Jubilejné SCANDI otvorí dánsky Bastard, do Bratislavy zavíta Bille August!

Prehliadka súčasných severských filmov Scandi ovládne od 24. do 31. januára 2024 kiná po celom Slovensku. Jubilejný desiaty ročník otvorí očakávaná historická dráma a dánsky kandidát bojujúci o nomináciu na Oscara, snímka Bastard s Madsom Mikkelsenom v hlavnej úlohe. Medzi uvedenými filmami bude aj dánska romantická dráma Bozk od režiséra a držiteľa dvoch Zlatých paliem z Cannes Billeho Augusta, ktorý film príde do Bratislavy uviesť osobne.
blog

Filmová prehliadka Scandi pod vedením Ivana Hronca, riaditeľa filmovej distribučnej spoločnosti Film Europe, oslavuje svoje prvé desaťročie a ako už je zvykom, prinesie výrazné tituly zo súčasnej kinematografie severských krajín, a to vrátane Dánska, Švédska, Fínska, Nórska a Islandu. Prehliadka predstaví 10 premiér a 3 špeciálne uvedenia.

Scandi divákom predstaví očakávaný film Nikolaja Arcela (režiséra Kráľovskej aféry), výpravnú historickú drámu Bastard v hlavnej úlohe s Madsom Mikkelsenom.

Bastard, príbeh o dobývaní dánskych vresovísk v 18. storočí a neskrotných ambíciách jedného muža, získal 3 ceny Európskej filmovej akadémie, a to za najlepší herecký výkon, kameru a kostýmy.

Film mal svoju svetovú premiéru v hlavnej súťaži na tohtoročnom MFF v Benátkach a momentálne je horúcim kandidátom na oscarovú nomináciu za Dánsko. Mikkelsen v dráme stelesňuje postavu Ludviga Kahlena, mlčanlivého, ale zásadového a odvážneho muža, ktorý po boku svojej ženy bojuje proti zlu, smrti a zatrateniu.

Medzi ďalšími dánskymi filmami uvedie Scandi romantickú drámu Bozk od dánskeho režiséra Billeho Augusta, jedného z iba deviatich držiteľov dvoch Zlatých paliem z Cannes na svete a autora filmov ako Pelle Dobyvateľ (1987), Bedári (1998) či Nočný vlak do Lisabonu (2013).

Bozk sleduje v predvojnovej Európe Antona, mladého muža, ktorý túži očistiť meno svojej rodiny, namiesto toho sa však zaplieta do siete sľubov, klamstiev a morálnych záväzkov. Bille August príde do Bratislavy uviesť svoj film osobne a dňa 25. 1. sa po projekcii v kine Cinema City Eurovea zúčastní diskusie s divákmi (kompletný program nájdete v spodnej časti tlačovej správy).

Vo výbere dánskych filmov sa ďalej objaví aj dvojica thrillerov. Birthday Girl v hlavnej úlohe s Trine Dyrholm (počas minulých ročníkov Scandi sme s Dyrholm priniesli filmy ako Margrete - Kráľovna severu, Srdcová kráľovná či Komúna), snímka o matke, ktorá vytrvalo hľadá spravodlivosť pre svoju dcéru, ktorej znásilnenie na zaoceánskej plavbe nikto neberie vážne.

Ďalej to bude Darkland: Návrat, pokračovanie úspešného akčného dánskeho thrilleru, ktorého hlavný hrdina Zaid je po siedmich rokoch prepustený z väzenia výmenou za tajnú prácu pre políciu a možnosť vídať sa so svojím sedemročným synom, ktorý sa mu za ten čas odcudzil. Zaid sa zúfalo snaží skĺbiť svoj život tajného spolupracovníka polície v násilníckom gangu so svojím osobným životom. Všetky spomínané dánske tituly uvedieme v spolupráci s Veľvyslanectvom Dánska vo Viedni.

Švédska kinematografia bude na Scandi zastúpená rovno tromi premiérovými snímkami. Nájdete medzi nimi satirický, hravý a absurdný film Galéria Boha, v ktorom umenie prechádza existenciálnou krízou, či feel-good dramédiu o nefunkčnej rodinnej dynamike a vyrovnávaní sa s minulosťou Raz to bude všetko tvoje. Po projekcii filmu dňa 27. 1. o 18:30 v kine Kino Film Europe prebehne live stream Q&A s režisérom filmu Andreasom Öhmanom.

Nebude ale chýbať ani typický škandinávsky čierny humor, ktorý budú môcť diváci zažiť vo filme Lukasa Moodyssona Spoločne 99, ponúkajúcom pohľad do štokholmskej komúny, ktorú tvoria poslední dvaja členovia. Na otázky, čím sa režisér inšpiroval alebo prečo ho fascinuje ľudská slabosť, sa budú môcť diváci opýtať priamo Moodyssona, ktorý sa zúčastní online debaty po projekcii filmu dňa 27. 1. o 15:00 v kine Kino Film Europe. 

Sobota 27. 1. bude celkovo v Pistoriho paláci patriť Švédskemu dňu, ktorý organizujeme v spolupráci s Veľvyslanectvom Švédska vo Viedni. Návštevníci prehliadky si v tento deň budú mať možnosť pozrieť nielen 5 švédskych filmov, ale taktiež ochutnať švédske špeciality.

Z fínskeho repertoáru uvidia diváci krehký a citlivý portrét štyroch ľudí žijúcich v polyamornom vzťahu, ktorý sa rozvinie z naoko dokonalého spojenia medzi poslankyňou parlamentu a kňazom. Jednu z hlavných úloh v dráme Štyria malí dospelí stvárnila fínska herečka Alma Pöysti (Tove, Karaoke Blues).

Na horizonte Scandi nesmú chýbať ani nórske hory, ľadovce a fjordy, do ktorých divákov prenesie dokumentárna lyrická báseň Piesne zeme režisérky Margreth Olin. V tomto nórskom kandidátovi na Oscara sa režisérka vydáva na existenciálnu cestu s vlastnými starnúcimi rodičmi, pričom ich spoločná ľudská prítomnosť slúži ako meradlo rozľahlosti nekonečných prírodných priestorov. 

S Islandom, krajinou ohňa a ľadu, sa diváci budú môcť stretnúť v príjemne temnej a ponurej komediálnej road movie z tohto i onoho sveta Na ceste s mamou. Film je islandskou odyseou o poslednej ceste, ktorú absolvuje Jon, muž v strednom veku, so svojou zosnulou mamou, na ktorej však o veselé momenty nie je núdza.

Špeciálne uvedenie bude na Scandi patriť trojici legendárnych švédskych snímok, a to filmu nakrútenému podľa slávneho bestselleru Fredrika Backmana Muž menom Ove a dvojici filmov z dielne slávneho režiséra Boa Winderberga. Pôjde o jedno zo základných diel škandinávskeho noiru Muž na streche a romantickú tragédiu z 19. storočia Elvíra Madiganová, príbeh o napätí medzi individuálnou slobodou a spoločenskou zodpovednosťou, ktorý vznikol na základe skutočných udalostí.

Skrátiť čakanie na desiaty ročník Scandi si diváci môžu už teraz na Edisonline.sk, kde nájdu všetky snímky z minulých ročníkov na jednom mieste.

Podujatie finančne podporili Audiovizuálny fond, Veľvyslanectvo Dánska vo Viedni a Veľvyslanectvo Švédska vo Viedni.

Program návštevy režiséra Billeho Augusta na Slovensku

24. januára

Účasť na slávnostnom otvorení Scandi

--

25. januára

Dopoludňajší priestor na rozhovory so slovenskými médiami.

18:00, premietanie filmu Bozk a následná Q&A v kine Cinema City Eurovea. Bude zaistené tlmočenie z angličtiny.

 

Kompletný program SCANDI 2024 a informácie o všetkých filmoch.


Premiéry

 1. Bastard - Nikolaj Arcel - Dánsko
 2. Birthday Girl - Michael Noer - Dánsko
 3. Piesne zeme - Margreth Olin - Norsko
 4. Bozk - Bille August - Dánsko
 5. Na ceste s mamou - Hilmar Oddsson - Island, Estónsko
 6. Spoločne 99 - Lukas Moodysson - Švédsko, Dánsko
 7. Raz to bude všetko tvoje - Andreas Öhman - Švédsko
 8. Štyria malí dospelí - Selma Vilhunen - Finsko
 9. Darkland: Návrat - Fenar Ahmad - Dánsko
 10. Galeria Boha - Filip Aladdin, Ossian Melin - Švédsko
   

Legendy

11. Muž menom Ove - Hannes Holm - Švédsko

 

Double feature Bo Winderberg

12. Muž na streche - Bo Widerberg - Švédsko

13. Elvíra Madiganová - Bo Widerberg - Švédsko

---

Organizátor festivalu Film Europe je distribučnou spoločnosťou založenou Ivanom Hroncom v roku 2010, ktorá vyberá, nakupuje a predstavuje divákom kvalitné, oceňované, európske a festivalové filmy, naprieč Slovenskou a Českou republikou.

Spoločnosť každoročne organizuje tematické filmové prehliadky - SCANDI, prehliadka súčasných škandinávskych filmov; Crème de la Crème, výber najlepších francúzskych filmov a Be2Can, festival ocenených filmov z Berlinale, Benátok a Cannes.

Film Europe prevádzkuje aj dve kiná – butikové kino Edison Filmhub v Prahe a Kino Film Europe v Bratislave. Aktuálne buduje nové butikové kino Edison Filmhub v Bratislave.

Okrem filmových aktivít spoločnosť prevádzkuje kultúrno-vzdelávacie centrum v Starej škole v Kokave nad Rimavicou. Cieľ dávať filmom aktuálny a zrozumiteľný kontext buduje Fim Europe naprieč všetkými platformami, vrátane TV kanálov Film Europe a Film Europe+ a online videotékou Edisonline.