Zmena je žena. Jeden svet ponúka na MDŽ namiesto karafiátov divácky filmový hit

Film Žena sa zaradil k najpozeranejším dokumentom posledného ročníka festivalu Jeden svet. Organizátori sa ho rozhodli pri príležitosti Medzinárodného dňa žien opäť sprístupniť. Pripomínajú ním, že stále žijeme vo svete, v ktorom nerovnosť príležitostí ovplyvňuje životy miliónov žien.  

blog

Dokument bude od 8. marca od 18:00 dostupný na 24 hodín na webe Jedného sveta. Diváci jeho zhliadnutím podporia pripravovaný 22. ročník Jedného sveta.  

Oficiálna stránka filmu

Zhliadnuť film môžete na jedensvet.sk


 
Dvetisíc rozhovorov so ženami z 50 krajín sveta 
Postavenie žien v krajine je jedným z najlepších indikátorov zdravej spoločnosti. Film Žena ponúka desiatky pohľadov na dnešný svet, cez triezve oči žien s najrôznejšími pozadiami, skúsenosťami a osudmi. Ako materstvo mení život ženy? Aký je vzťah ženy k jej telu? A čo sú jej najväčšie strachy, rany a sny? Aj to sú otázky, ktoré si položili tvorcovia dokumentu Žena. 
 
Divákom a diváčkam predstavia ženy z rôznych kultúr, s odlišnou vierou a rodinnou históriou. Každá žena prináša iný pohľad na svet aj na seba, iné skúsenosti, zranenia, či úspechy, iné boje a výzvy, ktorým sa v živote postavila. Celým dokumentom sa ale prepletá tenké vlákno, ktoré tieto ženy prepája. 
 
Tvorcovia filmu upozorňujú na to, že ešte stále žijeme vo svete, v ktorom v priemere jedna z troch žien čelí v živote násiliu. Na svojom čele má ženu len 10% krajín sveta a ženské pohlavie sa aj naďalej v mnohých krajinách považuje za menejcenné ešte pred narodením dieťaťa. Milióny žien svoje životy pretrpia, namiesto toho, aby o nich slobodne rozhodovali.  
 
Film Žena bude dostupný s anglickými a českými titulkami. 


 
 „Film Žena je vizuálne nádherný a obsahovo plnotučný, nabitý celou škálou emócií, citlivo podporených hudbou a svietením. Filmárske tímy na ňom pracovali niekoľko rokov. Prebrázdili planétu a vykresali diamant, ktorý žne úspechy na prestížnych festivaloch a chytá za srdce filmových kritikov aj  laických divákov. Tak tomu bolo aj na tohtoročnom  Jednom svete. Tešíme sa, že máme možnosť opäť ho priniesť nášmu publiku a otvoriť ním širšiu diskusiu o postavení žien v 21. storočí,” hovorí umelecká riaditeľka festivalu Diana Fabiánová.  
 
So svojimi synmi sa pri príležitosti MDŽ v tomto videu zamyslela nad otázkou, aké je to byť ženou.  
Dokument je súčasťou kampane Zmena je ŽENA 


 
Človek v ohrození pri príležitosti Medzinárodného dňa žien predstaví príbehy silných žien zo Slovenska aj zo sveta. Či už je to Gitka z komunitného centra v Petrovanoch, ktorá pomáha deťom aj ženám z chudobných rodín, alebo učiteľka Reham, ktorá z rodnej Sýrie utiekla pred vojnou do Libanonu, aj tu ide o ženy, ktoré v sebe našli silu postaviť sa osudu a nevzdať sa.   
 
 
„Ženy sú hybnými silami komunít, či už ide o farmárske komunity v centrálnej Keni, alebo o vylúčené rómske komunity na Slovensku,“ hovorí Frédérique Halászová z Človeka v ohrození. „Matky, dcéry či sestry dokážu naštartovať zmeny vo svojich rodinách aj v širšom okolí. Práve vďaka nim sa môžu posunúť vpred, a túto zmenu vedia preniesť aj na ďalšie generácie. Ich podpora má obrovský význam.“ 
 
Výťažok z kampane s názvom Zmena je ŽENA bude preto použitý na pomoc ženám z vylúčených komunít na Slovensku. „Naše kolegyne a kolegovia v teréne budú môcť častejšie organizovať ženské skupiny pre pravidelnú podporu miestnych žien, ale tiež pomáhať pri veľmi konkrétnych problémoch, ako je nedostatok peňazí na vzdelávanie, či ťažkosti s výchovou detí,“ hovorí Halászová. Kampaň odštartuje 8. marca.
 
Ženám v rozvojových krajinách pomáhame aj pod značkou SlovakAid