cestovanie

Cestovateľské Bubo premietanie: Škandinávia

Škandinávsky maratón – lovci zážitkov za polárnym kruhom, prierez tým najlepším, čo sever ponúka v podaní BUBO sprievodcu a prekladateľa románov Jo Nesba či Stiega Larssona.

Táto akcia sa konala v minulosti

Elfovia, ľadovce a sopky Islandu, nočný život a život v zmrznutom Grónsku, najkrajšie európske súostrovie Lofoty, fínske Laponsko a nikdy nezapadajúce slnko. Aké je to stráviť leto 700 km za polárnym kruhom? Najsevernejší bod kontinentálnej Európy, slnkom zaliate fjordy a biele pláže. Nekonečné lesy, jazerá a močariská, losy na paši, stáda sobov na cestách.

Je krajšia panoráma z grónskeho kopca alebo zo štokholmskej vyhliadky? Aký je rozdiel medzi islandským elfom a nórskym trolom? S kým by ste si sadli na pivo – s Bjork alebo s Jo Nesbom? Čo všetko sa dá kúpiť v grónskom supermarkete? Pomaranče, jablká, ale ani vodku v regáloch nehľadajte. Prečo sa na detskom ihrisku stretávajú väčšinou oteckovia a ako je možné, že Nór rád platí dane? Koľko druhov mlieka kúpite v nórskom obchode a akú trvanlivosť majú nórske vajcia?

Pripravte si otázky, Jozef Zelizňák vám ich zodpovie.

Podujatie je súčasťou festivalu Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava 2016.