Jim Jarmusch sa vracia do bratislavských kín

Na konci januára prichádza do kín, podľa mnohých, jeden z najlepších filmov minulého roka, snímka Paterson kráľa amerického nezávislého filmu Jima Jarmuscha. Distribútor snímky, Asociácia slovenských filmov, sa pri tejto príležitosti rozhodla do kín priniesť kolekciu jeho filmových klasík. Sedem titulov tohto režiséra môžu od štvrtka 19. januára diváci nájsť v kinách a filmových kluboch po celom Slovensku.

blog

Trvalá dovolenka (1980), Cudzejší ako raj (1984), Mimo zákon (1986), Tajomný vlak (1989), Noc na Zemi (1991), Mŕtvy muž (1995) a  Káva a cigarety (2003). Sedem filmov Jima Jarmuscha, ktoré musí poznať každý filmový fanúšik. V prípade, že ste niektorý z nich ešte nevideli, máte príležitosť si ich pozrieť, a to na veľkých plátnach slovenských kín.

Jim Jarmusch, ktorého právom mnohí nazývajú kráľom amerického nezávislého filmu, má na konte už takmer 30 ocenení z celého sveta vrátane Veľkej ceny poroty z Cannes za snímku Zlomené kvety (2005) aj aj Zlatú palmu za najlepší krátky film  - epizódu Káva a cigarety III (1993). Je už zvykom, že každý jeho nový film má premiéru práve na tomto prestížnom filmovom festivale.

„Od roku 1980 napísal a nakrútil dvanásť celovečerných hraných filmov, z ktorých väčšina zaujala kritikov aj divákov na celom svete. Každý jeho film je očakávaný ako kultúrna udalosť. Jarmuschove filmy sa vyznačujú mimoriadne originálnym štýlom, zmyslom pre humor a lakonickou filozofickosťou,“ hovorí filmový kritik František Gyárfáš, ktorý je aj spoluautorom knihy Naše filmové storočie (2014).

Príbeh bezstarostného mladíka hľadajúceho zmysel života v titule Trvalá dovolenka , traja priatelia na ceste za svojím americkým snom vo filme Cudzejší ako raj,  traja úplne odlišní muži utekajúci z väzenia pod názvom Mimo zákona, tri príbehy v snímke Tajomný vlak, ktoré spája hotel v Memphise, päť taxikárov v piatich svetových metropolách vo filme Noc na Zemi , hyponotická roadmovie Mŕtvy muž o zvláštnej ceste do večnosti a séria krátkych filmov Káva a cigarety. Toto všetko môžu filmoví fanúšikovia zažiť, nezvyčajne, na veľkom plátne už od štvrtka 19. januára.

Túto výnimočnú filmovú udalosť zavŕši premiéra najnovšieho snímku Jima Jarmuscha – Paterson - o týždeň neskôr, 26. januára.