Sensorium City Stage - inšpiratívne diskusie pre všetkých!

Po prvý raz v histórii festivalu Sensorium sa bude digitálna kultúra prezentovať aj na verejnom pódiu pred Starou tržnicou. Na City Stage sa cez víkend 8-9. júna vystriedajú umelci zaoberajúci sa digitálnym umením, dizajnéri, ale aj ľudia, ktorí pracujú na tom aby naše digitálne prostredie bolo zdravšie a príjemnejšie.

blog

Po prvý raz v histórii festivalu Sensorium sa bude digitálna kultúra prezentovať aj na verejnom pódiu pred Starou tržnicou. Tento nápad vznikol v spolupráci s BADW za podpory mesta Bratislava. Na City Stage sa cez víkend 8-9. júna vystriedajú umelci zaoberajúci sa digitálnym umením, dizajnéri, ktorí používajú nové technológie ale aj ľudia, ktorí pracujú na tom aby naše digitálne prostredie bolo zdravšie a príjemnejšie. Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, čo všetko spadá pod digitálnu kultúru, tak sa určite prídite pozrieť. Na námestí sa bude nachádzať aj informačný stánok kde vám radi poskytneme viac informácii o celom programe festivalu.

 

Víkend otvorí brunch BADW so slovenským dizajnérom Mariánom Laššákom, ktorý sa venuje najmä dizajnu nábytku, tvorbe interiérov a inštalácií. Poobede sa budú môcť návštevníci obohatiť od umelcov ktorí pracujú s nahrávaním zvuku, dátami a hudbou. Počas celého víkendu budú mať návštevníci možnosť vyskúšať si priamo na námestí dielo jedného z nich - zvukovú prechádzku FLUKS, od nemeckého umelca Jan Phillip Ley. Vďaka špeciálne vytvorenému zariadeniu sa dá na vlastné uši zažiť, aké by to bolo keby sme vnímali priestor pomocou zvuku. So zvukom je spojená aj performance Weather Thingy od absolventa univerzity ECAL Adriena Kaesera, ktorý na modifikáciu zvuku využíva aktuálne počasie - počas víkendu vystúpi na námestí trikrát. Pokojne môžete priniesť aj vaše ratolesti - v sobotu medzi 13:00-15:00 je pripravený detský workshop s časopisom Bublina.


                   

 

O tom ako chrániť digitálne prostredie od neprávd a zlých trollov budú diskutovať dvaja spoluautori online projektu Checkbot.sk Juraj Smatana, Peter Jančarík a novinárka Zuzana Hanzelová, diskusiu bude moderovať Ján Orlovský z Nadácie otvorenej spoločnosti. Na diskusiu o budúcnosti umenia vo virtuálnej realite prijal pozvanie slovenský umelec Boris Vitázek ku ktorému sa pridajú viacerí zahraniční hostia. Oblasti tvorby produktov za pomoci nových technológii sa dotkneme v diskusii so zástupcami bratislavského Fablabu a slovenskými dizajnérmi - Zuzou Zmatek, Matejom Dubišom a Michaelou Lipkovou. K dôležitosti ochrany osobných dát sa dostaneme v rámci diskusie so zástupcami advokátskej kancelárie Zuzany Motúzovej a Pavla Lacka.


                   

 

Keďže viacero hlavných hostí konferencie sa venuje architektúre, rozhodli sme sa nedeľné diskusie tematicky zamerať na digitálnu architektúru - čo si pod tým môžeme predstaviť, na čo je dobrá virtuálna realita v architektúre, kto sa tejto disciplíne venuje na Slovensku a ako je to so vzdelávaním - o tom všetkom budeme diskutovať v nedeľu 9.6. poobede v dvoch 90 minútových blokoch za prítomnosti lokálne pôsobiacich architektov - Ján Pernecký, Viliam Zajíček, Roman Hajtmanek, Tomáš Tholt a z Brnenskej Fakulty architektúry sa k nim pridá Jiři Vitek.

Nedeľný program sa okrem architektúry bude niesť aj v znamení zatváracích ceremoniálov - o 16:00 vyhlásenie víťazov Design Week Awards a o 17:00 ukončenie festivalu Sensorium, na ktoré vás srdečne pozývame.

Program a ostatné informácie o programe