Dunajské nábrežie sa rozžiarilo umením

"Život na Dunaji" je moderné umenie na dunajskom nábreží v Bratislave. Dvadsať svetelných mini príbehov umiestnených od River Parku až po Euroveu je možné obdivovať od začiatku tohto týždňa.

blog

Bratislava je spätá s kultúrou i umením už od nepamäti. Tento rok si ich však jej obyvatelia ani návštevníci, vzhľadom na zlú situáciu okolo pandémie koronovírusu, veľmi neužili. Reakciou na to sú nové svetelné obrazy od slovenskej vizuálnej umelkyne Niny Augustín Šoškovej a svetelného dizajnéra Róberta Farkaša.

„Projekt Život na Dunaji doplnil verejný priestor o jedinečné umelecké inštalácie. Dunaj zbiera energiu na hornom toku a prináša ju do mesta. Svetelné obrazy a postavičky vystupujú z rieky a ľudia sa pri nich môžu zastaviť. Spojenie rieky a umenia tak tvorí pozitívne emócie,“ uviedol V. Grežo predseda predstavenstva BTB (Bratislava Tourist Board, pozn. red.).BTB podporuje tento projekt v rámci témy Turistom vo vlastnom meste. Ide o jednu z možností, ako dostať ľudí bezpečne do ulíc mesta bez toho, aby sa zhromažďovali na jednom mieste. Pripravených je 20 symbolov rieky a života okolo nej, ako napríklad loď a jej fragmenty alebo vodné živočíchy a pod. Netradičnými inštaláciami chce BTB upriamiť pozornosť domácich i adventných návštevníkov na tento verejný priestor.

„Príbehy na Dunaji tvoria vodnú prechádzku po nábreží pre malých i veľkých a sú súčasťou 13-tich diel Bielej noci a jej symbolickej, tohtoročnej Christmas edition. Osobne sa veľmi teším, že sa nám v tento ťažký rok podarilo takto predvianočne skrášliť verejný priestor mesta a spestriť tak ľuďom večernú prechádzku. Svetelné objekty pri Dunaji si môžete vychutnať až do 6. januára,“ hovorí Zuzana Pacáková, riaditeľka Bielej noci.Život na Dunaji je jedným z viacerých aktuálnych podujatí v Bratislave. BTB podporilo aj online event Susedský advent, ktorý spája 6 mestských častí bratislavského 4. okresu, ako i náhradu za klasické vianočné trhy s názvom Vianočná tržnica so Slovenskou sporiteľňou a ďalšie projekty. Všetky podujatia, ktoré sa konajú počas obdobia adventu nájdete na visitbratislava.com/vianoce.

Témou Dunaja sa mesto zaoberá dlhodobo. Ide o súčasť ponuky mesta, ktorá spája rekreačné zóny, kultúru, atraktivity, športové využitie, ale aj dôležitú dopravnú cestu, čím sa vytvára silný produkt cestovného ruchu. Ročne po Dunaji prichádzajú státisíce návštevníkov, ktorí pomocou využitia rôznych služieb do mesta prinášajú nemalé príjmy. Silná orientácia na tento veľtok a kultivácia priestoru nábreží je preto pre Bratislavu logicky dôležitá. V ponuke atraktivít Bratislavy je všeobecne možné nájsť pravidelné plavby do Viedne či od Devína až po známe múzeum moderného umenia Danubiana a ďalej. Z adrenalínovej ponuky sú obľúbené jazdy rýchločlnmi, zoskok z mosta Lafranconi či SkyWalk na vyhliadkovej veži UFO. Od leta 2020 mesto otvorilo novú mestskú pláž Tyršák, ktorá aktuálne ponúka aj menšie vianočné trhy. Brehmi Dunaja prechádzajú okrem vychádzkových ciest aj medzinárodné cyklotrasy Eurovelo 6 a 13.