Prvé dielo Bielej noci je už v uliciach Bratislavy!

Prípravy Bielej noci – festivalu súčasného umenia, ktorý v Bratislave vyvrcholí v piatok 2. 10. a bude trvať do nedele 4. 10., sú v plnom prúde. Vďaka spolupráci s Bratislava Tourist Board (BTB) môžete od polovice augusta v Bratislave zhliadnuť jeden z výnimočných projektov tohto ročníka.

blog

Vizuálny umelec Lubo Mikle vytvoril kompozíciu šiestich kontajnerov s názvom KUVYT. Inštalácia odkazuje na aktuálne témy kultúrnej identity, životného prostredia a ďalších spoločensko-sociálnych problémov. „Objekty v tejto fáze vytvárajú kompozične pomyselný trojuholník, v ktorom sa rozprestiera centrum Bratislavy. Po zotmení sa geometrické priezory objektov automaticky rozsvecujú a umožňujúcu tak divákom pátrať po nových horizontoch,“ dodáva.

KUVYT ma zaujal ako reakcia na obdobie uzavretia nášho mesta a prakticky celého sveta spôsobené COVID krízou. Bolo to obdobie s ničím neporovnateľného zásahu do umeleckej tvorby, slobodného pohybu, ľudskej komunikácie, života dedín, miest, ale aj širších vzťahov a krajiny, ohrozenia zdrojov živobytia aj ekonomických systémov krajín. Projekt upriamuje pozornosť na veci okolo nás, ktoré považujeme za samozrejmé, no vplyvom pandémie sa stávajú nedostupnými. Prináša tému výberu dôležitého, aj potrebu chápania toho, čo sme už prežili a v nejakej podobe sa vracia a zasiahne nás v repetícii znovu. V šiestich farebnostiach objektov a ich šiestich témach prináša impulz vnímavosti k spoločenským témam, komunitám aj ľudskému súciteniu,“ uviedol Vladimír Grežo, predseda predstavenstva BTB.

Šesť kontajnerov predstavuje šesť otvorených brán symbolizujúcich slobodu, prechod alebo nádej, šesť rôznych vyhliadok, približujúcich rôzne prostredia v sprievode svetelnej a zvukovej stopy. “Veľmi sa teším, že sa nám toho roku podarilo zrealizovať tento rozsiahly projekt, ktorý vytvára akúsi mestskú sieť a prepája významné miesta a vyhliadky hlavného mesta. Industriálny charakter objektov je často v kontraste s historickou architektúrou a ponúka nový pohľad na známe miesta, čo je zároveň aj posolstvom nášho festivalu,” hovorí riaditeľka Bielej noci, Zuzana Pacáková.

Prvé tri objekty môžete navštíviť na Slavíne, Tyršovom nábreží a Zámockých schodoch. Ďalšie pribudnú na Devíne a pri Danubiane – múzeu moderného umenia. Tieto dočasne vytvorené priestory budú zároveň hostiť rôzne vystúpenia, koncerty a iné umelecké vstupy. Zároveň vždy po zotmení svetlo zmení ich dennú podobu.

Počas Bielej noci inštalácia nadobudne novú tvár v podobe monumentálnej kompozície a spojenia všetkých objektov v jeden celok na Rázusovom nábreží, kde bude súčasťou vodnej festivalovej trasy.