Vojtekov film Deti získal v Pekingu tri ceny od Luca Bessona

Hraný debut Jara Vojteka Deti ovládol Medzinárodný filmový festival v Pekingu. V konkurencii 15 súťažných snímok z celého sveta získal až tri z desiatich hlavných festivalových cien Tiantan, o ktorých rozhodla prestížna porota na čele s predsedom - svetovým režisérom Lucom Bessonom.

blog

Najslávnejší ázijský režisér dneška a porotca Kim Ki-duk osobne odovzdal do rúk Évy Bandor ocenenie za najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe. Producent Mátyás Prikler sa potom vrátil na pódium ešte dvakrát, aby prevzal cenu za najlepší scenár, ktorý napísal Marek Leščák a cenu za najlepšiu kameru, ktorá putuje Tomášovi Stanekovi.

„Na svete je veľa festivalov a veľa cien. To, čo najviac zaváži je, kto o cenách rozhoduje. A keď v porote sedí Luc Besson, Kim Ki-duk a ďalší oceňovaní tvorcovia, tak to váhu má. Aj keď nerobíme filmy kvôli cenám, ale potešilo nás to," napísali priamo z pekinského červeného koberca režisér Jaro Vojtek a producent Mátyás Prikler z produkčnej spoločnosti MPhilms.

Do oficiálneho výberu 15 súťažných snímok z celého sveta vybral Deti Marco Müller, oscarový producent a bývalý riaditeľ prestížnych festivalov v Benátkach, Locarne či Rotterdame. Ten osobne privítal slovenskú delegáciu tvorcov na červenom koberci pri príležitosti medzinárodnej premiéry filmu na festivale 20. apríla 2015. Súťažná zostava vzišla z takmer 1000 prihlásených snímok z 90 krajín.

Na pekinský festival prišli film osobne uviesť režisér Jaro Vojtek, herečka Éva Bandor, producent Mátyás Prikler, kameraman Tomáš Stanek a vedúca produkcie Martina Agricolová.

Prvý hraný film oceňovaného dokumentaristu Jara Vojteka autenticky zobrazuje pokrivené rodinné vzťahy aj fakt, že s najbližšími sme si najbližší, aj keď to niekedy nezvládame.

Syn, Maratón, Kanárik, Otec - štyri poviedky, ktoré vytvárajú jeden pohľad na rôzne podoby vzťahu rodičov a detí. Či už ide o otca vyrovnávajúceho sa s nedostupným autistickým svetom svojho syna, mladého muža, ktorý nezvláda odlúčenie od rodiny, chlapca žijúceho s necitlivým otčimom či zradenú ženu starajúcu sa o zomierajúceho otca, každá z postáv rieši svoju situáciu po svojom: návštevou ľudového liečiteľa, útekom z väzenia, súťažou kanárikov, výletom k moru.

Do slovenských a českých kín vstúpil slovensko-český film Deti na jeseň 2014.

„Našou ambíciou bolo prerozprávať príbehy s autentickou silou a emocionálnou naliehavosťou tak, aby spoločne vytvorili celok, ktorý prinúti diváka premýšľať o tom, ako by asi on reagoval v situáciách, ktoré sú pre hrdinov jednotlivých príbehov neriešiteľné,“ povedal scenárista filmu Deti Marek Leščák.

Producentom filmu Deti je Mátyás Prikler z produkčnej spoločnosti MPhilms, koproducentmi sú česká spoločnosť Duracfilm a Rozhlas a televízia Slovenska.

ObrázokObrázokObrázok