Reštaurovaná klasika v kine Lumiére: Mulholland Drive

Mysteriózny triler Mullholand Drive (2001) režiséra Davida Lyncha patrí k najzásadnejším filmom 21. storočia. Pri príležitosti 20. výročia od premiéry ho v digitálne reštaurovanej podobe premietne Kino Lumière. Film sa vracia do kín len na jeden týždeň, Kino Lumière ho uvedie na troch projekciách 19., 20. a 24. mája. Milostný príbeh z mesta snov na veľkom plátne opäť poodhalí kúsok zo svojho tajomstva.

blog

Hlavnou hrdinkou filmu je mladá začínajúca herečka Betty, ktorá prichádza do Hollywoodu s túžbou  stať sa filmovou hviezdou. V prenajatom dome objaví záhadnú brunetku, ktorá stratila pamäť. Kým obe spoločne pátrajú po stratenej identite ženy, mladý režisér Adam Kesher zápasí s obsadením svojho nového filmu, o ktorom je však už rozhodnuté dávno predtým a bez neho. David Lynch takto rozohráva tajomný a znepokojivý príbeh lásky, žiarlivosti a pomsty.

Mulholland Drive mal premiéru v roku 2001 a Davidovi Lynchovi vyniesol Cenu za réžiu na MFF v Cannes, nomináciu na Oscara v rovnakej kategórii i ďalšie ocenenia pre film.

Lynch sa v ňom vracia k svojim tradičným postupom a témam, ktoré diváci poznajú z jeho predchádzajúcej tvorby. V bizarnom príbehu vychádza z klasického filmu noir aj z klišé hollywoodskych filmov a premieňa ich na surrealistickú hru, v ktorej sa stierajú hranice medzi skutočnosťou, snom a nočnou morou. Rozbíja pravidlá logiky a chronológie a istá nie je ani totožnosť filmových postáv či podoba známych predmetov. Nejednoznačná interpretácia vytvára desivú a zároveň zvodnú víziu továrne na sny, ktorá diváka vťahuje čoraz hlbšie do tajomných zákutí príbehu i vlastnej mysle.

Významnou súčasťou snímky je prostredie, v ktorom sa film odohráva a náhodný nie je ani jeho názov. Mulholland Drive je označenie jednej z ulíc, ktorá patrí k známym miestam hollywoodskej štvrte s bulvármi, vilami a štúdiami. Film pôvodne vznikol ako pilotná snímka pre TV seriál spoločnosti ABC. Tá ho však odmietla a Lynch dielo prepracoval na verziu pre kiná. Hlavné postavy stvárnili Naomi Watts, Justin Theroux a Laura Harring, hudbu k filmu zložil Lynchov dvorný hudobný skladateľ Angelo Badalamenti, ktorý si vo filme aj zahral postavu mafiánskeho brata.

Mulholland Drive, r. David Lynch (USA, 2001, 147 min.)

štvrtok 19. mája, 20.00

piatok 20. mája, 20.10

utorok 24. mája, 20.00