčšine inscenácií je Jozef Vlk, choreografkou Stanislava Vlčeková. Svojou tvorbou dokážu stále prekvapovať a objavovať nové súvislosti, a to s profesionálnym nasadením dnes už početného tvorivého tímu. Ich projekty spája vždy silná predloha alebo adaptácia a možno ich zaradiť k multimediálnemu, avantgardistickému prúdu, ktorý ozvláštňuje slovenskú divadelnú scénu. Asociácia Bratislava v pohybe je občianske združenie, ktoré sa venuje profesionálnemu rozvoju súčasného tanca na Slovensku, jeho prezentácii na medzinárodnej scéne a tiež rozvíjaniu medzinárodných spoluprác. Ich ústrednou aktivitou je organizácia medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, ktorého 26. ročník sa uskutoční v októbri. Festival okrem tanečných predstavení prináša bohatý sprievodný program, ktorý aktivizuje komunitu a približuje súčasný tanec širokej verejnosti, napríklad jeho uvádzaním vo verejnom priestore mesta.

Odporúčame

film

Asteroid City

Nový film Wesa Andersona Asteroid City sa odohráva vo fiktívnom americkom púštnom meste v roku 1955. Asteroid City by bolo úplne...Viac
Kino Mier Modra / Amfiteáter Senec / Kino Nostalgia / Amfiteáter Pezinok / Kino Záhoran / SĽUK
odporúčame!
koncert

Pošli Katku na Berklee - Benefičný koncert s hosťami

Koncert mladej a talentovanej skladateľky, klaviristky a speváčky, ktorej tvorba vychádza z aranžmánov ľudových piesní. Zároveň...Viac
So 24.6.2023 / Pink Whale
odporúčame!
iná akcia

Singularch: Sam Chermayeff Office (DE) | ô (SK)

Čerstvé Ovocie a Archtung Vás srdečne pozývajú na prednášky a diskusie v spolupráci s festivalom Dni architektúry a...Viac
Št 1.6.2023 / Slovenská národná galéria Bratislava
odporúčame!
film

Yuku a himalájsky kvet

Kino Lumière / Slovenská národná galéria Bratislava
KIDSTOWN odporúčame!