Domov je témou 8. ročníka festivalu [fjúžn]

Najfarebnejší festival [fjúžn] začína už o týždeň. Na 8. ročníku festivalu, ktorý organizuje Nadácia Milana Šimečku, sa predstaví vyše 80 účinkujúcich. Počas jedného týždňa sa uskutoční 40 rôznych podujatí.

blog

Za 7 rokov vyrástol [fjúžn] z komorného podujatia na Pedagogickej fakulte na malý mestský festival. Migrácia a multikulturalizmus sa čoraz viac týkajú aj slovenskej spoločnosti.

Festival [fjúžn] však nechce byť iba prehliadkou kultúry nových menšín, ale aj oslavou rozmanitosti a pokusom o hlbšiu reflexiu vzájomného spolužitia s cudzincami na Slovensku.

Za tému 8. ročníka festivalu sme si zvolili Domov. Asi každý človek na svete túži nájsť miesto, kde sa cíti byť doma. A pre cudzincov je to predsa len o trochu ťažšie“, vysvetľuje Laco Oravec, programový riaditeľ Nadácie Milana Šimečku

Slovo [fjúžn] znamená výslovnosť anglického výrazu, ktorým sa označuje napríklad spájanie hudobných štýlov alebo pridávanie ázijských ingrediencií do európskych jedál. Od roku 2011 je to však i názov multikultúrneho festivalu v minulosti známeho ako Týždeň nových menšín. Jeho cieľom je spájať ľudí najrozmanitejších kultúr, zvyšovať povedomie o nových menšinách na Slovensku a priblížiť návštevníkom festivalu život cudzincov.

„Z tohtoročného programu by sme chceli upozorniť na niekoľko noviniek. Po prvýkrát budeme mať napríklad možnosť vidieť v Bratislave české predstavenie Sólo pre LU v Divadle elledanse.

Čakajú nás aj tri kinopremiéry: Malá Hanoj, Zasľúbená zem, prosím, vystupovať a Aj my sme tu doma. A určite by si priaznivci hudobných fúzií nemali nechať ujsť historicky prvé verejné vystúpenie projektu founý, za ktorým sa skrýva dvojica umelcov Bene a Frank Winter.

My sa obzvlášť tešíme aj na Ohanami, teda prvé vítanie jari v japonskom štýle v Sade Janka Kráľa, či špeciálny detský program S Fúziou a Fúzikom do lesa! v Horárni, ako aj na záverečnú párty [fjúžn] na úteku v KC Dunaj, na ktorej si zahrajú s kapelou La3no Cubano utečenci z tábora v Rohovciach. Zaujímavých podujatí sme však pripravili oveľa viac, kompletný program si môžete pozrieť na www.fjuzn.sk,“ dopĺňa Martin Brix, manažér festivalu.

Pozrite si kompletný program festivalu na Citylife.sk