Zajtra sa začne päťdňový festival Hory a mesto

Už zajtra – v stredu 10. apríla 2013 – sa začne 14. ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva Hory a mesto.

blog

Obľúbený festival s nezabudnuteľnou atmosférou ponúka nielen oficiálny program, ale aj priestor a príležitosti na výnimočné stretnutia. Návštevníci sa stretávajú s hosťami a hostia sa stretávajú navzájom. Hory a mesto v Bratislave sa pre nich stáva miestom, kde sa môžu porozprávať, vymeniť si skúsenosti, stráviť spolu čas – ísť si zaliezť do oblastí v okolí Bratislavy či na miestnu umelú stenu Vertigo, alebo podniknúť šialenú jazdu na bicykli po Karpatoch.

Pozrite si kompeltný program festivalu Hory a mesto 2013.

Hostia sa už postupne zbiehajú do Bratislavy. V Auparku pri Cinema City bude stáť od zajtra festivalový infostánok. Lístky na bohatý program – filmové projekcie, multimediálne prezentácie športovcov, dobrodruhov a cestovateľov, sú už v predaji. Festival, ktorý na Slovensku nemá obdobu a siaha nielen do susedných krajín V4, ale vďaka spriatelenému festivalu VIMFF až do Kanady, potrvá do nedeľného večera.

Otvárací večer bude patriť slovenským hosťom a filmom. S multimediálnou prezentáciou z pakistanského Karakoramu sa predstavia mladí známi slovenskí lezci Martin Krasňanský, Dodo Kopold a Michal Sabovčík. Nasledujú slovenské filmy, medzi ktorými festival premietne aj ďalšiu časť série filmov Pavla Barabáša Príbehy tatranských štítov – tentoraz Posadnutí horami. Filmy si diváci budú môcť vychutnať na najväčšom plátne v Bratislave a osobne sa môžu stretnúť a porozprávať aj s filmovými tvorcami.

Medzi tohtoročnými hosťami je aj najznámejší taliansky lezec – Maurizio „Manolo“ Zanolla – mág z iného sveta a cesta, priekopník voľného (sólo)lezenia na skalkách v Dolomitoch. Vo veku 50 rokov vyliezol svoje prvé 9a+ a iste nie posledné. Manollo pricestuje vo štvrtok a už v ten deň večer sa zúčastní na prednáške mladého českého talentu, aktuálne najlepšieho svetového lezca – dvadsaťročného Adama Ondru. Bude to jeho prvá návšteva Bratislavy.

Hlavný program ponúka práve Manolove rozprávanie, premietanie fotografií a filmov. Skalkársky klasik prezradí viac o svojej motivácii liezť a o svojich emóciách, ktoré prežíva pri objavovaní nových ciest. „Manolo je ako víno – čím je starší, tým je lepší, silnejší a dokonca lepšie vyzerá,“ prezradil o Manolovej návšteve programový riaditeľ festivalu Alan Formánek. Manolo žije skromne v rozprávkovom domčeku, ktorý si postavil vlastnými rukami s minimálnych nasadením mechanizmov nad malebným mestečkom San Martino di Castrozza v Dolomitoch.

Festival bude hostiť aj športovca adidasu, Švajčiara Hansa Reya, extrémneho horského cyklistu. Jazdil v oblastiach, ktoré sa predtým považovali za nezjazdné, a aj preto je považovaný za lídra v extrémnej horskej cyklistike. V Bratislave bude mať špeciálny program, ktorý mu zabezpečujú špičkoví slovenskí cyklisti. V sobotu pôjde s legendárnym cyklistom na jazdu do Karpát celá skupina cyklistov, ktorí sú nadšení z takejto príležitosti a veľmi radi využijú možnosť neformálne sa stretnúť so svojím „cyklistickým guru“. Na výnimočnú jazdu sa pridajú aj filmári a fotografi, ktorí túto jedinečnú cestu zdokumentujú. Hans Rey príde na festival prvýkrát a má veľký záujem poznať našu krajinu aj ľudí.

Spomínaný Adam Ondra, ktorý je aktuálne na špici, je v tomto období mimoriadne žiadaný, no na Hory a mesto si čas našiel. Vo štvrtok, ešte pred svojou prezentáciou, pôjde liezť do Vertiga s ďalším hosťom festivalu, Američanom Alexom Honnoldom, ktorý zastáva predné priečky písaných aj nepísaných svetových rebríčkov skalného lezenia. Obaja lezci sa osobne stretnú po prvý raz. Alex Honnold bude mať svoju multiprezentáciu v sobotu večer o 20:00.

Súčasťou hlavného programu je súťažná filmová prehliadka. Filmy sú rozdelené do tematických blokov podľa živlov a športových zameraní na: zen, skala, vzduch, voda, sneh, bicykle.

Na programe sú slovenské filmy aj snímky, ktoré uspeli na spriatelenom festivale v kanadskom Vancouveri. Medzi špeciálne sekcie patrí Fenomén, ktorý sa tohto roku venuje horskému behu a sekcia Enviro, ktorá ponúka dve témy: ekodrevodomy a divočina v modernom svete. Piatkové dopoludnie patrí tradične premietaniam pre školy, tohto roku potvrdilo účasť približne 1000 žiakov z (nielen) bratislavských škôl.

Festival každoročne oslovuje a inšpiruje tisíce mestských ľudí všetkých generácií, ktorým ponúka inšpirácie, ako zmysluplne tráviť voľný čas. Po skončení v Bratislave sa vybraný program festivalu Hory a mesto ďalej uvedie v Česku, Maďarsku a Poľsku. Na Slovensku ho uvidia aj nadšenci pre hory v mestách: Prešov, Dolný Kubín, Žilina a Zvolen.