divadlo

Soňa Kúdeľová & Boris Vitázek: Autonomy

Autonomy je spoločným dielom tanečnice Sone Kúdeľovej a vizuálneho umelca Borisa Vitázka. Zaoberajú sa v ňom otázkou autonómie v kontexte umeleckej práce oproti svojim strachom v podvedomí a vonkajším vplyvom pri tvorbe.

Táto akcia sa konala v minulosti
Dátum premiéry:
03.06.2021, Št

Autonomy je proces, dielo o tvorbe diela. Je vlastnou terapiou, je učením sa a prijímaním vlastnej autonómnosti. Autonomy je zavŕšením sólo tanečných predstavení Soni Kúdeľovej Autopilot a Autocorrect, v ktorých autorka otvorila konfrontáciu s elementárnymi konfliktami v jej živote.

“Neprerušuj svoje myšlienky slovami. Vojdi a usaď sa v tichu.”

Predstav si (pekuliárny) pohyb, myseľ a telo, ako objekty pozorovania a ohýbania, počuješ?

“Tento proces vs. dielo je moje rezonujúce telo a moja tancujúca myseľ. Návaly rezonancií v rôznych častiach bytu, ako dlhodobý rituálny performatívny experiment, mi pomáhajú zachytávať prieniky medzi sebou ako tanečnicou a sebou ako človekom. Celý rok obsesívne skúmam a analyzujem rizomatické vystreľovanie impulzov, ktoré moja myseľ produkuje. A telo prežíva.”

„Soňa Kúdelová v posledných rokoch zaujala skúmaním tvorivých presahov tanečného, vizuálneho a hudobného umenia. Zvuk, hlas, vizuál a fyzické telo sa v Autonomy stretávajú a prelínajú v priestore. Divák má príležitosť napojiť sa na ktorúkoľvek z línií. Môže voľne pozorovať, aktívne vnímať odkazy, alebo sa len nechať unášať obrazmi. Autonomy je bodkou a vyvrcholením AUTO trilógie Soni Kúdelovej, o ktorej možno s určitosťou povedať, že jej hlas patrí k tým autonómnym na domácej scéne.“  (Miroslava Kovářová)

Námet, choreografia, tanec: Soňa Kúdeľová

Hudba a vizuálne spracovanie: Boris Vitázek

Dramaturgia: Soňa Kúdeľová, Boris Vitázek

Dramaturgia textu: Zuzana Husárová

Svetelný dizajn a technická podpora: Dominik Novák, Peter Dolog

Kostým: People on Earth

Produkcia: oz CHAOSMOS

Dĺžka trvania: 40 min.

Soňa Kúdeľová pôsobí na scéne súčasného tanca na Slovensku ako choreografka, tanečnica, performerka a lektorka. Skúma nové prístupy v performatívnom umení a ich presahy. Čerpaním z každodennej performativity získava skúsenosť a poznanie ako uchopiť seba, v zhluku dnešnej spoločnosti, aj podstatnú motiváciu a kreatívnu spontánnosť v procese tvorby. Skrz výskum tela a mysle, meniacich sa v čase, sa pohybuje v témach sociálno-psychologickej adaptácie, medziľudských vzťahov a spoločnosti. Vytvára kolektívne spolupráce s vizuálnymi, hudobnými a intermediálnymi umelcami. Okrem každodenného života, ľudí a ľudského charakteru ju inšpirujú aj odborné teoretické texty, štúdie a eseje o umení, performance a spoločnosti. Vytvorila dve sólové tanečné inscenácie – Autopilot a Autocorrect v spolupráci s platformou Batyskaf. Momentálne má rozpracovaný kolektívny participatívny projekt Zvuky ticha / SOUND OF SILENCE. Spolupracuje na projektoch Manifest Možností (Fornayová), Čiary (Biela Noc). Je spoluzakladateľkou vzdelávacieho projektu Telohra, členkou rady PlaST – Platforma pre súčasný tanec a Koordinátorkou rezidenčného priestoru Telocvičňa v Novej Cvernovke.

Boris Vitázek sa venuje umeniu nových médií, žije a tvorí v Bratislave. Jeho diela siahajú od intímnych inštalácií pre jedného diváka až po rozsiahle mappingy, v ktorých pracuje s verejným priestorom a ohýba architektonický kontext mesta. Obvykle kombinuje audiovizuálne prvky v snahe vytvoriť až takmer hmatateľnú atmosféru, ktorá ľudí pohltí a vytvorí jedinečný priestor venovaný jednej nosnej téme. Tematicky sa Vitázek venuje otázkam súkromia a sociálnych sietí, náboženstva, vedy, ale aj čistému skúmaniu zvuku a obrazu vo vzťahu k publiku a jeho interakcii s performance, inštaláciou, umením. Aktívny je aj na poli divadelnej scénografie, kde spolupracuje s režisérmi na rozšírení možností hercov manipulovať svetlom a zvukom priamo na javisku.

Občianske združenie Chaosmos vzniklo iniciatívou Sone Kúdeľovej a Borisa Vitázka. Zahŕňa umelcov tanečného, performatívneho a audio-vizuálneho umenia. Zameriava sa na tvorbu a prezentáciu performatívnych a pohybových diel, s dôrazom na vizuálnu estetiku, ktorá je podporená novými médiami a technológiami. Autori spolupracujú s viacerími umelcami, vytvárajú kolektívne kreatívne procesy a rozvíjajú tak v sebe rôznorodé prístupy k tvorbe, skrz ktoré reflektujú témy ktoré v nich rezonujú. CHAOSMOS tiež pozoruje performativitu okolo seba. Vníma jej pestrosť a jedinečnosť. Baví ho ne(definovateľnosť) performance artu. Chce skúmať nie len pozorovaním ale aj priamo. V rámci svojich budúcich aktivít chce poskytnúť priestor na prezentáciu viacerým performatívnym dielam, a vytvoriť dialóg, či diskusiu s umelcami.

Predstavenie je súčasťou festivalu Slovenská tanečná platforma 2023. Pozrite si program celého festivalu.

Odporúčame

kurz / workshop

Workshop linorytu Vyrývaj a tlač: Svetko a tieň

Workshop vedený výtvarníčkou Luciou Oleňovou zameraný na prácu s rydlom, valčekom a tlačiarenskými farbami. Spoločne preskúmame...Viac
So 2.12.2023 / GMB - Mirbachov palác
odporúčame!
výstava

Bratislavský disent - V sieti Štátnej bezpečnosti

Výstava sa koná v rámci festivalu Mesiac fotografie 2023. Kurátorka: Ľudmila PastierováViac
1.11.2023 - 30.12.2023 / Galéria Slovenskej výtvarnej únie / Umelka
odporúčame!
koncert

NuJazzDayz: Hidden Orchestra (UK)

Št 30.11.2023 / Nová Cvernovka
odporúčame!
vážna hudba

Mysliveček, Mozart / Simona Houda Šaturová

30.11.2023 - 1.12.2023 / Slovenská filharmónia
odporúčame!