Na Festival Divadlo CS zavíta aj česká herečka Vilma Cibulková

Od 9. do 13. apríla sa v bratislavskom Ateliéry Babylon predstaví niekoľko českých divadiel v rámci prvého ročníka Festivalu Divadla CS. Na Festival Divadlo CS príde do Bratislavy aj česká herečka Vilma Cibulková.

blog

Známa česká herečka Vilma Cibulková sa už teší na slovenských fanúšikov českého divadla. Na novom Festivale Divadlo CS sa im predvedie v hre Gedeonův uzel“, ktorá búra staré predsudky. Okrem Vilmy Cibulkovej sa v bratislavskom Ateliéri Babylon  počas piatich dní českého divadla predstavia hviezdni umelci Chantal Poullain, Anna Polívková, Zuzana Kronerová, Miroslav Etzler či Martin Kraus. V atraktívnych predstaveniach však uvidíme aj talenty mladšej generácie. Stretneme sa od  9. do 13. apríla 2018 v Ateliéri Babylon.

Vilma Cibuková už mnoho rokov svojou prácou v divadle, filme, televízii i dabingu dokazuje, že patrí k výrazným osobnostiam českého herectva. Slovenskému publiku sa predstaví 12. apríla v predstavení „Gedeonův uzel“, ktoré sa hrá od konca minulého roka v pražskom divadle La fabrika.

Mala som česť hrať nielen v Bratislave ale aj v Košiciach, Piešťanoch a v ďalších častiach Slovenska. Podľa mojich skúseností sa publikum kdekoľvek od iných nelíši. Teda, ak máme z tých protiľahlých dosiek čo povedať. A nič nezmení fakt, že sa k vám opäť tešíme!“ neskrýva radosť Vilma Cibulková.

Divadelná hra „Gedeonův uzel“ zaznamenala veľký úspech v celých Spojených štátoch.

„Aby bola hra úspešná, musí mať nadčasové a pritom osobné aj spoločenské témy, ktoré sa týkajú ľudí v Japonsku, Mexiku, v Číne alebo u nás v Európe. Reálie autorky, ktorá zaradila svoj príbeh do USA, sa líšia možno len v úrovni nášho školstva, ale v myšlienkovej podstate nie,“ vraví Vilma Cibulková.

Predstavenie búra staré predsudky, čo je podľa hereckej hviezdy Vilmy Cibulkovej veľmi dôležité.

Nemusíme sa za každú cenu opierať o vážne témy. Často mávam ako herec pocit bezmocnosti, že aj krásna klasická hudba, vydrená klauniáda alebo balet naplní srdce iba desatine divákov. Predsudky netvorí žiadna doba, na ktorú by sme sa mohli posťažovať. Bolo by fajn aspoň vedieť, že bojujeme s niečím, čo si ako ľudia vytvárame. Zvieratá túto schopnosť nemajú. Akýkoľvek druh umenia možno len nabúrava presvedčenie, že len tá ich morálka, vkus a spravodlivosť sú neotrasiteľné. Ľudské predsudky nikdy nepriniesli nič dobrého. Všímam si, že sa im dobre darí v radoch konzervatívnych malomeštiakov a vyhladovaných usadlostí. Niekde proste postrácali dary pochopenia a pokory,“ konštatuje Vilma Cibulková.

Hra, ktorú fanúšikovia českého divadla uvidia prvom ročníku festivalu v Ateliéri Babylon, rieši aj problémy výchovy.

To bude vždy predmetom sporu, hoci obe strany lemujú jednu rieku, s rovnakým pocitom zodpovednosti. Ako rodič som spoznala aj chvíle, kedy prejdete dráhou predstáv o budúcnosti svojich detí od najvyšších sto percent, cez zhadzovanie nastavených latiek, až na samotnú nulu. Keby nebolo vtedy otvorených učiteľov a našej dôvery, som len rodičovský outsider,“ uzatvára Vilma Cibulková.

Na prvom ročníku festivalu s názvom „Divadlo CS“ bude v Bratislave hosťovať brnenské  Divadlo Bolka Polívky a jeho predstavenie „Šest tanečních hodin v šesti týdnech“, Divadlo Letí s hrou o hanblivých s provokatívnym názvom „8GB tvrdýho porna“. V hlavnej úlohe hrá dcéra Bolka Polívku, vynikajúca a obsadzovaná herečka Anna Polívková. Divadelná spoločnosť DuEt prinesie do Bratislavy majstrovsky napísanú situačnú komédiu pod názvom  „Cravate club“, v ktorej si sviežu jazdu užijú sympatickí herci Miroslav Etzler a Martin Pechlát. Divadlo Komediograf uvedie inscenáciu „Manželství v kostce“, v ktorej autor a režisér Luboš Balák vsadil na komediálny talent Zuzany Kronerovej a Oldřicha Navrátila. Herci sa vraj vedia skvele hádať a pritom sa majú radi.

-----------------------

Festival Divadlo CS,  Ateliér Babylon 9. - 13. 4. 2018, o 19:00 hod. , PROGRAM:

09.4. Divadlo Bolka Polívky - Šest tanečních hodin v šesti týdnech
10.4. Divadelní společnost DuEt - Cravate Club
11.4. Divadlo Letí - 8GB tvrdýho porna
12.4. Divadlo SpoluHra - Gedeonuv uzel
13.4. Divadlo Komediograf - Manželství v kostce

Pozrite si program festivalu