divadlo

bees - R: Abnormal Repetitive Behaviour

Zvieratá vytrhnuté z ich prirodzeného prostredia, zavreté v nevhodných priestoroch, v ZOO, cirkuse, či laboratóriu majú tendenciu vyvinúť abnormálne opakujúce sa správanie. Jana Tereková vo svojom novom diele vytvára podivné, posadnuté, odcudzené telá, ktoré sú vystavené v ich zajatí.
Táto akcia sa konala v minulosti

Zvieratá vytrhnuté z ich prirodzeného prostredia, zavreté v nevhodných priestoroch, v ZOO, cirkuse, či laboratóriu majú tendenciu vyvinúť abnormálne opakujúce sa správanie. Zbieranie ničoho, vznášajúce sa končatiny, hojdanie, vrtenie, búchanie alebo vlnenie hlavou, či tancovanie sú označenia, ktoré dali týmto stereotypným pohybom vedci.

Jana Tereková vo svojom novom diele vytvára podivné, posadnuté, odcudzené telá, ktoré sú vystavené v ich zajatí. Prostredníctvom ich pohybových kvalít a kvalít prítomnosti, svalového napätia a spôsobu rytmizácie akcií vťahujú diváka do zvláštneho univerza, ktorý fascinuje, hypnotizuje, v ktorom sa čas zastavil. Bytosti na scéne sú dôverne známe, ale zároveň vzdialené. Niekedy sú objektami, niekedy zvieratami, niekedy imaginárnymi bytosťami.

„Choreografka a tanečnica Jana Tereková vo svojich dielach systematicky skúma tanečné telo, limity tanca, jeho iné formy a pohybové štruktúry. Tanečnice a tanečníkov núti neraz pracovať proti ich zaužívanému pohybu, čím neustále aktualizuje tanečný slovník a svojimi inscenáciami provokuje k diskusii o vývoji a charaktere súčasného tanca. Zameraním na umelecký výskum a prepájaním teoretických poznatkov s praxou je Terekovej tvorba v kontexte slovenskej tanečnej scény špecifická. Potvrdzuje to aj najnovším dielom Abnormal Repetitive Behaviour, v ktorom sa východiskom pre nový tanečný materiál stal pohyb zvierat v dlhodobej izolácii.“ (Michaela Pašteková)

Tvorivý tím:
Koncept / choreografia: Jana Tereková
Tanec a tvorba: Edita Antalová, Daniel Raček, Jana Tereková
Zvukový dizajn, hudba: Joseph Champagnon
Kostýmy: Gabriela Čechová
Svetelný dizajn: Jozef Miklós

Trvanie: 50 minút

 

Jana Tereková 
je choreografka a tanečnica pôsobiaca medzi Parížom a Bratislavou. Je autorkou niekoľkých javiskových tanečných diel a site-specific predstavení. Janina tvorba je viac či menej abstraktná, s jednoznačným zameraním sa na pohyb a telesnosť. Umeleckou túžbou je skúmanie možností tela a jeho transformácie. Vytvára telá, ktoré sa nachádzajú „na pomedzí“: medzi ľudským a neživým ako aj telá, ktoré stierajú hranicu medzi človekom a zvieraťom.

bees-R 
sa zameriava na tanečnú tvorbu a produkciu multižánrových predstavení s medzinárodným presahom. Od svojho vzniku prináša projekty, ktoré generujú vzácnu a jedinečnú spoluprácu medzi začínajúcimi medzinárodnými umelcami najmä na Slovensku a vo Francúzsku. Produkčne zastrešilo diela Jany Terekovej ako Skúmanie javov (tanec-hudba-poézia-video, 2012), Cyborg Creation (tanec a poézia, 2014), Zrkadlenie (tanec a poézia, 2017), 70 sukien mala (tanec a marionety, 2018-19), Priviazaní na kôl okaminu (tanečná inscenácia, 2020 a tanečná inštalácia, 2021), Bariolé (tanec, 2022), Abnromal Repetitive Behaviour (tanec, 2022).

Predstavenie je súčasťou sprievodného programu festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe 2023. Pozrite si kompletný program festivalu.

Odporúčame

divadlo

Vojna a mier

10.12.2023 - 12.12.2023 / Slovenské národné divadlo - Činohra
odporúčame!
film

Alma a Oskar

Historická dráma skúma vášnivý a búrlivý vzťah medzi veľkou dámou viedenskej spoločnosti Almou Mahlerovou a radikálnym rakúskym...Viac
Kino Kultúrka Stupava / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Kino Mladosť / Kino Film Europe / Kino Z...
odporúčame!
divadlo

Ladies & Gentlemen show

Uhrančivá show, v ktorej sa na javisku plynule strieda humor s vášňou, hudba s tancom, história so súčasnosťou. Ožíva...Viac
Pi 26.1.2024 / Red Cat Cabaret Club
od vás odporúčame!
film

Vrahovia mesiaca kvetov

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré...Viac
Cinema City Aupark / Cinema City Eurovea / Cinemax Bory Mall / Artkino Za zrkadlom
odporúčame!